Teadjad oskavad rääkida, et Veganuary sai alguses 2014. aastal Inglismaal. “Pannes kokku jaanuari – mis on täis uue alguse mõnusat ulma – ning täistaimse toitumise ehk sõna vegan saadigi kokku Veganuary, mis kutsub üles inimesi aasta esimesel kuul rohkem taimsemalt toituma,” selgitab Maru. “Veel ägedam, kui suudetakse selline väljakutse vastu võtta ning terve kuu vegantoitu süüa!”
Mida siis sellel aasta esimesel kuul süüa? Maru on veendunud, et elus tuleb katsetada, proovida, avastada ja maitsta enda jaoks uusi ning põnevaid maitseid. “Miks mitte seda teha just nüüd, vegan-jaanuari raames. Igati lustlik põhjus! Minu meelest võiks Veganuary’t võtta kui puhkusreisi Veganimaale, katsetada uute asjadega – nagu me reisidel oleme alati rohkem avatumad ning altimad uusi põnevaid rahvusroogi proovima. Avanegu südamed ja suud ning meeled ka vegan-jaanuari silmas pidades!”
Et katsetamine kulgeks sujuvamalt jagame Maru lahkel loal Portaili lugejatega kolme retsepti raamatust “Maru maitsete maailm. Angervaks, seened ja päästetud tomatid ehk armastus täistaimselt taldrikul”, mis sobivad talvisesse jaanuari kui valatult. Head kokkamist ja mekkimist!

Kimchi ja punase läätse pannkook
Vaja läheb:
100 ml punaseid läätsesid
200 ml vett
1 näpuotsatäis soola
0,4 tl kurkumit
paar keerutust musta pipart
70 g punast kapsast
150 g kimchi’t
15 g värsket spinatit
20 g rohelisi sibulavarsi
1 tl valge ja musta seesamiseemne segu
75 ml kaerakreemi
40 g ehk kuhjaga supilusikatäis heledat misopastat
1 sl vegan majoneesi
0,5 tl Sriracha kastet või mõnd muud teravat kastet
Serveerimiseks:
marineeritud ingverit, marineeritud punast sibulat, koriandrilehti, päevalillevõrseid ja 10–15 tilka Krefti kuusevõrsekastet või mõnd muud tulist kastet.
Pane punased läätsed 1 : 2 suhtes likku ehk üks osa läätsesid ja kaks osa vett. Maitseks soola, tooniks jahvatatud kurkumit ja terviseks musta pipart. Las läätsed olla tunnike leos või kauemgi. Üle öö on ka väga hästi. Viiluta punane (või valge) kapsas mandoliiniga imepeenikeselt. Sega kausis kimchi’le. Haki spinatilehed, sibulavarred ja sega koos seesamiseemnete duoga samuti kapsastele.
Surista läätsed saumikseriga ühtlaseks tainaks ning vala kaussi. Aja pann tuliseks ja prae pannkook mõlemalt poolt kuldpruuniks. Võid teha palju väikeseid ampsupannkooke või kolm umbes 15 cm läbimõõduga kooki.
Vispelda kaerakreemile misopasta ja majonees ning tilguta pisut Sriracha kastet teravuseks sekka. Serveeri pannkook, niristades kastet üle terve pinna. Puista peale marineeritud punast sibulat ja sushi tarvis varutud purgiingverit, päevalilleseemnevõrseid ja koriandrilehti, seesamiseemneid ning eestimaist Krefti tšillikastet kuusevõrsetega.

Mustasõstrakreem ja kadakasiirup
Vaja läheb:
1 väga küps avokaado
2 dl külmutatud musti sõstraid
2 sl granola’t mõru šokolaadiga
200 ml kaerajooki apelsini- ja brownie-maitsega
1 peotäis kuivatatud kirsse või jõhvikaid
2 tl seesamiseemneid
100 ml õunamahla
Serveerimiseks granola’t, külmutatud musti sõstraid ning kadakasiirupit
Pane kõik koostisained kannmikserisse (igaks juhuks võid õunamahla ja kaerajoogiga pidurdada ning lisada siis, kui mikser suristamisega jänni jääb) ja töötle kreemiks. Sõstrad olgu jääs, sest kreemi jäises olekus on 90% võlust!
Tõsta paar lahket lusikatäit kreemi kausi keskele, nirista kadakasiirupit ümberringi ning puista granola’t ja külmutatud sõstraid kaunistuseks peale. Lilleõitega on lumisel ajal kitsas käes, aga roosade lehtedega amarant sobib lille rolli küll.

Ahjukõrvits, seeneduo ja lillkapsakreem
Vaja läheb:
350 g kõrvitsat soola ja pipart õli
3 küüslauguküünt värskelt riivitud muskaatpähklit
2 punast sibulat
75 g shiitake seeni
75 g shimeji seeni
soola ja pipart
2–3 rosmariinioksa
2 lehtkapsalehte päevalilleseemneid
serveerimisel sumahhi
Eelkuumuta ahi 210 kraadini. Koori kõrvits ning lõika 2 x 2 cm kuubikuteks. Laota ahjuplaadile küpsetuspaber ning kõrvitsad sinna peale. Maitsesta pigem lahkelt soola- pipra ja vahele poetatud küüslauguküünte ja rosmariiniga.
Puhasta mõned sibulad, lõika sektoriteks ja poeta kõrvitsa vahele. Pane ahjuplaat umbes 20 minutiks ahju. Selliseks roaks meeldib mulle kasutada pigem tugeva viljaliha ja maitsega kõrvitsat, mis ei vaju kokku, kui kuumus võimust võtab.
Murra shimeji seened kobarast lahti, poolita suuremad shiitake seened ja laota ahjuplaadile. Pane ahjuplaat veel umbes 10–15 minutiks ahju ehk kuni seened on küpsed. Viimaseks mõneks minutiks lisa ka laisalt hakitud lehtkapsas ning kõrvitsa- või päeva- lilleseemned. Küpseta, kuni lehtkapsas on krõbe.
Lillkapsakreemile mingeid numbreid Maru ei kirjuta. Võta üks lillkapsas, millele otsa vaadates võid öelda, et sellest saavad kõik söönuks. Lammuta õisikuteks ning keeda soo- laga maitsestatud vees, kuni täiesti pehme. Tõsta mikserikannu ning lisa pisut taimset võid, soola, pipart ja muskaatpähklit. Surista lillkapsas õhuliseks kreemiks ja kui isutab sidruni järele, siis pigista pisut mahla sekka. Kõik mis alles jääb, passib järgmisel päeval pastale lisamiseks.
Serveeri ahjust tulnu õrnal lillkapsakreemil ning puista peale kuivanud kurdlehelise roosi õisi ja haput sumahhi. Kes soovib midagi toekamat sekka, siis võioad sobivad ahjupannile lisamiseks suurepäraselt ning samamoodi tempeh’ või tofukuubikud.
Anni, täpselt kuu aega avatud Hooaega on selja taga – milline hetk või tagasiside on Sind selle aja jooksul kõige rohkem üllatanud või rõõmustanud?
Mind on kõige rohkem üllatanud see, kui palju võib ühte päeva korraga mahtuda – nii probleeme kui rõõme. Õnneks on kiidusõnu olnud märksa rohkem kui virisemist. Meie juurde satub nii palju toredaid inimesi ja olen oma klientuuri eest südamest tänulik.
Eriti eredalt on meelde jäänud ühe meesterahva kommentaar: „See uus Anni kohvik on viimase aja parim asi, mis Eesti Vabariigis juhtunud on!“ See teeb tõesti meele heaks, sest ma teen kohvikut selleks, et pakkuda inimestele rõõmu ja head tunnet.
Kui midagi peakski meie kohvikus kellelegi meele mõrudaks tegema, siis kindlasti ei ole see tahtlik. Me alles õpime ja harjutame iga päev ning anname endast parima, et teha asju nii hästi, kui oskame ja õigeks peame. Seega palume ka veidi andestust alguse väikeste apsakate eest.
Kõik road on loodud Sinu signatuurretseptide põhjal. Milline roog menüüst on kõige rohkem “Anni Arro nägu” – ja miks just see?
Nii-öelda vanast ajast jätsin menüüsse küpsetatud kitsejuustusalati. Selles on palju maitseid, mis on väga minulikud – peet, grillitud paprikad, läätsed, hummus, kitsejuust… Selline mõnus magusa ja hapu mäng.
Kui peaksid Hooaja kirjeldama kolme sõnaga, mis ei ole seotud toidu ega joogiga, siis millised need oleksid?
Helge, rõõmus ja soe.
Oled öelnud, et e-poodide ajastul on poes käimine omaette sündmus. Kuidas üks kohvik saab seda sündmuslikkust Sinu meelest võimendada?
Hea toit kosutab hinge ja teeb meele heaks. Šoppamine on minu meelest päris väsitav töö, mistõttu olen Kaubamaja pikaajalise kliendina ammu tundnud puudust kohast, kus saaks vahepeal jalga puhata, midagi mõnusat süüa, aknast välja vaadata ja rahulikult kohvi juua. Nüüd on see väike „oaas“ lõpuks olemas.
Ja lõpetuseks. Millise koogi, söögi või joogiga peaks sinu arvates tähistama üht eriti head Kaubamaja ostu?
No klaasike šampanjat ei tee kunagi kunagi halba! Ja kindlasti ka killuke meie Mari tehtud imelist kooki. Minu lemmik on tema Napoleoni kook… või siis granadilli-vaarika makroonikook.
View this post on Instagram
Anni Arro kohvik Hooaeg ootab külalisi Tallinna Kaubamaja Naistemaailmas E-L kell 10-20 ja P 10-18.
Sabre usub, et söögilaud on maailma suurim sotsiaalvõrgustik – paik, kus jagatakse aega ja toitu inimestega, keda armastame. Et iga söömaaeg oleks veidi erilisem, lisab Sabre lauale värvi, mängulisust ja šikki joont. Just selge visioon ja julge disainikeel on teinud kahvlitest ja nugadest ihaldusväärsed disainiobjektid.
Sabre Paris asutati 1993. aastal Francis Gelbi ja tema abikaasa Pascale’i poolt. Gelb kasvas üles noameistrite peres, kuid otsustas teadlikult murda Prantsuse söögiriistade rangeid traditsioone. Tollal oli valik kas klassikaline, kallis ja igav – või värviline, kuid odav. Sabre eesmärk oli luua midagi vahepealset: rõõmsat ja elegantset.
Esimesed Sabre söögiriistad pandi käsitsi kokku koduse köögilaua taga ning läbimurde tõi tellimus sisustuspoodide ketilt Habitat. Tänaseni valmistatakse kõik Sabre esemed Prantsusmaal Thiers’ piirkonnas, kasutades hoolikalt valitud materjale nagu roostevaba teras, akrüül ja naturaalne puit. Käsitöö ja kvaliteet tähendavad Sabre jaoks ka kestlikkust – asjad, mis ei lähe katki ega moest, on kõige jätkusuutlikumad.
„Ma müün brasserie-õhustikku. Mitte Versailles’ lossi rafineeritust,“ on Francis Gelb öelnud. Sabre ei paku tseremoniaalsust, vaid igapäevast ilu. Värvipalett ulatub sügavatest toonidest pehmete pastellideni ning bränd on tuntud mix & match-lähenemise poolest – ootamatud kombinatsioonid loovad isikupärase laua, kus igal pereliikmel võib olla oma lemmik.

Sabre Paris’ söögiriistad on nüüd saadaval Tallinna Kaubamaja Kodumaailmas ning veebipoes kaubamaja.ee. Lisaks leiab Sabre söögiriistad ka vastavatud Kaubamaja Naistemaailmas asuvas kohvikust Hooaeg.