“Sel aastal on valminud tõeliselt põnevaid filme legendaarsetest moeloojatest nagu Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Christian Dior ja mitmed teised,” tutvustab festivali looja Helen Saluveer. “Iga film avab killukese ülipõnevast moemaailmast ning tutvustab meid kõiki puudutava valdkonna erinevaid tahke.”
MoeKunstiKino programmi kuulub 9 dokumentaalfilmi, teiste hulgas näiteks “McQueen”, “Kusama: lõpmatus”, “Westwood: punkar, ikoon, aktivist”, “Christian Diori kavandid”, “Mida mehed kannavad” ning “Kollane on keelatud”. Filmidele teevad sissejuhatuse kohalikud moeeksperdid Britt Samoson, Piret Puppart, Xenia Joost ja teised.
Enne dokumentaalfilme saab kinolinal nautida ka videograaf Getter Kuusmaa loodud mini-moefilme, mis kõnelevad lugusid Eesti disaineritest ja brändidest. Moekunstikino raames linastuvad filmid annavad ülevaate Kuusmaa töödest ning tema kui kunstniku väärtustest ja käekirjast. See on otsekui tinglik näitus, mille raames jõuab kohalik mood suurele ekraanile üsnagi ainulaadsel viisil.
MoeKunstiKino filmiseansid toimuvad Tallinnas kinos Sõprus, eriseanss ka Tartu Elektriteatris. Lisainfo filmide ja programmi kohta on veebilehel www.moekunstikino.ee. Filmid linastuvad ingliskeelsena või ingliskeelsete subtiitritega, filmil “McQueen” on eestikeelsed subtiitrid.
MoeKunstiKino piletid on müügil kino Sõprus kassas, Piletilevi müügipunktides ja piletilevi.ee, Tartu seansi piletid Tartu Elektriteatri kassas ja veebilehel elektriteater.ee.
Üks Jaapani tuntumaid kokki naaseb pärast säravat karjääri Euroopast, et avada kunagi Tokyo eeslinnas Tachikawas tegutsenud ajaloolise teemaja asupaigas moodne ryokan – Auberge Tokito – koos restoraniga, mille külastus jääks inimestele meelde kogu eluks.
Kuidas see tal õnnestub, näitab Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja kuuluv värske linateos „Tokito. Meisterkoka 540-päevane teekond”.
Mitme aasta jooksul üles võetud filmis elab Jaapani dokumentalist Aki Mizutani kaasa oma kangelase püüdlustele muuta maailm kokakunsti kaudu paremaks. Ishii eesmärgiks on ainukordne toit – selleks katsetab ta pidevalt uute maitsete ja koostisosadega, ka sellistega, mis on traditsioonilises jaapani köögis kõlbmatuks arvatud. Ta üritab endast maha jätta võimalikult väikest jalajälge ja totaalse maitseelamuse pakkumiseks teeb isegi nõud, millest toitu serveeritakse, ise.
Ka toiduvõluriks kutsutud Ishii tegutses aastaid Euroopas – just tema muutis Londonis asuva UMU üheks Euroopa parimaks jaapani restoraniks, mis pälvis kaks Michelini tärni. Suurbitannias peetakse teda ka ikejime – kala surmamise meetod, mis aitab säilitada liha värskena – pioneeriks.
Kolmapäeval, 19. märtsil kell 18.00 Kumu auditooriumis toimuva seansi juhatab sisse kokk Hiro Takeda. Sissepääs on prii.
Iseendast ei pidanud see salapärane ehituskunstnik vajalikuks oma eluajal avalikult rääkida, justkui soovinuks ta oma loomingus lahustuda – isegi tema maised jäänused puhkavad tähistamata hauas Malmö Idakalmistul, mis on samuti tema kavandatud. Seda väärtuslikum on Rootsi dokumentalisti Sven Blume film „Lewerentzi jumalik pimedus”, mis jõuab nüüd ekraanile ka Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas.
Film heidab valgust Lewerentzi elule ja vähesele loomingule, millest suur osa oli seotud kalmistute ja pühakodadega – sestap nimetati teda vahel ka “elu ja surma arhitektiks”. Tema tuntumate tööde hulka kuuluvad veel Björkhageni Püha Markuse kirik ja Klippani Püha Peetruse kirik, aga ka Malmö ooperimaja ja Stockholmi riikliku kindlustusameti hoone.
Esimest korda ilmuvad just selles filmis vaatajate ette heli- ja videosalvestised, mille tegi Lewerentzi arhitektist sõber Bernt Nyberg mõned aastad enne oma mentori surma. Unikaalne materjal oli pool sajandit tallel Nybergi elukaaslase keldris, enne kui ta selle avalikkuse ette tõi.
Linastusega tähistatakse ühtlasi Lewerentzi 140. sünni- ja 50. surmaaastapäeva.
Kolmapäeval, 19. veebruaril kell 18.00 Kumu auditooriumis aset leidva prii sissepääsuga seansi juhatab sisse arhitektuuriajaloolane Carl-Dag Lige. Uuri lisa kumu.poff.ee.