7 punast küsimust Kärt Hammerile

Foto: Virge Viertek

Septembrikuus seab Põhjala tehase Sepikojas end sisse Kärt Hammeri näituseprojekt „PUNANE/RED”. Miks on see punane ja milline on parim punane toit – sellest Kärdiga näituse avamise eel ka vestlesime. 

Alustuseks, miks on sinu uus näitus punane?

Punane istutas end mulle pähe peale eelmise aasta isikunäitust „Abstraktsioonid/Abstractions” mis oli üleni mustvalge. Juba tolle näituse ülespanekul oli miskipärast selge, et järgmine on punane. Ei oska öelda täpselt, kust sellised kindla veendumusega ideed tulevad. Kuskil on mingi alateadlik info, mis kerkib õigel hetkel esile, ja siis nii ongi. 

Punane värv pidavat tekitama rohkelt kire-, võrgutamis- ja ahvatlusmõtteid. Kas on oht, et seda teeb ka sinu näitus?

Loodaks küll.

Räägime nüüd sinust endast. Mis pani sind viimati punastama?

Kogu eksistents paneb kogu aeg punastama, aga üritan mitte mõelda sellele.

Nimeta parim punane toit.

Punane tšilli.

Mitu punast riideeset su riidekapis on?

Kuus: ühed punased aluspüksid, üks punane rinnahoidja, üks punane bodi, üks punane kašmiirkampsun, punased päikeseprillid ja üks punane T-särk. Rinnahoidjat ei kanna, tekitab klaustrofoobiat. Äärmisel juhul, kui olen vaimselt ette valmistunud, elan üle. Teised esemed on sellised, et võib-olla kord kvartalis saavad selga või harvemgi. Aga mulle meeldib, et need on olemas. Punane nõuab teatud meeleolu, et seda enda küljes näha tahan. Pigem olgu see punane mu ümber ja sees. Üldiselt riietun neutraalselt musta, mõeldes samal ajal, et olen natuke nähtamatu. Must on turvaline ja pretensioonitu. 

Kas punane huulepulk või punane küünelakk? 

Ei. Mitte kumbki minu kehale. Aga küünelakk lõuendil on väga hea tekstuuriga. Seda võtaks ämbriga, et maalile kallata. Moe ja esteetika mõttes ei välista ma kumbagi, kui need teiste inimeste peal on kuidagi… õigesti.

Lõpetuseks tuleta meelde, kus ja millal Kärt Hammeri näituseprojekt „PUNANE/RED” aset leiab?

03.–30. september Põhjala tehases, Sepikoda, Marati 5. Avamine toimub 3. septembril kell 19:00 ning edaspidi saab näitust külastada T–L 12–19. 

Olgu ka lisatud, et näituse kuraator on Mailis Timmi, graafilise disaini eest vastutab Taavet Kohal.

Sarnased artiklid

Kommentaarid