Seitsmendat korda kinos Sõprus toimuv Toidufilmide festival on festivalimenüüsse lisanud kvaliteetsete dokumentaalfilmide kõrval ka mitmeid kultuuriampse. Kavast leiab illustratsiooniampsu, kunstiampsu öise galeriituurina ja koostöös Iberofestiga nii tasuta keeleampse, „kiir-sõbrustamise“ kui ka Lucha Libre eriõhtu.
Festivali avafilm „Buda hüppab üle seina“ näitab Navarra tippkoka David Yárnoze kvaliteediotsinguid, kuidas Hispaanias tegutseva Michelini tärnidega pärjatud restorani identne ja samuti samas mahus tärnide vääriline koopia luua ligi 11 tuhande kilomeetri kaugusele Taiwanisse. „Seekordne avafilm on südamlik, hõrk ja ootamatult pingevaba arvestades Michelini tärni restoranide intensiivset elurütmi,“ kommenteeris Toidufilmide festivali korraldaja Taivi Koitla. „Sama võib öelda ka ülejäänud filmivaliku kohta. Kogu festivaliprogramm on teatavas mõttes rahustav, ent silmiavav hetkeline eskapism nii meid ümbritsevast ärevast keskkonnast kui ka võimalus läbi kinoekraani reisida paikadesse ja tagatubadesse, kuhu igaüks ehk ei pääsegi,“ lisas ta.
Kinopublikuni jõuab ka film legendide legendist – Hidekazu Tojost dokumentaalfilmis „Kokk ja Daruma“, kes Vancouveris suutis 1970ndatel murda toonase kuvandi Jaapani köögikunstist Põhja-Ameerikas, kus seda peeti ebasanitaarseks, veidraks ja lausa vastikuks. Tojot peetakse California suširulli loojaks ning Anthony Bourdain on tema kulinaarset loomingut kirjeldanud sõltuvust tekitavaks. Samuti on kavas mõtlemapanev film juustukunstist ja selle kestvuskaarest ning reis Põhja-Jaapani tipprestoranidesse.
Toidufilmide festival toimub kinos Sõprus 6.–11. maini ning erinevates paikades üle Tallinna. Lisainfo leiab aadressilt foodfilmfestival.ee.
Festivali kunstiline juht, saksofonist Raivo Tafenau kutsub festivalile: “Tänases rahutus ja turbulentses maailmas pakub kesksuvine TAFF:fest pehmet ja turvalist maandumist Haapsalu linnuse hoovis. Nagu tavaliselt, on lavalaudadel enneolematud koosseisud, uus ja värske looming eesti muusika tipptegijatelt ning lisaks astuvad lavale muusikud Norrast, Taanist, Soomest, Lätist ja Leedust. Hea muusika festival, kus lihtsalt kõik on lummavalt kaunis ja suursugune.”
Mida tänavu kuulda saab? Rahel Talts esitleb koos oma Taani sõpradega uut albumit – ansamblis laulab ka mitmeid auhindu võitnud, sh Aasta Jazzmuusik 2024 tiitli pälvinud noor Eesti talent Karmen Rõivassepp. Siim Aimla 50. juubeliks tuleb jälle kokku Tafenau-Aimla kvintett, mis esitab ansambli omaloomingut. ELLIP oma bändiga esindab väga isikupärast klubi funki ning Trygve Seim toob taas lavale kava “Helsinki Songs”, kus mängib ka jazzpianist Kristjan Randalu. Jason Hunter paneb kokku Balti riikide muusikutest koosneva ansambli ning Liisi Koikson ja Marianne Leibur teevad kummarduse Joni Mitchellile, koos Raul Söödi veetava jazzansambliga. Alonette esindab jazzikultuuri noort ja progressiivset põlvkonda ning Eesti rahvuslik uhkus, pea 30 aastat tegutsenud Estonian Dream Big Band koos Marvi Vallastega saab auväärse võimaluse lõpetada festival.
Festivalipass on müügil siin ja Haapsalu kultuurikeskuse kassas. Lisainfo kodulehelt.
Film viib vaataja tagasi 2000ndate algusesse, kui värvikas ja vastuoluline American Apparel tõusis üheks Ameerika edukaimaiks moebrändiks. Tuntud oma eetilise tootmise, minimalistlike rõivaste, kuid ka seksuaalse alatooniga reklaamide poolest, võlus bränd paljusid – eriti indie sleaze ajastu fänne.
Ent edu varjus toimus midagi hoopis teistsugust. Dokumentaal heidab pilgu karismaatilise, kuid vastuolulise tegevjuhi Dov Charney juhtimisstiilile, süüdistustele seksuaalses ahistamises ja ettevõtte järkjärgulisele lagunemisele.
Vaata kultusliku moebrändi tõeline pale üle Netflixist!