Open House Tallinna produtsendi Aleksander Tali sõnul on Tallinnas avastamist väärt hooneid ja paiku. „Et reisimine ja uute linnade avastamine on jätkuvalt üsna keeruline, tasub oma kodulinnas ärksamalt ringi liikuda ning uurida lähemalt Tallinna, ja mitte ainult vanalinna, hoonete sünni- ja kujunemislugusid. Viimase aasta jooksul on inimeste huvi oma ümbruskonna vastu kasvanud, mida kinnitab ka Eesti Arhitektuurikeskuse aastaringselt korraldatavate ekskursioonide menukus.“
Tali sõnul on Open House Tallinna programm läbilõige linnast ja sündmuse teevad eriliseks just spetsiaalselt selleks puhuks kokku pandud giidituurid, kuhu panustavad mitmed objektiga lähedalt seotud inimesed – arhitektid, ajaloolased, elanikud ja rentnikud. „Open House Tallinnal on oluline roll linnakultuuri ja -maastiku kujundamisel ja arendamisel, sest ekskursioonid annavad võimaluse kodanikel tasuta avastada hooneid ning tutvuda nende väärtustega. Mida teadlikumad on inimesed ümbritsevate hoonete olulisusest ja kujunemisloost, seda rohkem nad oskavad mõista ja positiivselt mõjutada linna arengut ja planeerimist,“ selgitab Tali.
Open House Tallinna ekskursioonid kutsuvad avastama mitmeid viimastel aastatel uue hingamise ja funktsiooni leidnud piirkondi nagu Kopli liinid, Põhjala tehas ja Porto Franco, Ülemiste City, Balti Manufaktuur ning ka eelmise aastase sündmuse publikmagneteid Tallinna Linnahalli ja uuenduskuuri läbivat Patarei merekindlust. Tuuridel saab heita pilgu mitmete kultuurihoonete „telgitagustesse“, nende seas on Eesti suurim kunstiloomekeskus ARSi kunstilinnak, 1930ndatel valminud Tallinna kunstihoone, moodsa fotokunstikeskuse Fotografiska hoone, Raine Karbi projekteeritud Eesti Rahvusraamatukogu, lisaks saab sisse astuda kunstniku korterisse Lasnamäel.
Kõik Open House Tallinna ekskursioonid on tasuta ning lõplik programm avaldatakse juunis. Uuri lisa openhousetallinn.ee.
Open House on ülemaailmne sündmustesari, mille eesmärk on tutvustada avalikkusele konkreetse linna põnevaid avalikke hooneid, eramuid, ehitusjärgusolevaid objekte ning kontori- ja tootmishooneid. Open House toimub rohkem kui 40 linnas üle maailma, sh: Londonis, New Yorgis, Helsingis, Melbournis, Barcelonas, Tel Avivis, Zürichis. 1992. aastal Londonis esmakordselt toimunud arhitektuurisündmus Open House on levinud tänaseks viiele kontinendile ning igas riigis teevad giiditööd vabatahtlikud.
“Jazzkaar armastab head disaini ja on rõõm, et just Disainiöö juubelil saame nende festivalile külla minna ning pidada koos maha ühe ägeda peo koos kordumatu I Wear* Experimentiga. Palju õnne, armas Disainiöö!“ rõõmustab festivali kunstiline juht Anne Erm. „Lisaks on hea meel pakkuda avastamisrõõmu meie publikule, minna esimest korda Jazzkaare kontserdiga Krulli kvartalisse ja muuta remonditsehh üheks õhtuks ägedaks kontserdisaaliks.“
„Meil on suur rõõm tähistada Disainiöö juubelit koos väärika Jazzkaarega, sest jazz on meie tiimi lemmikžanr. Elav muusika on saatnud Disainiööd juba esimesest festivalist alates, olles lahutamatu osa selle loomingulisest vaibist ja eksperimentaalsest meeleolust,“ tervitas koostööd Eesti Disainerite Liidu (EDL) president ja Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova.
Energiast pulbitsev ja alati eepiline I Wear* Experiment tuleb laupäeval, 4. oktoobril Krulli remonditsehhi lavale eksklusiivse ja ambitsioonika erikavaga, et esitada publikule senikuulmata uusi lugusid ja esitleda värsket singlit „Forest Fire“. Kontsert kujuneb akustilisest vaatemängust, kus kõlavad lisaks triole nii taustavokaalide kui ka gamba, harfi ja kontrabassi kutsuvad helid, täielikuks elektrooniliseks kütteks.
Omakorda 20. septembril muutub Fotografiska Tallinn loodusfilmi helimaastikuks – prantsuse ansambli Séverine Morfin Mad Maple muusikas kohtuvad vioola, klarnet, kitarr ja värvielemendina loodushääled, mis sulanduvad suurepäraselt instrumentide akustilise kõlaga. Samal nädalavahetusel, 21. septembril mängib Austria ansambel HAEZZ Philly Joe’s jazziklubis muusikat, mis teeb meeled erksaks. Omanäoline koosseis – trompet, tenorsaksofon ja kontrabass – lisab trio muusikale huvitavaid värve ja eripära ning nende looming on toonud neile nominatsioonid nii Austria kui ka Saksamaa jazziauhindadel.
Lisaks leiab Sügisjazzi programmist kaks varem avalikustatud kontserti – Argo Vals esitleb oma uut albumit „Lavendel“ 4. septembril Fotografiska Tallinnas ning 18. oktoobril annavad Raul Vaigla, Marie Vaigla ja Tero Saarti kavaga „Thulest viidud“ Kumu auditooriumis kontserthooajale kauni lõppakordi.
Sügisjazz 2025 toimub 4. septembrist 18. oktoobrini. Kogu programm on nüüd avalik kodulehel ja piletid müügil.
Kes vajab meenutamist, siis Eliise Maar on Eestist pärit ehtekunstnik, kes kolis 2013. aastal Austraaliasse, kus rajas oma ehtemaailma – alguses väikese lauaga oma ühetoalise korteri nurgas. Täna on Eliise Maar Jewellery tuntud kogu Austraalias ning valitud kahel järjestikusel aastal (2024 ja 2025) riigi 15 parima ehtebrändi hulka.
Ehtebrändi Tallinna pop-up toimub 30. juulil kell 13.00–16.00 Rotermanni kvartalis, restoranis GOBI. Järgmisel päeval, 31. juulil, on võimalik kohtuda Eliisega personaalselt, broneerides tasuta konsultatsioon, et arutada näiteks erilahendusi või tulevasi koostöövõimalusi. Konsultatsioone on piiratud arv, seega tasub aeg varakult broneerida.
Lisainfo ja broneerimine siin.