Teisipäevad läksid just paremaks, vähemalt moefilmide fanaatikutele

Foto: The Legacy of Alexander McQueen

Tundub, et jõulud on tõesti lähedal, sest ETV2 teatas, et detsember saab olema moefilmide kuu ning teisipäevaõhtuti hakkavad vaatajateni jõudma eriilmelised filmid maailmakuulsatest tippmoemeistritest. Kui see ei ole parimaid kingitusi igale moe- ja dokumentaalimaanile, siis meie ei tea, mis see küll võiks olla.

Moedokumentaalidele pühendatud programm linastub ETV2-s koostöös MoeKunstiKinoga ning eetrisse jõuavadki suurepärased linateosed, mis MoeKunstiKino raames kinoski jooksnud. „Loodame sellest teha iga-aastase traditsiooni. Kõik neli filmi on väga inspireerivad, eriti vahva on viimane film „Stiiliküpsus”, milles toonitatakse, et igas vanuses on võimalik stiilne välja näha ja elu nautida,” tutvustas ERRi dokumentaalfilmide sisseostja Viola Salu. Ega’s olegi muud kui kõik filmid kalendrisse suurelt punasega kirja!

6. detsembril „Rätsepmeister Yohji Yamamoto”

Ngo The Chau portreteerib oma filmis viimase neljakümne aasta mõjukamat ja mõistatuslikumat moeloojat, 73-aastast Jaapani oskusmeistrit Yohji Yamamotot. Meister laseb vaatajal heita pilgu eesriide taha ning avaldab oma kõige isiklikumaid mõtteid ja tundeid. Film heidab valgust Yamamoto kunstilisele lähenemisele ja loomeprotsessile, vastandades seda tema nägemusega tänapäeva moetööstusest ning suunast, kuhu Jaapan ja kogu maailm teel on.

13. detsembril „Armastusega ja käsitsi tehtud, Prantsusmaal”

Režissöör Julie Georgia Bernardi dokumentaalfilm viib vaataja nelja prantsuse käsitöölise maailma. Pärast aastakümnete pikkust koostööd kõrgmoeloojatega on need käsitööateljeed sunnitud uksed sulgema, sest ei suuda leida kedagi, kes nende peent ja erilist tööd samal tasemel jätkaks. Mis saab kõrgmoest ja sellistest maailmakuulsatest moemajadest nagu Hermés, Christian Dior, Chanel, Balenciaga, Balmain ja Yves Saint Laurent, kui ühel päeval pole enam ühtki väljaõppinud käsitöölist, kellele moeloojad saaksid toetuda?

20. detsembril „Alexander McQueeni pärand”

Alexander McQueeni panus moeajalukku on olnud nii rikkalik, et selle tõelist mõju ja suurust on veel vara hinnata. Filmis näeb kaadreid moeloojast endast, ent eelkõige on tähelepanu all tema looming. Üksikasjalikult on analüüsitud moekunstniku viimaseid kollektsioone ja seda, kust ammutas McQueen rõivaste loomisel inspiratsiooni. Iga tema loodud rõivaese oli ainulaadne meistriteos ja kollektsioonide esitlused lausa erilised spektaaklid. McQueen ütles ka ise, et lava on tema teater. Peame vaid kurbusega nentima, et kahjuks otsustas ta eesriide liiga vara ette tõmmata…

27. detsembril „Stiiliküpsus”

„Inspireeriv, liigutav ja imeline!”, „Uskumatult soe ja elujaatav!” – kriitikud ei olnud kitsid kiidusõnadega, mida sellele dokumentaalfilmile jagasid. Filmi eellugu sai alguse samanimelisest blogist, mille looja Ari Seth Cohen linnatänavatel eakamaid moodsaid inimesi otsib ning neid fotodele jäädvustab. Tema muljetavaldav kogu trükiti esmalt raamatuna ning nüüd on valminud ka film. Peategelasteks on siin seitse 62−95-aastast ainulaadse stiiliga naist, kes naudivad moemänge. Nad on parim näide sellest, et nooruslik ja stiilne võib olla ka eakamana. Värvikad naised on nii innustavad ja meeleolukad, et suudavad oma hoiakutega nakatada ka filmivaataja.

Moekuu filmid on ETV2 ekraanil alates 6. detsembrist teisipäeviti kell 22.

Sarnased artiklid

Kommentaarid