Foto: Marimekko

Kunst, aga kantav, aga kunst

Soomlaste moemärgil Marimekko on olnud käed tõsist tööd täis – nad on lansseerinud koostöökollektsiooni käekotibrändiga Mansur Gavriel, nad on loomas juba mitmendat ühiskollektsiooni adidasega, samuti kuulutasid nad hiljaaegu välja, et ilmavalgust on nägemas ühine kollektsioon ka Ikeaga. Selle kõige kõrvale on nad jõudnud välja tulla veel ühe kollektsiooniga, mis meie silmis samuti kajastamist väärt. 

Nimelt on Marimekkol valminud meeldivalt kompaktne kollektsioon koostöös prantsuse kunstniku Virginie Hucheriga. Marimekko loominguline juht Rebekka Bay sõnas, et teda tõmbas Virginie tööde poole just tema julge, kuid minimalistlik värvikasutus, abstraktsed vormid ning perfektselt ebaperfektne lõppviimistlus. Ka Virginiele pakkus koostöö võimaluse natuke mugavustsoonist välja astuda ning oma loovust tavapärasest erinevas formaadis väljendada. 

Tulemus? Kolm A-lõikelist kleiti ning seeliku ja pluusi komplekt, mida saadavad erinevad värvide mängud. Iseenesest mitte väga suur kollektsioon, kuid täpselt paras, et avaldada muljet ning püüda meie heakskiitvaid pilke. 

Kollektsioon on juba müügil Marimekko veebipoes aadressil marimekko.com.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Havaianas

7 põnevat fakti maailma populaarseima plätubrändi kohta

Kui rääkida suvest, rannast ja muretust olemisest, siis kerkib paljudele silme ette üks kindel detail – värvilised, kerged ja ajatud Havaianase plätud. Brasiiliast pärit bränd on tõusnud tagasihoidlikust algusest tõeliseks ikooniks, mida kantakse nii liivarannas kui ka moenädalatel. Siin on seitse põnevat fakti, mis teevad Havaianasest enamat kui lihtsalt plätupaar.

1. Juured ulatuvad Jaapanisse

Esimene Havaianase mudel sündis 1962. aastal ja oli inspireeritud Jaapani traditsioonilistest zōri-sandaalidest. Zōri’dele iseloomulik riisiteraline muster kandus üle ka Havaianase kummitallale, millest on saanud brändi äratuntav tunnusmärk.

2. Nimi viitab Havaile

Kuigi Havaianas on sündinud Brasiilias, viitab selle nimi hoopis Havaile – „havaianas“ tähendab portugali keeles… „hawailane“. See peegeldab elujaatavat, murevaba ja troopilist elustiili, mida bränd juba algusest peale kehastab.

3. Pea iga brasiillane ostab vähemalt ühe paari aastas

Brändi populaarsus kodumaal on peaaegu müstiline – hinnanguliselt ostab iga kolmas brasiillane aastas vähemalt ühe paari Havaianase plätusid. Kokku müüakse Brasiilias igal aastal üle 200 miljoni paari. Brändi kohta on isegi öeldud: „Havaianas is the official uniform of all Brazilians.“

4. Moerevolutsioon 1990ndatel

Algusaastatel peeti Havaianaseid pigem tööjalanõudeks, mida kanti maal ja kodus. 1990ndatel tehti aga brändile põhjalik uuenduskuur: tootevalikusse ilmusid uued värvid, mustrid ja mudelid, mis muutsid plätud trendikaks moeaksessuaariks.

5. Kõik kannavad Havaianaseid

Tänaseks on Havaianased esindatud enam kui 100 riigis ning nad on palju enamat kui lihtsalt rannaplätud. Need sobivad linnatänavatele, festivalidele ja isegi moenädalatele.

6. Disainikoostööd tippmoemärkidega

Läbi aastate on Havaianas teinud koostööd mitme luksusmärkide ja disaineriga, sealhulgas Valentino, Dolce & Gabbana, Missoni ja taanlaste ROTATE. Kusjuures, just Kopenhaageni moenädal oli esimesi, kus Havaianased tänavamoepilti ilmusid ja seeläbi (taaskord) viraalseks läksid.

7. Ka kuulsuste lemmik

Jennifer Lopez, Gigi Hadid, Reese Witherspoon ja paljud teised on märgatud Havaianaseid kandmas nii vabal ajal kui ka reisidel. Plätud on saanud sümboliks lõõgastusest, stiilist ja lihtsast, ent läbimõeldud maitsest.

Seega, Havaianas pole lihtsalt jalanõu – see on elustiil. Pole siis ime, et see lihtne plätu on kasvanud kultusobjektiks, mida tuntakse ja armastatakse kogu maailmas.

Eestis ootavad Havaianased avastamist Tallinna ja Tartu Kaubamajas, samuti veebipoes kaubamaja.ee!

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Balenciaga

Demna viimane Balenciaga kummardus

Möödunud nädalal Pariisis toimunud haute couture’i moenädal pakkus lisaks uuele ja põnevale ka mitmeid “viimaseid”.

CHANELi 2025/26. sügis-talve haute couture’i kollektsioon tähistas vaikset, ent tähendusrikast lõpp-peatükki. Tegemist oli viimase kollektsiooniga, mille lõi CHANELi loovmeeskond – kollektiiv, kes on aastate jooksul toetanud nii Karl Lagerfeldi kui ka Virginie Viardi visioone. Peagi võtab moemajas ohjad üle uus loovjuht Matthieu Blazy, kelle esimest kollektsiooni ootab kogu moemaailm suure põnevusega.

Ühe ajastu lõpp saabus ka Balenciaga moemajas. Pärast kümmet aastat astub Demna tagasi loovjuhi kohalt ning oma viimasel moesõul Pariisis ütles ta hüvasti magusa, kaunilt viimistletud haute couture’i kollektsiooniga, mis oli armastuskiri tema pärandile ja kõigile, kes on teda sellel teel toetanud. Etendus toimus salongistiilis ja algas heliribaga, kus kõik loovisikud, kes on kunagi Demnaga koostööd teinud, lugesid järjestikku oma nimed ette. Laval kõndisid tuntud nimed, sealhulgas Demna kuulsad muusad Kim Kardashian ja Isabelle Huppert.

Pärast viimaste nimede ettelugemist kõlaritest hakkas mängima Sade lugu “No Ordinary Love” – laul, mida Demna sõnul on ta kuulanud oma elu taustamuusikana alates üheksandast eluaastast. “Kogu oma elu olen ma enda vastu väga karm olnud,” ütles disainer lava taga, kui temalt küsiti, miks ta otsustas seekord kummardama tulla – midagi, mida ta pole kunagi varem teinud. “Tundsin, et võlgnen selle iseendale, Balenciagale ja kõigele, mida oleme viimase kümne aasta jooksul saavutanud.” Kummardus, mis sobis lõpetama ühte erakordset kümnendit.

Vaata Balenciaga moeetendusese videot allpool!

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid