Foto: Cärol Oti kollektsioon Antoniuse moeetendusel. | Andrea Margó Rotenberg

Estonian Fashion Festivali etendused tõid publikurekordi  

Möödunud nädalavahetusel, 6.-9. juunil 2024, toimus Tartus juba seitsmendat korda kestliku moe suursündmus Estonian Fashion Festival, mida külastas ligi 1500 moehuvilist. Külastajaid oli tänavu poole rohkem võrreldes eelmise aastaga. Kolme moeetenduse raames esitlesid oma kollektsioone 39 disainerit. Lisaks sai külastada valdkonna professionaale koondavat Showroomi ning osaleda seminaril Greenery, kus kohalikud ja rahvusvahelised eksperdid arutlesid keskkonnasäästliku moe teemadel.

Festivali juhi Key Külaotsa sõnul näitab senisest suurem publiku arv nii etendustel kui seminaril Greenery, et huvi jätkusuutliku moe teemade vastu on suur ning sellist sündmust on Eestis vaja. “Disainerid on hakanud rohkem teadvustama, et nad juba tegutsevad teatud kestlikke printsiipe silmas pidades, kuid on imetlusväärne, et hoolimata keerulisest majanduslikust olukorrast, otsitakse ja leitakse täiendavaid võimalusi, et luua aina rohelisemat moodi,” lisas Külaots.

Festival tõi kokku rahvusvahelised moe valdkonna professionaalid Itaaliast, Inglismaalt, Saksamaalt, Taanist, Norrast ja Lätist, et panna alus edaspidisele koostööle moeajakirjade, -sündmuste ja kaubandusalaste ekspertidega. Rahvusvahelised ettekanded seminaril Greenery näitasid, et üle Euroopa tegeletakse moe jätkusuutlikumaks muutmisega ning võimalusi ja lahendusi moetööstuse jalajälje vähendamiseks on palju ning erinevaid.

Festivali põhiprogrammi kuuluval kolmel eriilmelisel moeetendusel tunnustati disainereid ning igalt etenduselt valiti kõige jätkusuutlikuma moelooja nominent. Mood-Performance-Tants etenduselt valis žürii välja noore alustava disaineri India Kiisleri, kes on oma kollektsiooni loonud Eesti lambavillast ning on nutikalt ja loovalt kasutust leidnud jääkvillale. Antoniuse etenduse nominent Cärol Ott on oskuslikult kasutanud tekstiili- ja nahatööstuse jäätmeid ning rakendanud tootmises zero waste põhimõtet. OmaMood etenduse nominendiks valiti moelooja Janika Solmann, kes väärindab lambavilla ning kasutab kangaste värvimisel taimi. Jätkusuutlikuima disaineri valimisel võttis žürii arvesse materjalivalikut ja tootmisprotsessi, kultuurilist kestlikkust ning loovat lähenemist keskkonnasõbralikule moele. 2024. aaasta jätkusuutlikuima disaineri tiitli pälvis Cärol Ott, kelle festival lennutab Kopenhaageni moenädalale. Lisaks sai Cärol Ott kutse Riia moenädalale ning teda tunnustati veel Tartu Loomemajanduskeskuse, Tallinna Loomeinkubaatori ja Tartu Kaubamaja poolt.

“Cärol Ott on oma tegevuse algusest alates loonud kollektsioonid taaskasutusmaterjalidest ja need on jutustanud alati Põhja-Eesti väikesaarte lugusid. Tänaseks on ta leidnud kasutuse ka enda tootmisjääkidele, millest tehakse Prangli saare väikeses kogukonnas kaltsuvaipasid. Rohkelt auhindu saanud Cärol Ott`ile soovin uudishimulikku meelt, jääda iseendale kindlaks, jutustada oma lugu ning liikuda rahulikus, aga kindlas tempos oma sihtides suunas,” õnnitles rohkelt auhindu saanud disainerit festivali juht Key Külaots.

Tunnustuse pälvisid veel Mairo Seire, Helen-Mary Vartšun, Jana Hanikova, Julia Burak ja Liisa Hanvere Mood-Performance-Tants etenduselt, Susanna Peters, OOMYO, Irja Lembra, Alisa Vasina, Anu Sirkas, New Life Studio ja Kerly Koovisk Antoniuse etenduselt ning Janika Solmann, Angela Mettus, Vilve Unt, Liisi Tammar, Piret Tärno ja Gea Rahel Promet OmaMood etenduselt.

Sügisel on festivalil plaanis Tallinna publikule lähemale tulla, sest jätkub koostöö Viru Keskusega. Mööda Eestit hakkab ringlema 2024. a disainereid tutvustav näitus ning  Baltikumi suurimal jätkusuutlikkuse festivalil Impact Day saab näha Helen-Mary Vartšuni, Kerly Kooviski ja Piret Tärno kollektsioone.

Estonian Fashion Festival sündis 2018. aastal, ühendades Kõrgema Kunstikooli Pallas moeetenduse Mood-Performance-Tants, Viljandi Kultuuriakadeemia moeetenduse OmaMood ja Tartu Loomemajanduskeskuse Antoniuse moeetenduse ühtse formaadi alla. Iga-aastane moefestival toimub traditsiooniliselt juuni alguses Tartus.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Eliise Maar Jewellery

Eliise Maar Jewellery taas Tallinnas!

30. ja 31. juulil avaneb kõikidel huvilistel ja ehtegurmaanidel ainulaadne võimalus tutvuda rahvusvaheliselt tunnustatud ehtebrändiga Eliise Maar Jewellery – siinsamas Eestis. Pop-up üritus toimub Tallinnas restoranis GOBI, kus saab kohapeal uudistada, proovida ning soovi korral ka osta nii brändi uusi kui ka klassikaks saanud ehteid. Lisaks pakub brändi looja piiratud arvul personaalseid konsultatsioone.

Kes vajab meenutamist, siis Eliise Maar on Eestist pärit ehtekunstnik, kes kolis 2013. aastal Austraaliasse, kus rajas oma ehtemaailma – alguses väikese lauaga oma ühetoalise korteri nurgas. Täna on Eliise Maar Jewellery tuntud kogu Austraalias ning valitud kahel järjestikusel aastal (2024 ja 2025) riigi 15 parima ehtebrändi hulka.

Ehtebrändi Tallinna pop-up toimub 30. juulil kell 13.00–16.00 Rotermanni kvartalis, restoranis GOBI. Järgmisel päeval, 31. juulil, on võimalik kohtuda Eliisega personaalselt, broneerides tasuta konsultatsioon, et arutada näiteks erilahendusi või tulevasi koostöövõimalusi. Konsultatsioone on piiratud arv, seega tasub aeg varakult broneerida.

Lisainfo ja broneerimine siin. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Rag’n’Bone Man | Diana Dumi.

Positivus Festival toimub tänavu augustis

Juba 8.–9. augustil naaseb eestlastegi seas armastatud Positivus Festival Lucavsala saarele Riias, pakkudes ideaalset suvepuhkuse nädalavahetust rahvusvaheliste staaride ja kohalike talentidega Daugava jõe kaldal.

Esimest korda festivali ajaloos toimub Positivus augustikuus ning toob lavadele viimaste aastate ühe kõige muljetavaldavama artistide nimistu  – publikulemmikud ja kriitikute poolt hinnatud artistid nii Lätist kui ka mujalt maailmast.

“Sel aastal on meil veidi rohkem aega, et tervitada kauaoodatud suveilmu ning veeta üks aasta erilisemaid nädalavahetusi otse suve südames – muusikatähtede seltsis. Alates festivali kolimisest Riiga sisaldab tänavune programm tuntumaid  ja armastatumaid  Läti ja välismaa artistidega,” ütleb festivali korraldaja Ģirts Majors.

Reede, 8. augusti õhtul saabub Londonist Lucavsala südamesse briti produtsent ja muusik Mura Masa. Tema muusika eirab žanripiire – see on julge, ettearvamatu ja tänapäevane. Enne teda tõstab rahva tuju eklektiline briti multiinstrumentalist Elderbrook oma vastupandamatute DJ-rütmidega. Esimene festivalipäev toob lavale ka Belgia päritolu Kanada artisti Apashe’i, kes sulandab elektroonilise muusika sümfooniliste orkestriseadetega – seekord koos Brass Orchestra.

Avapäeval astuvad üles ka Läti publiku lemmikud  ja tänavused Eurovisiooni haldjad Tautumeitas ja Laika Suns, kohalike muusikaauhindadega pärjatud Chris Noah ning räppar Deniss, kes tähistas hiljuti oma 10-aastast karjääri. Uut hingamist Läti muusikas toovad “Zelta mikrofons” parima debüütalbumi auhinna saanud galeniex, raadiolemmikud YŪT ja aasta kuumim uus tulija – STIRNA.

Laupäeval, 9. augustil saavad festivalikülastajad osa unustamatust kontserdielamusest, kui Positivuse pealavale  astub üks Läti enim striimitud hiphop-artiste – Wiesulis. Teise päeva muusikalise meeleolu loob unenäoline indie-bänd Carnival Youth ning täiusliku suveõhtu helitaustaga  kostitab palavalt oodatud Saksamaa bänd Milky Chance, kes ühendab oma loomingus indie- ja folkmõjutusi. Päikeseloojangu ajal astub lavale võimsa häälega Rag’n’Bone Man, kelle 2017. aasta album “Human” sai kümnendi kiiremini müüdud debüütalbumiks Ühendkuningriigis.

Enne seda kostitab laupäevane muusikaprogramm publikut ka Ukraina popstaari Ivan Dorn ja värvika valikuga USA artistidest – elektroonilise muusika multiinstrumentalist Two Feet, Spotify rekordeid purustanud Hippie Sabotage, eksperimentaalduo The Hellp ja Los Angelesest pärit alternatiiv-hiphop kollektiiv NOFUN!. Metsiku peo toob endaga kaasa ka Läti räpisensatsioon Fiņķis, keda on kiitnud nii publik kui muusikakriitikud.

Festivalipassid on müügil aadressil www.positivusfestival.com või Piletilevi.ee. 

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid