Andres Serrano on 1950. aastal sündinud Ameerika kunstnik, kes on tuntud oma sageli vulgaarsete värvifotode poolest, mis avardavad erinevaid sotsiaalseid probleeme ja tabusid, sealhulgas rassism, usulist tagakiusamist, piinamist ja surma. Üks tema kuulsamaid teoseid on vastuoluline “Piss Christ” – foto kunstniku uriini uputatud krutsifiksist. Nii on kunstnik oma teostega sattunud tsensuuri ja vastuolulise kunsti avaliku rahastamise üle peetavate arutelude keskmesse.
Näituse “Kurikuulsad” idee kasvas välja Andres Serrano Donald Trumpi portreerivast näitusest, millega kunstnik varasemalt tegeles. Otsides internetist Trumpiga seotud esemeid avastas Serrano, et blackface-kultuuri normaliseerivad esemed 19. sajandist, mille üks eesmärk oli mustanahalisi inimesi dehumaniseerida ning nende üle nalja teha, elavad endiselt eBays oma elu. Kunstnik hakkas esemeid ostma ja pildistama, seistes silmitsi oma riigi tumeda ajalooga ning tuletades meile meelde, kuidas rassism avaldub jätkuvalt erinevates vormides.
“Andres Serrano ei karda rääkida probleemsetest teemadest ajaloos ning kirjeldab näitust kui kaevumist ühiskonna kurikuulsasse minevikku,” tutvustab Fotografiska Tallinna näituste juht Maarja Loorents. “Märkimisväärne siin on aga see, et minevik käib meiega kaasas ka täna ning meid mõjutavad sündmused, mis ammu ajaloo hõlma on vajunud. Veelgi enam – oleme kammitsetud stereotüüpsest maailmavaatest. Loodan, et see näitus raputab meid kõiki muutes meid aktsepteerivamaks ja mitmekülgsemaks.”
Andres Serrano näitus “Kurikuulsad” jääb avatuks 14. maini.
Linnaruumi näitusel osalevad kunstnikud on Elo Vahtrik (EE), Eva Stenram (SE/GB), Giovanna Petrocchi (IT), Mare Tralla (EE), Mia Dudek (PL) ja Sigrid Viir (EE). Näituse kuraatorid on Kati Ots (EE) ja Trine Stephensen (NO).
„Kõik sai alguse asukohast – see pani paika ruumilise mastaabi ja ka teemad, millega tegeleda. Kaubamaja ristmik on visuaalselt ja ajalooliselt väga laetud paik, kus põimuvad eri ajastute kihid ja Tallinna identiteedi olulised sümbolid,“ sõnas kuraator Kati Ots. „Ühel pool on Kaubamaja, teisel pool Viru Keskus – kaks eri ajastu kaubandusarhitektuuri tähist. Endise Eesti Kunstiakadeemia krundile on kerkimas uus kõrghoone, Viru Keskuse terrassil seisab Hämarik ning ümberringi liigub lakkamatu inimvool, maa all ja peal. See on monumentaalne keskkond – mitte pelgalt mastaabi, vaid ka tähenduse ja visuaalse intensiivsuse poolest.“
Kuus kohaspetsiifilist teost paigutatakse Kaubamaja ristmiku ümbrusesse, kus need sekkuvad linnaruumi mitmel tasandil, hõivates pindu nii inimeste tavapärastes liikumiskohtades kui paikades, kuhu pilk tavaliselt ei satu. Sarnaselt on mitmekesine ka kunstnike valik.
„Valisime osalejate hulga teadlikult väiksema, et saaksime töötada põhjalikult ja kohaspetsiifiliselt. Kõik näitusetööd on loodud spetsiaalselt Kaubamaja ristmiku jaoks ning eri põlvkondadest ja rahvusest kunstnikud toovad näitusele enda isiklikud vaatenurgad ja suhestumise ruumiga,“ sõnas näituse kuraator Trine Stephensen.
„Näitus käsitleb fotograafiat meediumiüleselt – kõik teosed lähtuvad fotograafiast, kuid väljendusvorm ulatub installatsioonidest ja digitaalsetest kollaažidest kuni skulpturaalsete objektideni. Uurime, kuidas foto saab toimida mitte ainult visuaalse kujutisena, vaid ka skulpturaalse elemendina, mis loob ruumi ja sekkub selle kogemisse,“ lisas Stephensen.
Rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub tänavu kaheksandat korda, kestes 5. septembrist 31. oktoobrini.
V&A lubab külastajatele unustamatut moekunsti elamust: näitusel saab näha enam kui 200 ikoonilist eset Schiaparelli moemaja arhiividest. Esindatud on rõivad, aksessuaarid, ehted, parfüümid, fotod, maalid, skulptuurid, mööbel ja palju muud.
Näituse keskne teema on moemaja sügav ja pikaajaline suhe kunstimaailmaga. Näitusel on esindatud tööd sellistelt nimedelt nagu Pablo Picasso ja Man Ray, aga ka kuulsad sürrealistlikud koostööd Salvador Dalíga. Lisaks saab näha ka tänapäevaseid tõlgendusi Schiaparelli visioonist, sealhulgas loometöid moemaja praeguselt loovjuhilt Daniel Roseberrylt.
Lisainformatsiooni näituse kohta leiab V&A koduleheküljelt.