PÖFF Expanded kavas linastuv Tallinna Fotokuu filmiprogramm „Pooluste koordinaadid“ keskendub kunstnikufilmidele, mis on sündinud erinevate koostöövormide tulemusel. „Erinevalt peavoolu filmidest, mille taga on suured meeskonnad, on kunstniku- või eksperimentaalfilmid sageli üksiku looja vaevarikka töö tulemus. Fotokuu filmiprogramm vaatleb seekord aga erinevatest partnerlustest ja dialoogidest sündinud teoseid eesmärgiga mõtestada loomingulise koostöö erinevaid vorme. Mitmete filmide autorid on partnerid ka perekondlikes või romantilistes suhetes, teadustöö või aktivismi vallas,“ tutvustab kunstnik ja filmitegija ning filmiprogrammi üks kuraatoreid Piibe Kolka.
Kaheosalises filmiprogrammis linastub kokku 10 filmi Eestist, Belgiast, Hispaaniast, Portugalist, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Ukrainast ja USAst. Programmi esimene osa „Meid hoidvas kaadris“ tõukub intiimsest kodukeskkonnast käsitledes nii enesepeegeldust kui ka distantseerituse ning maailmast eraldatuse kogemust. Näiteks Dani ja Sheilah ReStacki film „Tule, koiott“ (2019, USA), mis kuulub kodu ja iha teemadega tegelevasse triloogiasse, vaatleb intiimsust, emadust ja lastesaamist kväär-vaatenurgast. Autorid, kes on partnerid nii elus kui ka loomingus, jäädvustavad põgusate, päevikulaadsete sissekannetena õrnu ja hirmutavaid tundeid, mis neil uue elu maailma toomisega kaasnevad.
Esimesel õhtul linastuvad ka Eesti kunstniku ja filmitegija Liina Siibi film „Taevakerad“ (2016), milles mängitakse taevasfääri mudeli – maailma ühe vanima astronoomilise instrumendiga –, ning kunstniku ja kirjutaja Tõnis Jürgensi „Heitlikkuse harjutus“ (2022), mis on videoessee unest ja enesejälgimisest.
Programmi teises osas „Võimalikke vastuseid on kaks“ rändavad uurijad-kunstnikud-ilmarändurid mööda maailma ja jagavad üksteisega isiklikke avastusi, pettumusi ja rõõme. Näiteks Roman Khimei ja Yarema Malashchuki videoteoses „Uus sõprade linn” (2021, Ukraina) teeb kohalik teismeline Maksõm naabruskonna peredele improviseeritud ekskursiooni Kolomõja linnas, mis seob omavahel linna ja selle ümbruse seniühendamata alad. Teise linastuste õhtu lõpetab Berliini filmitegijate duo OJOBOCA slaidi-performance „Kaugtundja“ (2022, Saksamaa), millega räägitakse lugu kunstnikest, kes püüdsid luua telepaatilise kino seadeldist.
Fotokuu filmiprogrammi esimene osa toimub 16. novembril kell 19.00–20.45 ja teine osa 17. novembril kell 19.00–21.00 kinos Sõprus. Teisel linastusõhtul järgneb filmidele vestlus kunstnike ja kuraatoritega. Lisaks toimub 20. novembril algusega kell 17.30 Eesti Kunstiakadeemia suures auditooriumis filmiprogrammi väliskuraatori Genevieve Yue avalik loeng feminismi ja filmi materiaalsuse teemadel.
Filmide kirjeldused ja piletiinfo on leitav: fotokuu.ee/programm ja poff.ee/poff-expanded-tallinna-fotokuu.
Berliini filmifestivalil parima noortefilmi Kristallkaru võitnud linateos jutustab teismelisest iluvõimlejast, kes avastab enne olümpiamängude katsevõistlust, et on rase – riigis, kus abordid on keelatud. „Pole võimalik vaikida, kui sa kuuled kõiki neid hirmsaid lugusid,” on öelnud režissöör Antoinette Jadaone ise oma filmi kohta, mis põhineb intervjuudel rasedaks jäänud või selleks tehtud filipiini teismelistega, keda ei toeta sellises olukorras isegi nende oma vanemad, rääkimata seadusest. „„Sunshine” ei jäta kedagi ükskõikseks,” kirjutab Tartuffi programmijuht Edvinas Pukšta filmi saateks.
Kokku tuleb festivali ajaks Tartusse kerkivas Eesti suurimas vabaõhukinos tasuta näitamisele 12 filmi. Nende seas film, mis küsib, kuidas armastavad ja mida kardavad noored inimesed ühes maailma suurimas linnas Soulis, kus on üle 10 miljoni elaniku? Vastuse annab oma romantilises komöödias „Armastus suurlinnas” Lõuna-Korea režissöör E.oni. Tema film esilinastus eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil ja kogus Lõuna-Koreas ligemale miljon vaatajat.
Ühe pealtnäha ideaalse suhte mürgiseks muutumise anatoomiat käsitlevad oma romantilises komöödias „Armastan sind igavesti” USA režissöörid Cazzie David ja Elisa Kalani. „Värske ja stambivaba,” on iseloomustanud seda maailma filmitööstuse juhtivaid väljaandeid Variety.
Spordisõpru võiks rõõmustada Horvaatia režissööride Danilo Šerbedžija ja Ljubo Zdjelarevići film „Midagi enamat kui mina”, mis jutustab korvpallilegend Dražen Petrovićist, kelle pühendumine korvpallile oli nii suur, et sellest sai ühtaegu nii tema suurim armastus kui needus. Muide, oma elu viimase mängu mängis üheks Euroopa kõigi aegade andekaimaks korvpalluriks peetud mees 1993. aastal Eesti koondise vastu.
Juba varem välja kuulutatud filmidest jõuavad Raekoja platsi vabaõhuekraanile Richard Linklateri „Uus laine”, mis ühtlasi avab festivali, ning armastusfilmide klassikat esindavad Charles Chaplini „Kullapalavik”, Michael Curtize „Casablanca”, Jacques Demy´ „Cherbourg´i vihmavarjud”, Claude Lelouchi „Mees ja naine”, David Lynchi „Loomu poolest metsikud”, Richard Linklateri „Enne päikesetõusu” ja Baz Luhrmanni „Romeo ja Julia”.
Dokumentaal- ja lastefilmide programm linastub Tartu Elektriteatris.
Juba 20. korda toimuv Baltikumi suurim vabaõhufilmifestival Tartuff leiab aset 4.–9. augustini. Traditsiooniliselt on kõik seansid vaatajatele tasuta.
Vaata Tartuffi filmide kohta lisa tartuff.ee.
Kes vajab meenutamist, siis Eliise Maar on Eestist pärit ehtekunstnik, kes kolis 2013. aastal Austraaliasse, kus rajas oma ehtemaailma – alguses väikese lauaga oma ühetoalise korteri nurgas. Täna on Eliise Maar Jewellery tuntud kogu Austraalias ning valitud kahel järjestikusel aastal (2024 ja 2025) riigi 15 parima ehtebrändi hulka.
Ehtebrändi Tallinna pop-up toimub 30. juulil kell 13.00–16.00 Rotermanni kvartalis, restoranis GOBI. Järgmisel päeval, 31. juulil, on võimalik kohtuda Eliisega personaalselt, broneerides tasuta konsultatsioon, et arutada näiteks erilahendusi või tulevasi koostöövõimalusi. Konsultatsioone on piiratud arv, seega tasub aeg varakult broneerida.
Lisainfo ja broneerimine siin.