Foto: Kaader Woody Alleni filmist “Puhas õnn”.

PÖFF näitab 73 riigi filme

Pimedate Ööde filmifestival toob tänavu ekraanile 236 pikka ja 292 lühikest filmi 73 riigist. Kokku on 3. novembril avatava festivali põhiprogrammis viis võistlus- ja 16 eriprogrammi 51 maailma- ja 24 rahvusvahelise esilinastusega. Tänasest on avalik kogu kava ja lahti läheb piletimüük.

Näha saab maailma kõige tuntumate festivalide auhinnatöid, sealhulgas Cannes´is Kuldse Palmioksa võitnud Justine Triet´ filmi „Langemise anatoomia” ja Veneetsias Kuldlõvi võitnud Yorgos Lanthimose filmi „Vaesekesed”. Samuti on kavas sellised festivalimenukid nagu Aki Kaurismäe „Langenud lehed”, Wim Wendersi „Täiuslikud päevad” või Woody Alleni „Puhas õnn”. Esimest korda Eestis on võimalik vaadata Rainer Sarneti kung fu-komöödiat „Nähtamatu võitlus”. Olgu ka lisatud, et 18 filmi PÖFFi kavast on esitatud mitteingliskeelse filmi Oscarile.

Festivali avafilm, Serbia režissööri Dragan Bjelogrlići põnevusdraama „Süsteemi valvurid” juhatab ühtlasi sisse tänavuse külalismaa Serbia ja tema lähinaabrite Horvaatia, Sloveenia, Põhja-Makedoonia ja Montenegro esindusliku programmi, kus linastub 11 uuemat ja 9 vanemat filmi. Viimased on koondatud eriprogrammi „Jugoslaavia must laine”.

Esimest korda on kavas programm „Vana kuld. Klassika ärkab ellu”, kus linastuvad värskelt restaureeritud Eesti filmid „Jüri Rumm”, „Corrida” ja „Varastatud kohtumine”.

Viiendat korda Euroopa Liidu nõukogu eesistujariigiks olevale Hispaaniale on pühendatud viis tähtfilmi, üks igast kümnendist, sealhulgas juba klassikalised Pedro Almodóvari „Naised närviataki äärel” ja Alejandro Amenábari „Lõputöö”.

PÖFFi keskkonnafilmide programmi, mida tänavu esitleb Euroopa roheline pealinn Tallinn, avab Joosep Matjuse ja Katri Rannastu lühifilm „Rohelisem Tallinn”.

Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programmi avafilm on Toomas Lepa „Paul Keres. Kuningas”.

Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 3.–19. novembrini. Uuri lisa poff.ee. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Kaader filmist "Casablanca".

Tartuff kuulutas välja tänavused vabaõhufilmid

Kus siis veel kui mitte Tartuffil saab näha midagi nii eksootilist nagu Filipiinide filmikunst. Just sellest kaugest riigist pärit draama „Sunshine” toob suurele vabaõhuekraanile PÖFFi armastusfilmide festival, mis avatakse 4. augustil Tartu Raekoja platsil. 

Berliini filmifestivalil parima noortefilmi Kristallkaru võitnud linateos jutustab teismelisest iluvõimlejast, kes avastab enne olümpiamängude katsevõistlust, et on rase – riigis, kus abordid on keelatud. „Pole võimalik vaikida, kui sa kuuled kõiki neid hirmsaid lugusid,” on öelnud režissöör Antoinette Jadaone ise oma filmi kohta, mis põhineb intervjuudel rasedaks jäänud või selleks tehtud filipiini teismelistega, keda ei toeta sellises olukorras isegi nende oma vanemad, rääkimata seadusest. „„Sunshine” ei jäta kedagi ükskõikseks,” kirjutab Tartuffi programmijuht Edvinas Pukšta filmi saateks.

Kokku tuleb festivali ajaks Tartusse kerkivas Eesti suurimas vabaõhukinos tasuta näitamisele 12 filmi. Nende seas film, mis küsib, kuidas armastavad ja mida kardavad noored inimesed ühes maailma suurimas linnas Soulis, kus on üle 10 miljoni elaniku? Vastuse annab oma romantilises komöödias „Armastus suurlinnas” Lõuna-Korea režissöör E.oni. Tema film esilinastus eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil ja kogus Lõuna-Koreas ligemale miljon vaatajat.

Ühe pealtnäha ideaalse suhte mürgiseks muutumise anatoomiat käsitlevad oma romantilises komöödias Armastan sind igavesti” USA režissöörid Cazzie David ja Elisa Kalani. „Värske ja stambivaba,” on iseloomustanud seda maailma filmitööstuse juhtivaid väljaandeid Variety. 

Spordisõpru võiks rõõmustada Horvaatia režissööride Danilo Šerbedžija ja Ljubo Zdjelarevići film „Midagi enamat kui mina”, mis jutustab korvpallilegend Dražen Petrovićist, kelle pühendumine korvpallile oli nii suur, et sellest sai ühtaegu nii tema suurim armastus kui needus. Muide, oma elu viimase mängu mängis üheks Euroopa kõigi aegade andekaimaks korvpalluriks peetud mees 1993. aastal Eesti koondise vastu. 

Juba varem välja kuulutatud filmidest jõuavad Raekoja platsi vabaõhuekraanile Richard Linklateri „Uus laine”, mis ühtlasi avab festivali, ning armastusfilmide klassikat esindavad Charles Chaplini „Kullapalavik”, Michael Curtize „Casablanca”, Jacques Demy´ „Cherbourg´i vihmavarjud”, Claude Lelouchi „Mees ja naine”, David Lynchi „Loomu poolest metsikud”, Richard Linklateri „Enne päikesetõusu” ja Baz Luhrmanni „Romeo ja Julia”. 

Dokumentaal- ja lastefilmide programm linastub Tartu Elektriteatris.

Juba 20. korda toimuv Baltikumi suurim vabaõhufilmifestival Tartuff leiab aset 4.–9. augustini. Traditsiooniliselt on kõik seansid vaatajatele tasuta.

Vaata Tartuffi filmide kohta lisa tartuff.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Eliise Maar Jewellery

Eliise Maar Jewellery taas Tallinnas!

30. ja 31. juulil avaneb kõikidel huvilistel ja ehtegurmaanidel ainulaadne võimalus tutvuda rahvusvaheliselt tunnustatud ehtebrändiga Eliise Maar Jewellery – siinsamas Eestis. Pop-up üritus toimub Tallinnas restoranis GOBI, kus saab kohapeal uudistada, proovida ning soovi korral ka osta nii brändi uusi kui ka klassikaks saanud ehteid. Lisaks pakub brändi looja piiratud arvul personaalseid konsultatsioone.

Kes vajab meenutamist, siis Eliise Maar on Eestist pärit ehtekunstnik, kes kolis 2013. aastal Austraaliasse, kus rajas oma ehtemaailma – alguses väikese lauaga oma ühetoalise korteri nurgas. Täna on Eliise Maar Jewellery tuntud kogu Austraalias ning valitud kahel järjestikusel aastal (2024 ja 2025) riigi 15 parima ehtebrändi hulka.

Ehtebrändi Tallinna pop-up toimub 30. juulil kell 13.00–16.00 Rotermanni kvartalis, restoranis GOBI. Järgmisel päeval, 31. juulil, on võimalik kohtuda Eliisega personaalselt, broneerides tasuta konsultatsioon, et arutada näiteks erilahendusi või tulevasi koostöövõimalusi. Konsultatsioone on piiratud arv, seega tasub aeg varakult broneerida.

Lisainfo ja broneerimine siin. 

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid