Foto: Iittala

Looking back… ehk Portaili 5 enimloetud lugu aastal 2024

Selja taha jääval aastal ilmus Portailis hulganisti nii silmi kui meeli paitavaid lugusid, millest nii mõnedki said suurema tähelepanu osaliseks kui teised. Nagu traditsiooniks on saanud, võtame tänagi aasta kokku ja anname meie 2024. aasta enim loetud artiklitele veel ühe virtuaalse aplausi.

Oleme seda isegi mõned korrad valju häälega välja öelnud ja meie tänavused enimloetud artiklid kinnitavad seda veelgi. Portail ei ole enam pelgalt moeportaal, vaid elustiiliväljaanne, kus lisaks sellele, mis parasjagu toimub Eesti disainimaastikul, maailma moelavadel, ilumaailma telgitagustes, aga ka kohalike – ja ehk ka mitte nii kohalike – andekate inimeste elus, on üha rohkem põimitud ka paras annus elustiiliteemasid, alates reisimisest, toidust kuni kultuuri ja aktuaalsete arvustusteni välja.

Nii olemegi saanud vastata küsimustele “Kust saab Tallinna parimat brunch’i?” ja “Mis toimub Iittalaga?” – just need kaks artiklit troonisid tänavust populaarsemate lugude esiviisikut. Moeteemadest rõõmustas meie lugejaid enim uudis, et kodumaine disainerrõivaste laenutusplatvorm Rentalier lansseeris teenuse, mis pakub võimalust oma rõivaid Rentalieri platvormil välja laenutada – kestlikumad moevalikud ja lisatulu teenimise võimalus ühes. Iluteemadest pakkusime aga enim inspiratsiooni loos “15 soengut algavaks pidude hooajaks”.

Novembris Portaili peatoimetaja Aljona Eesmaa sulest ilmunud avameelne “See ei ole küll tavapärane Portaili teema, aga…” tõestas aga, et ka sellised teemad puudutavad paljusid ning loodetavasti aitab Aljona kogetud õppetund tulevikus vältida mõnda samavõrd tõsist olukorda.

Aitäh teile veelkord, head lugejad – lugemast, jagamast, hoolimast – ning järgmiste lugudeni aastal 2025!

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Portail.ee

See ei ole küll tavapärane Portaili teema, aga…

Pean seekordset sissekannet alustama vabandusega kõigi lugejate ees, kes on möödunud nädalal Portaili külastanud — ja siin on valitsenud vaikus. Ma näen, et teid oli palju, ning olen igaühe eest teist jätkuvalt äärmiselt tänulik.  

Põhjus, miks Portailis aeg nädalaks seisma jäi, peitus minu haigestumises. Täpsemalt, minu tervise ootamatus halvenemises. Olin köhinud juba nädalaid, kuid jätkasin igapäevaseid töid ja toimetusi, sest enesetunne tundus ju üldiselt hea. Tulemus? 10. novembri õhtupoolikul, peale paaritunnilist sisemist monoloogi stiilis “Ah, mis nüüd mina…”, kutsusin esimest korda elus endale kiirabi. Mul tõusis palavik ja hingamine muutus ohtlikult raskeks. Erakorralise meditsiini osakonnas leiti minu kehast nii COVID, bakteriaalne infektsioon kui ka kopsupõletik. Järgnes nädal (!) intensiivset ravi Lääne-Tallinna Keskhaiglas ja sellele rahulikus tempos taastumine kodus.  

Miks asi nii kaugele läks? Ausalt öeldes ei ole ma harjunud haige-haige olema. Haigla raviarstki naljatas, et olen kõige igavama haiguslooga patsient — haiglas olen käinud vaid sünnitamas ja tõsiseid haigusi pole varem olnud. Samuti olen ma tänaseks omandanud suurepärased oskused kõikvõimalike külmetuste ravimiseks: supid, mahlad, eliksiirid, vitamiinid ja toidulisandid. Pole ime, et suutsin kõnealust eskalatsiooni nii pikalt edasi lükata. Seekord polnud tegemist aga tavalise külmetusega. Kahjuks taipasin seda alles liiga hilja, sest tähtajad, sündmused ja pere tundusid köhast tähtsamad. Olge teie targemad kui mina.

Kui küsite, miks ma varem arsti juurde ei läinud, siis tegelikult läksin. Esialgu ei leitud aga midagi, mis väärinuks erilist tähelepanu. Mõne päeva pärast oli olukord aga drastiliselt muutunud.  

Täna olen kodus tagasi ja mõistan, kui habras on tervis. See õppetund tuli valusalt, kuid seda mõjusamalt.  

Ja veel, kaks kummalist asja, mis juhtusid vahetult enne mu haiglasse sattumist:

Mu käekell jäi seisma.  

Minu isale helistati petukõnega, mis algas sõnadega: “Tere, teie tütar on haiglas.”

Universum, sa töötad müstilistel viisidel.  

Minu suurim lugupidamine ja tänu Tallinna kiirabi ning Lääne-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna ja nakkuskliiniku personalile. 

Olin tõesti hoitud ♥

 

Minu terviserike oli tõsine ja hirmutav, kuid see pole võrreldav sellega, millega Kristel Leif praegu rinda pistab. Kui sul on võimalus aidata teda võitluses haruldase silmavähiga, leiad lisainformatsiooni ja juhised siit. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Portail.ee

48 tundi Tartu moodi moodi

Möödunud nädala teises pooles rullus Tartus juba 7. korda lahti Estonian Fashion Festival. Seekordne festival oli ka suurejoonelisem kui eales varem – nelja päeva vältel avanes festivali külastajatel võimalus kaeda nii moeetendusi kui mitmeid teisi Tartu 2024 ametlikku programmi kuulunud sündmusi. 

Minul õnnestus seekord viibida Estonian Fashion Festivalil täpselt kaks päeva. Seega, tuleb siit üks päevikulaadne sissekanne Tartus kogetud elust, melust ja loomulikult moest. 

Reede, 7. juuni 

Me jõudsime reedel Tartusse keskpäevaks ning täpselt kell 12.00 avanesid ka Knorringu Aadlimajas Showroomi uksed. Mis see Showroom täpsemalt on? See on Piret Vapajeva ja Juta Kuhlbergi kokku kutsutud kogunemine, kus moevaldkonna professionaalidele ja edasiostjatele esitles oma loomingut 16 kodumaist disainerit ja brändi. Näiteks Ülle Pohjanheimo, Tanel Veenre, Oksana Tandit, Iris Janvier, Kriss Soonik, CAROL X OTT, Woolish, Hannes Rüütel ja mitmed-mitmed teised. Showroomi ajal toimus ka paneeldiskussioon, kus nii rahvusvahelised eksperdid kui ka meie disainerid arutlesid moe tulevikutrendide ja jätkusuutlikkuse üle.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aljona Eesmaa (@aljonaeesmaa)

Tänavune Estonian Fashion Festival toimus tavapärasest pikemalt, mis tähendas, et neli päeva väldanud festivali osana reedel ühtegi moeetendust ei toimunud. Küll aga toimus Tartusse kutsutud külalistele Aparaaditehases asuvas HAKI Galeriis Meet & Greet, kus sai uudistada nii kunsti kui ka tutvuda Itaaliast, Prantsusmaalt ja Inglismaalt saabunud moeekspertidega. Õhtu lõpetasime aga hoopiski värskelt avatud Itaalia-hõngulises restoranis Pazzo. 

Laupäev, 8. juuni 

Laupäevahommik kulges meid võõrustanud hotellis Pallas tempokalt, sest juba kell 10.00 algas ERMis jätkusuutliku ja keskkonnasäästliku moe ning disaini temaatikale keskendunud seminar Greenery. Pika päeva väldanud seminaril astusid üles nii kohalikud kui ka rahvusvahelised ringmajanduse ja disaini eksperdid, nende hulgas nii peaesineja Alec Leach kui ka… mina! Alec Leachi ettekanne oli suurepärane – kui te ei ole lugenud tema raamatut „The World Is On Fire But We’re Still Buying Shoes“, siis palun tehke seda. Tean, et seda saab Tallinnas osta näiteks VIUU prillipoest. Ise sain kõnelda baasgarderoobi temaatikast ning saadud tagasisise põhjal tundub mulle, et peaksin seda veel tegema. Aitäh kõigile, kes kuulama tulid!

Kui seminar sai läbi enne kella 17.00, siis tegelikult juba kell 18.00 oli põhjust ERMis tagasi olla, sest algamas oli Antoniuse moeetendus. Kes ei tea või ei ole ise kohal käinud, siis Antoniuse moeetendus esitleb ready-to-wear moodi, mis on suunatud erinevas vanuses ja kehatüübiga inimestele ning väärtustab uus- või taaskasutust ja rohelist mõtteviisi. Möödunud aastal jättis Antonius mulle väga sügava mulje ning ootused olid kõrged ka tänavu. 

Kas need ootused said ka täidetud? Jah, said küll. Cärol Oti kollektsioon oli kõrvulukustavat aplausi väärt, samuti jäid väga positiivselt meelde nii New Life Studio kui ka OOMYO meeleolukas looming. Muide, Cärol Ott sai oma kollektsiooniga Estonian Fashion Festivali 2024. aasta jätkusuutlikuima disaineri tiitli, millega festival lennutab ta Kopenhaageni moenädalale. Lisaks sai Cärol Ott kutse Riia moenädalale ning teda tunnustasid veel Tartu Loomemajanduskeskus, Tallinna Loomeinkubaator ja Tartu Kaubamaja. 

Antoniuse moeetendusel oli ka teine osa. Oma värskemaid moepalasid esitlesid Portaili lugejatele loodetavasti tuttavad Hannes Rüütel, Ülle Pohjanheimo, Human Highness, Tanel Veenre ja Kriss Soonik. Väga nauditav oli neid kollektsioone näha ka väljaspool Tallinnat ning ma julgustan igal aastal teisigi disainereid Estonian Fashion Festivali poole vaatama. Eriline aplaus ka Ülle Pohjanheimole, kellel oli see 10 (!) aasta järel esimene moeshow Eestis!

Pühapäev, 9. juuni 

Kuigi pühapäeva õhtul toimus ERMis veel viimane Estonian Fashion Festivali moeetendus – OmaMood –, siis elu pealinnas tõi meid tagasi juba lõunaks. Siiski andis see piisavalt aega, et nautida Pallase hotellis pikka hommikusööki, samuti teha üks jalutuskäik Aparaaditehase saiaparadiisi Cruffinisse, et haarata Tartu hõrke maitseid Tallinnassegi kaasa.

Aitäh Estonian Fashion Festival kutsumast ja võõrustamast – ja kohtume järgmisel aastal taas!

Estonian Fashion Festival sündis 2018. aastal, ühendades Kõrgema Kunstikooli Pallas moeetenduse Mood-Performance-Tants, Viljandi Kultuuriakadeemia moeetenduse OmaMood ja Tartu Loomemajanduskeskuse Antoniuse moeetenduse ühtse formaadi alla. Iga-aastane moefestival toimub traditsiooniliselt juuni alguses Tartus.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid