Millest tehakse luksusparfüüme?

Oleme Portaili veergudel kirjutanud ohtralt erinevatest parfüümidest ning loetlenud üles nende eriilmelisi lõhnanoote. Kindlasti on aga paljusid huvitanud hoopis see, kuidas saavutavad parfüümid oma meeldiva ja kauapüsiva lõhna ning seda veel nii erinevates aroomides – vürtsikas, magus, tsitruseline või muu. Lubage tutvustada sedagi – sõna otseses mõttes – parfüümimaailma köögipoolt.

Ei ole saladus, et luksusparfüümid sisaldavad unikaalset lõhna, mida on raske leida, kätte saada ja säilitada – luksusparfüümides on kasutatud looduslikke koostisosi, mida ostetakse sisse parimatelt kasvatajatelt ja põllumeestelt üle maailma. Need on üldiselt kallimad ning neid müüakse väikestes kogustes, kuid need on kindlasti oma hinda väärt. Millised lõhnad need siis on?

Lillelõhnad

Lillelõhnad on parfüümitööstuse enamlevinud tooraine – need on kergemini kättesaadavad ning nende tootmine on soodsam. Roos on siinkohal kindlasti lillede kuninganna ning lõhnaõlitööstuses kõige populaarsem – tuvastatud on lausa 17 erinevat roosilõhna. Jasmiin jällegi on pärit araabia maadest ning teine lõhnatööstuse väga oluline lill. Jasmiiniõli on enam kui 80% kõikide parfüümide koostisaineks just oma magusa, rikka ja lillelise aroomi tõttu. Samuti populaarne tuberoos on enim kasutuses India saartel – tegu on sibultaimega, mis on oma aroomi poolest magus, raske, vürtsine ja lilleline. Mimooski on parfüümitööstuses kõrgelt hinnatud rikkaliku lillelõhna poolest. Meile tuttav maikelluke on aroomilt tugev ja lilleline ning seda on hakatud kasutama kaasaegsetes luksusparfüümides. Mainimata ei saa jätta ka lavendlit, mis on värske, taimne ja lilleline. 

Rohttaimed

Kuigi piparmünti kasvatatakse paljudes aedades ja seda leidub pea kõigis maitseaineriiulites, siis parfüümitööstuses on tegu üllatavalt haruldase koostisosaga, mida eelkõige kasutatakse hambapastade ja -pulbrite tootmisel. Rosmariin, mis sisaldab palju eeterlikke õlisid, on seadnud koha sisse pigem lõhnaseepides. Parfüümimaailmale tuttavam patšuli on aga rohttaim, mille kaasaegne, meeldiv ja omapärane aroom muudab lõhnad kergelt vürtsikaks. 

Tsitrusviljad

Tsitruseliste lõhnade austajatele on kindlasti tuttavad bergamot ja pomerants. Bergamot on õli, mis sarnaneb lõhna poolest apelsiniga ning seda kasutatakse paljudes naisteparfüümides. Pomerantsiõli annab parfüümile aga värske, magusa ja puuviljase aroomi. Neroliõli on mõruapelsini õitest destilleeritud ning selles on ühendatud vürtsikas ja magus lillelõhn. See on põhikoostisosaks umbes 12% parfüümides, olles seega üsnagi unikaalne. Sidrunipuu kerge, värske ja tsitruseline aroom on populaarne naisteparfüümi koostisosa, mis on alglõhnale suurepärane täiendus. Lähemalt saad naistele mõeldud lõhnaõlidega tutvuda siin.

Vürtsid

Kaneel ja kassia on peene aroomiga, soojad ja magusad vürtsid, mida kasutatakse tualettveedes ja seepides üsna palju. Ilang on populaarne vürts, millest saadud ilangiõli kasutatakse ligikaudu 40% luksusparfüümides. Sellel on tugev jasmiiniga sarnane, magus, lilleline ja palsamit meenutav aroom. Suurenisti on vürtsid kasutusel just meesteparfüümides, millega saad tutvuda lähemalt siin.

Viljad

Vanill on kasutusel neljandikus kõigist parfüümidest – selle magus vürtsikas aroom on muutunud parfümeerias ülimalt populaarseks. Kes otsib aga midagi erilisemat, võiks proovida heinaga sarnaneva lõhnaga tonka ja mõrkja lõhnaga mõrumandli aroomi, mis on kasutusel umbes 10%-s parfüümidest, eelkõige just nišiparfüümides.

Juured

Iirise- ehk võhumõõgajuurest on võimalik saada õli, mis aitab tugevdada teisi lõhnu, mispärast on see sageli kasutusel ka paljudes parimates ja luksuslikemates parfüümides. Umbes 36% parfüümides sisaldub vetiveeria õli, millel on pehme, maalähedane ja muskusega sarnanev aroom.

Loomsed koostisosad

Loomseid koostisosi kasutatakse tänapäeval väga vähesel määral, peamiselt kallites luksusparfüümides, kuna nende saadavus on piiratud. Sellisteks koostisosadeks võib olla näiteks muskus, mida saab nii taimedelt kui ka loomadelt, nt muskushirve muskusnäärme nõrest. Tegu on punakaspruuni ainega, mis on kõige tugevam lõhnaaine, mida maailmas tuntakse. Ambra on aine, mida eritab kašelott pärast tindikala söömist ning mis on meeldiva ja omapärase lõhnaga vahajas aine. Tsiibet on võisarnane sekreet, mis õiges kontsentratsioonis ja koos teiste lõhnadega saavutab meeldiva lillelise aroomi, mida kasutatakse laialdaselt just parfümeerias. Kastooreum ehk kopranõre on punakaspruun sekreet, mis on kasutusel olnud lõhnaõlides juba 9. sajandist. Olgu muidugi lisatud, et loomsed lõhnaained on üsnagi vänged, mispärast on oluline neid lahjendada. 

Eeterlikud õlid

Parfüümi koostises kasutatakse siduvaid õlisid ja muid aineid, mis koostisosi omavahel seoksid ja tekitaksid lõhnade vahel nn silla. Näiteks roosi sidumiseks sobib hästi vanill, lavendli jaoks aga tsitruselised. Lõhna segamisel alustatakse madala lenduvusega eeterlikust õlist või nende kombinatsioonist. Seejärel lisatakse sujuvalt keskmised ja lõpuks kergesti lenduvad eeterlikud õlid. Eeterlikest õlidest oleneb ka lõhnaõli tugevus – tavaline lõhnaõli sisaldab 15–30% eeterlikke õlisid, ülejäänud koostiseks on 90–95%-line kvaliteetne alkohol või destilleeritud vesi. Sellest oleneb ka lõhnaõli vastupidavus – mida suurem kogus eeterlikke õlisid, seda kauem lõhn püsib.

Kui oled otsimas endale sobilikku lõhnaõli, tasub tutvuda valikuga Kaup24 veebipoes.

*Artikkel on valminud koostöös Kaup24.ee e-poega.

Kommentaarid