Terve ja värske näoilme… kaltsiumiga

Oleme harjunud nahahoolduse puhul rääkima ennekõike toodetest, mida saab endale peale määrida – olgu selleks näokreemid, -seerumid, -maskid vm. Sest need tooted ju parandavad iga iluprobleemi, eks? Mitte ilmtingimata. Viimasel ajal tuuakse üha rohkem mängu ka kõik see, mis toimub sügavamal meie sees, ja täna sellest ka räägime. 

Öeldakse, et organismi jaoks on parim vitamiinide allikas tasakaalustatud toitumine ja kvaliteetsed toiduained, mis võiksid eelistatult olla võimalikult vähe töödeldud, et oleks tagatud maksimaalne toitainete ja vitamiinide sisaldus. Kuid nii nagu paljud asjad tunduvad teoorias lihtsad, on tegelikkuses hulga inimeste jaoks pigem keeruline tarbida kõiki soovitatud päevaseid portsjoneid puu- ja köögivilju. Seetõttu on igapäevane toidulisandite manustamine palju lihtsam viis, mille abil saada hea tervise jaoks olulisi toitaineid. Mitmed vitamiinid on inimese keha jaoks väga olulised, sealhulgas näiteks kaltsium, mis on organismi seisukohalt üks olulisemaid mineraalaineid.

Kaltsium – mitte ainult luudele

Kaltsium on ennekõike tuntud kui oluline piima koostisosa, mis aitab tugevdada luid. Tegelikult on sellel kasulikke omadusi ka meie naha seisukohast. Nimelt reguleerib organismis sisalduv kaltsium rakkude liikumist, stimuleerides teatavaid ensüüme, andes nahale terve ja värske ilme. Kaltsium aitab parandada meie naha kaitsefunktsiooni, mis aitab nahka kaitsta sissetungivate patogeenide eest ja hoiab nahale loomulikku ja vajalikku niiskustaset. Muide, ka mitmed nahahooldustooted, mis on rikkaliku kaltsiumi sisaldusega, sobivadki eelkõige kuivale ja haprale nahale.

Kaltsiumipuuduse mõju nahale

Enamus kaltsiumi leidub naha kõige välimises kihis ehk epidermises. Kaltsiumipuudus võib lisaks organismi üldisele seisundile kahjustada tuntavalt naha tervist, kuna kaltsiumi ülesanne on aidata kehal asendada vanu naharakke uutega. Kaltsiumi puudus organismis muudab naha hapraks ja kuivaks. Samuti on kaltsiumi üks (ja sealjuures paljudele tundmatu) omadus kuiva naha ja kortsude tekkimise ennetamine. Kaltsiumipuuduse üks tunnustest on see, et nahk muutub kuivaks ja sügelevaks ning tekivad enneaegsed kortsud. See on märk, et kaltsium ei tooda nahas piisaval hulgal rasu, mis on loomulik naha kaitse- ja kattematerjal, mis aitab nahal säilitada loomulikku niiskustaset. See ei puuduta ainult näonahka – kuiva ja vitamiinipuuduse all kannatava naha pikaaegse seisundi tulemusena võivad tekkida tõsised nahahaigused, nagu näiteks ekseem.

Kaltsiumi taset organismis saab määrata vereprooviga. Kui selgub, et kaltsiumi kogus ei ole organismis piisav, on soovitatav tarbida kaltsiumipreparaate. Seda eriti inimestel, kes ei tarbi meelsasti piimatooteid või piisavas koguses kaltsiumit sisaldavaid vilju. Kaltsiumi sisaldavaid toidulisandeid on erinevaid. Valik on lai ning sõltub individuaalsest soovist. Kaltsiumipreparaate leidub tableti kujul, närimistablettidena, vedelikuna ja pulbritena.

*Artikkel on valminud koostöös e-apteegiga azeta.ee. 

Sarnased artiklid

Kommentaarid