Mida teha atoopilise dermatiidiga?

Sellega on kokku puutunud paljud lapsevanemad, sellega on kokku puutunud ka need, kellel lapsi ei ole. Mis aga üldse on atoopiline dermatiit ja millised on parimad viisid selle leevendamiseks? Neid nõuandeid täna jagamegi. 

Mis on atoopiline dermatiit ja selle peamised põhjused?

Atoopiline dermatiit ehk ekseem on seisund, mis muudab naha punaseks ja sügelevaks. See on tavaline lastel, kuid võib esineda igas vanuses. Atoopiline dermatiit on pikaajaline, üldiselt krooniline ja kipub perioodiliselt ägenema. Sisundiga võib sõltuvalt selle ägenemisest kaasneda astma või heinapalavik. Atoopilist dermatiiti koheselt välja ravida ei ole võimalik, kuid seda on võimalik kontrollida erinevate kreemide ja ravimite kasutamisega.

Atoopilise dermatiidi põhjused ja kestvus

Atoopiline dermatiit on põhjustatud immuunsüsteemi aktiveerimise, geneetika, keskkondlike tegurite ja stressi kombinatsioonist. Atoopilise dermatiidi tekkides reageerib inimese immuunsüsteem mõnele välisele ärritajatele või allergeenidele üle. See ülereageerimine võib põhjustada nahal ebameeldivat põletus ja sügelustunnet. Atoopiline dermatiit on tingitud reaktsioonist nahas. Reaktsioon põhjustab pidevat sügelust, turset ja punetust. Atoopilise dermatiidiga inimesed võivad olla tundlikumad, sest nende nahal puudub spetsiifiline kaitse, mis säilitab naha veebarjääri. Atoopiline dermatiit on kõige levinum imikutel. See võib ilmneda juba 2-6 kuu vanuselt. Paljud inimesed kasvavad sellest välja varases täiskasvanueas. Atoopilise dermatiidiga inimesed teevad sageli positiivseid allergiatestide tulemusi, kuid atoopiline dermatiit ei ole siiski põhjustatud allergiast.

Atoopilise dermatiidi sümptomid ja seda võimendavad tegurid

Atoopilise dermatiidi sümptomid võivad avalduda järgmiste tunnustena: villid koos eritise või koorikuga; kuiv nahk kogu kehal või kühmulised nahapiirkonnad käte tagaküljel ja reite esiosas; kraapimisest tekkinud vigastatud nahapiirkonnad; võimalikud värvimuutused nahal; punetus või põletik vigastatud kollete ümber; paksenenud nahaga piirkonnad, mis võivad tekkida pärast pikaajalist ärritust ja kraapimist. Järgmised tegurid võivad atoopilise dermatiidi sümptomeid võimendada: allergia õietolmu, hallituse, tolmulestade või loomade suhtes; külm ja kuiv õhk talvel; külmetushaigused või gripp; kokkupuude ärritavate ainete ja kemikaalidega; kokkupuude karedate materjalidega, näiteks villaga; soodumus kuivale ja kergesti ärrituvale nahale; emotsionaalne stress ja pinge; naha kuivamine sagedasest vannitamisest või duši all käimisest ja samuti väga sagedasest ujumisest tulenev nahakuivus; liiga kuum või liiga külm keskkond, samuti äkilised temperatuurimuutused, eriti aastaaegade vaheldumisel; parfüümid või värvained, mida sisaldavad igapäevaselt kasutatavad kreemid või pesuvahendid.

Peamised atoopilise dermatiidi lööbed

Lööbe tüüp ja asukoht võib sõltuda inimese vanusest: Alla 2-aastastel lastel võib lööve alata näol, peanahal, kätel ja jalgadel. Lööve on sageli sügelev ja moodustab villid, mis valguvad ja kooruvad. Vanematel lastel ja täiskasvanutel on lööve sagedamini näha põlve ja küünarnuki siseküljel. See võib ilmneda ka kaelal, kätel ja jalgadel. Täiskasvanutel võib lööve piirduda käte, silmalaugude või suguelunditega. Lööve võib halva puhangu ajal esineda kõikjal kehal. Tugev sügelus on tavaline. Sügelus võib alata isegi enne lööbe ilmumist. Kusjuures, atoopilist dermatiiti nimetatakse sageli “sügeluseks, mis tekitab löövet”, sest sümptomid algavad sügelusega ja sellele järgneb kraapimise tagajärjel avalduv nahalööve.

Kas atoopiline dermatiit taandub ise ilma ravita?

Atoopilise dermatiidi puhangud kestavad iga inimese puhul erineva pikkusega ja erineva sagedusega. Paljudel juhtudel on võimalik, et sümptomid taanduvad ilma tõsise ravita. See kehtib eriti nende juhtumite puhul, mille puhul ei esine väga tugevaid sümptomeid. Näiteks atoopilise dermatiidi esinemine kätel väikeste kolletena taandub suurema tõenäosusega ilma põhjalikumat ravi vajamata. Igal inimesel on erinevad perioodid, millal esineb atoopilise dermatiidi taandumine, see sõltub aastaaegadest, immuunsüsteemi seisundist ja paljudest teistest teguritest. Ravist loobumisel on oluline vältida kõike, mis võib seisundit halvendada.

Kuidas atoopilist dermatiit leevendada?

Hoidke nahk niiske, kasutades 2 kuni 3 korda päevas La Roche-Posay salve, kreeme või ljosoone. Valige nahatooted, mis ei sisalda alkoholi, lõhnaaineid, värvaineid ega muid kemikaale. Abiks on ka õhuniisutaja, mis hoiab koduse õhu niiskena. Atoopiline dermatiit kestab paraku kaua. Seda saab kontrolli all hoida, kui seda ravida, vältida ärritavaid aineid ja hoida nahka hästi niisutatuna. Lastel hakkab seisund sageli kaduma umbes 5-6-aastaselt, kuid sageli võib esineda ägenemisi. Täiskasvanutel on probleem tavaliselt pikaajaline või korduv seisund. Pesemisel või suplemisel püüdke tagada võimalikult lühike kokkupuute aeg veega. Lühikesed jahedad vannid on paremad kui pikad kuumad vannid. Kasutage tavalise seebi asemel õrnu kehapesu- ja puhastusvahendeid ning ei ole soovitatav pesta või kuivatada nahka liiga tugevalt või liiga kaua.

*Artikkel on valminud koostöös veebipoega notino.ee. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Sensai

Justkui kaitsev loor – Sensai Essence Day Veil

Oma headuses tuntud Jaapani ilutoodete bränd Sensai on välja tulnud suviseks ajaks ideaalse tootega – Sensai Essence Day Veil UV-kaitsega essentsiga. 

Lühidalt öeldes on tegemist SPF 30 UV-kaitsega ja vananemisvastase toimega päevaseks kasutamiseks mõeldud essentsiga, mis sisaldab valgust kontrollivat Optical Lamella tehnoloogiat ning mis katab naha siidise loorina, et kaitsta seda UV-kiirguse ja niiskuskao nähtavate mõjude eest. Kas kõlas natuke keeruliselt? Kohe selgitame lahti. 

Alustuseks, mis üldse on Optical Lamella tehnoloogia? Sensai Optical Lamella tehnoloogia on kombinatsioon lamellaarsest koostisest ja UV-kaitsest, mis kaitsevad nahka UV-kahjustuste eest, toimides samas koos valgusega, et nahk saaks kogu päeva kaunilt särada. Aga lamellaarse koostise… mida? Lamellaarne koostis sisaldab õhukesi vahelduvaid kihte, mis jäljendavad sarvkihi kihilist struktuuri, moodustades nii nahaga ühtlase sideme. Selline kihiline struktuur mitte ainult ei kata toimeaineid kaitsva kihiga, vaid tagab essentsi pikaajalise toime, et nahk saaks koostisainete mõju kaua nautida.

Ehk siis, tulemuseks on leevendava ja kaitsva kihiga looritatud nahk, mis lausa särab valguse käes.

Sensai Essence Day Veil UV-kaitsega essentsi proovis ka Portaili peatoimetaja Aljona Eesmaa, kellel jagub toote kohta ainult häid sõnu: “Kuigi toote nimi on essents, siis olgu öeldud, et tegemist ei ole ülemäära vedela tootega, pigem annab see välja kergemat laadi kreemi mõõdu – ning minu silmis sobib see suvisesse aega ideaalselt!” Ta lisab, et toode tõesti katab näonaha siidise looriga, mis sobiks julgelt asendama näiteks meigialuskreemi.  “Ning UV-kaitse on lihtsalt suurepäraseks boonuseks,” lisab ta.

Olgu ka lisatud, Sensai Essence Day Veil toode on ka korduvtäidetav!

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Grown Alchemist

Kaua valminud kaunike – Grown Alchemisti päikesekaitsekreem

Võib tunduda kohati uskumatu, et Austraaliast pärit ilumärgil Grown Alchemist, mis sai alguse juba 2008. aastal, ei olnud siiamaani sellist – vaat et elementaarset toodet – nagu päikesekaitsekreem. Nüüd on see viga parandatud ning valminud on SPF 30 päikesekaitsega päevakreem Grown Alchemist Natural Hydrating Sunscreen.

Grown Alchemisti uus päikesekaitsega päevakreem on vaevatult nahka imenduv, nähtamatu ja kerge vegan koostisega kreem, mis sisaldab innovatiivset üliõhulist looduslikku tsinkoksiidi ning kaitseb kahjulike UVA/B-kiirte ja keskkondlike tegurite eest. Miks aga päevakreemi valmimisega nii kaua aega läks? Sest Grown Alchemist soovis, et see saaks ideaalne ning muidugi ka kõige karmimatele looduslikele päikesekaitsekreemide nõudmistele vastav. 

Kindlasti väärivad eraldi väljatoomist toote toimeained:

  • Üliõhuline tsinkoksiid (mis pärineb muidugi looduslikest mineraalidest), mis kaitseb tõhusalt kahjustavate UVA- ja UVB-kiirte ning IR-A infrapunakiirguse eest, jätmata nahale jääke;
  • Kibuvitsaõli, mis sisaldab omega 3, 6 ja 9 õlisid, mis pinguldavad nähtavalt nahka ning vähendavad märgatavalt väikseid kortse ja teisi naha ebatäiuseid, andes siidiselt sileda välimuse ja tunde;
  • Peterselliseemneekstrakt, mis sisaldab ohtralt flavonoidseid antioksüdante ja C-vitamiini, kaitstes nahka vabade radikaalide eest ja vähendades vananemise nähtavaid märke;
  • Ning lõpetuseks trihüaluronaani kompleks, mis sisaldab madala ja keskmise molekulmassiga hüaluronaanimolekule, mis imenduvad nahapinda, tagades maksimaalse niisutuse ja taastades aja jooksul märgatavalt naha niiskust. Kõrge molekulmassiga hüaluronaanimolekulid toidavad kohe intensiivselt, jättes naha sügavalt niisutatuks ja siledaks.

Kõlab täiesti ideaalselt, kas pole?

Grown Alchemist Natural Hydrating Sunscreen päikesekaitsega päevakreemi proovis ka Grown Alchemisti paadunud austajast Portaili peatoimetaja Aljona, kes esimesed plussipunktid andis sellele meeldiva aroomi eest ning teisalt tõdes, et SPF 30 kaitsega kreem sobib ideaalselt suviseks meigialuskreemiks – see tõesti annab nahale siidiselt sileda välimuse. “Ärge laske end eksitada päikesekreemi väikesest tuubist – see ei ole mõeldud ainult näonahale, seda võib kasutada üle terve keha ning seda võib julgelt jagada (kui te raatsite muidugi) kogu perega,” lisab ta.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid