Foto: Portail.ee

Ei saa mitte vaitki olla

Kunagi ammu asus Trollideriik seitsme maa ja mere taga. Kunagi ammu lausus rahvas, et rääkimine on hõbe ja vaikimine kuld. Kunagi ammu oligi ammu – vanad teadmised ja ütlemised tuleb praeguses hetkes ümber hinnata.

Kombinatsioon tulihingelisusest ja mõningasest kirjutamisoskusest viis mind aastaid tagasi selleni, et hakkasin avalikult oma mõtteid ilmutama. Aegade jooksul olen saanud reaktsiooniks nii kiitust kui laitust, nii sõbralikke seljalepatsutusi kui ka oksereaktsiooni tekitavaid muttatampimisi. 

Muinasjuttudest tuttavad pahandusekeerutajate hordid ei peida end enam raamatukaante vahel, vaid on materialiseerunud meie argipäevas. Nende eesmärgiks on külvata hirmu ja tirida kõrge lennuga maailmaparandusideed lehkavasse mudamülkasse, et need seal rapsiksid kui määrdunud sulgedega merelinnud. See muda on vastikult kleepuv ja tiivalööke pärssiv. Vaid vähesed (mina nende hulka ei kuulu) suudavad kergusega kannatada luust ja lihast kollide või digitrollide rünnakuid.

Miks kolavad need kollid siis meie seas endiselt ringi? Aga seepärast, et laseme sel sündida, pole taibanud neid suure kisaga ära ajada. Teeme häält vaid viimases hädas, kuss olemine on meil veres. Ütleb ju vanasõnagi, et rääkimine on hõbe ja vaikimine kuld. Usume ehk endiselt sõnamaagiasse, usume, et olulistest asjadest rääkimine võib meid nendest sootuks ilma jätta. Kas see strateegia meid ka praegusel ajal aitab? Vist mitte?

Mis sünnib vaikusest? Sünnivad diktaatorid, sünnivad sõjad, rõhumine ja vägivald. Kui valjult kõlab vaid trollide hääl, jäädakse paratamatult uskuma, et see, mida nad karjuvad, mida nad on programmeeritud kisama, ongi enamuse arvamus. Nii võib jääda mulje nagu ei sobiks keskmisele eestimaalasele see, et Anna ja Liina saaksid omavahel abielluda. Võib jääda mulje, nagu ei hooliks me kliimasoojenemisest või vanurite koroonasurmadest. Võib jääda mulje, et Ukraina sõjapõgenikud pole Eestisse oodatud, et Kalamaja või Karlova hipster ei armasta Eestimaad või midagi muud totrat.

See mulje saab jääda vaid siis kui sina, heade mõtete ja soovidega inimene, ei tee oma suud lahti kodus, tööl ja puhkehetkel, ei too oma keha meeleavaldusele või trüki oma seisukohti (neid faktidel põhinevaid) sotsmeediasse, et need lükkaksid seal ümber Kremli-meelsete jutupunkte, sõja- või koroonaeitajate valeinfot, töösturite mesijuttu jmt. Kus viga näed laita, sinna peab minema aitama (kehtiv vanasõna, jippii!), eriti infosõja tingimustes. Kui tasakaalukate suu jääb lukku, siis oleme varsti kaugel vabalt mõtlevate, ütlevate ja elavate inimeste ühiskonnast. Vaikimise ja ükskõiksuse väetisel kasvab rumalus ja sirguvad tillukesed diktaatorid, kes polegi varsti enam nii väikesed. 

Kõrge empaatialävega inimestel võib trollidest mõnikord isegi kahju hakata. Kummalisel kombel on üks esimesi tõdesid, mille üks vaba ja salliva ühiskonna eest võitleja peab endale selgeks tegema, see, et sallimatus sallimatute aktsioonide vastu on ok. See pole minu tarkus, vaid härra Karl Popperi sõnastatud paradoks, mis peaks silme ette kerkima iga kord kui tekib mõte säästa vastulöögist neid, kes vainavad.

Veel sarnaseid artikleid


Portail
Foto: KALVE Coffee

Looking back… ehk Portaili 7 enimloetud lugu aastal 2025

On täna esmaspäev? Kolmapäev? 37. detsember? Polegi oluline. Küll on aga oluline, et läbi on saamas taaskord üks aastaring ning nagu traditsiooniks on saanud, võtame tänagi aasta kokku ja anname Portaili 2025. aasta enimloetud artiklitele veel ühe virtuaalse aplausi.

Alustuseks lubage öelda, et on rõõm tõdeda, et kujunenud nimistus said kaetud kõik meie teemakategooriad – ilust elustiilini, persoonidest gurmeeni, juurde paras annus noort, mässavat moedisaini. Kui Portail alustas, moodustasid suurema osa meie artiklitest just moeteemad, kuid täna näeme, et oleme enamat kui moeportaal – ja meil on selle üle ääretult hea meel!

Ja üks väike, ent märgiline fakt veel: seda pole varem juhtunud, kuid 2025. aasta enimloetud lugude sekka jõudis ka artikkel… aastast 2024. See on ehe tõestus sellest, et heal ja sisukal lool ei ole aegumiskuupäeva.

Millised lood siis Portaili lugejate pilke enim püüdsid?

2025. aasta kevadel saime tuttavaks Reti Niimanniga ning vestlesime temaga vahetult enne tema Jazzkaare kontserti. Samuti kergitasime saladuskatet Hiiumaa metsade ja mere vahele kerkivalt retriidilt Eha, mis avab oma uksed juba 2026. aasta suvel. Uutest kohtadest pälvis suurt huvi – ja loodetavasti ka rõõmu – lätlaste Kalve kohvikohvikute jõudmine Tallinna.

Minule isiklikult teeb suurt rõõmu, et minu iga-aastased ilutoodete avastused teid jätkuvalt kõnetavad – luban, et jätkan selle traditsiooniga ning uus nimistu ootab teid juba jaanuaris. Ning see, et väga suurt elevust tekitas Rhode’i sammukese võrra meile lähemale jõudmise lugu, on minulegi igati mõistetav. Kui ilubränd peaks meile veelgi lähemale tulema, siis kuulete sellest Portailis esimesena.

Aasta oodatuimaks moeuudiseks kujunes… trummipõrin… ERKI Moeshow 2025 finalistide avalikustamine!

Ja see 2024. aasta artikkel? See vastas küsimusele: „Kust saab Tallinna parimat brunch’i?“

Aitäh, et Portaili loete, jagate ja tulete tagasi! Uued lood ootavad juba ees!

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Iittala

Looking back… ehk Portaili 5 enimloetud lugu aastal 2024

Selja taha jääval aastal ilmus Portailis hulganisti nii silmi kui meeli paitavaid lugusid, millest nii mõnedki said suurema tähelepanu osaliseks kui teised. Nagu traditsiooniks on saanud, võtame tänagi aasta kokku ja anname meie 2024. aasta enim loetud artiklitele veel ühe virtuaalse aplausi.

Oleme seda isegi mõned korrad valju häälega välja öelnud ja meie tänavused enimloetud artiklid kinnitavad seda veelgi. Portail ei ole enam pelgalt moeportaal, vaid elustiiliväljaanne, kus lisaks sellele, mis parasjagu toimub Eesti disainimaastikul, maailma moelavadel, ilumaailma telgitagustes, aga ka kohalike – ja ehk ka mitte nii kohalike – andekate inimeste elus, on üha rohkem põimitud ka paras annus elustiiliteemasid, alates reisimisest, toidust kuni kultuuri ja aktuaalsete arvustusteni välja.

Nii olemegi saanud vastata küsimustele “Kust saab Tallinna parimat brunch’i?” ja “Mis toimub Iittalaga?” – just need kaks artiklit troonisid tänavust populaarsemate lugude esiviisikut. Moeteemadest rõõmustas meie lugejaid enim uudis, et kodumaine disainerrõivaste laenutusplatvorm Rentalier lansseeris teenuse, mis pakub võimalust oma rõivaid Rentalieri platvormil välja laenutada – kestlikumad moevalikud ja lisatulu teenimise võimalus ühes. Iluteemadest pakkusime aga enim inspiratsiooni loos “15 soengut algavaks pidude hooajaks”.

Novembris Portaili peatoimetaja Aljona Eesmaa sulest ilmunud avameelne “See ei ole küll tavapärane Portaili teema, aga…” tõestas aga, et ka sellised teemad puudutavad paljusid ning loodetavasti aitab Aljona kogetud õppetund tulevikus vältida mõnda samavõrd tõsist olukorda.

Aitäh teile veelkord, head lugejad – lugemast, jagamast, hoolimast – ning järgmiste lugudeni aastal 2025!

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid