Foto: Madara Kvēpa teos "SOIL".

Selgusid Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna võitjad

Tänavu juba kuuendat korda toimunud konkursi peapreemia pälvis Sofia Haapamäki, lisaks andis rahvusvaheline žürii välja maalipreemia ja tõstis esile teisigi osalenud kunstnikke. Mahukale konkursile, mis on suunatud Eesti, Läti, Leedu ja Soome ülikooli lõpetajatele, esitati kokku 142 tööd 78 autorilt. 

Sofia Haapamäki omandas bakalaureusekraadi Helsingi Kunstiülikoolist Uniarts ja jätkab sealsamas magistriõpinguid. Ta kaasab maali, graafika ja interaktiivse installatsiooni kõrval oma praktikasse ka muid eksperimentaalseid meetodeid, millega ta uurib inimeste vahelisi suhteid. Haapamäki võidutöö “Koopiad” kujutab endast vaatajate kehaskaneeringute projektsioone 3D galeriiruumis, mis võimaldab vaadata ennast kõrvalseisja pilguga, justkui koopiat. Teos kogus ülikooli lõpunäitusel nelja nädala jooksul 2500 vaatajat, millest viimasel päeval rändas virtuaalgaleriis ringi 121 koopiat. Tänaseks on see koos kõikide modellidega talletatud arhiivi.

Peapreemia kategoorias sai žürii äramärkimise osaliseks Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud Katrin Enni heliinstallatsioon “Vasepalavik”. Parima noore maalikunstniku auhinna tiitli pälvis žürii otsusel Madara Kvēpa Läti Kunstiakadeemiast ja ära märgiti ka Monika Radžiūnaitė Vilniuse Kunstiakadeemiast.

Traditsiooniliselt oli võimalus ka publikul valida oma lemmik osaledes 15. novembrist 5. detsembrini kestnud veebihääletusel. Tänavu osutus selleks Amanda Krumina oma tööga “I’m on the goat”, mis kogus 80 häält 1695 hääle seast. Fotografiska Tallinn andis välja eripreemia, muuseumi aastapääsme, mille pälvis Stina Isabel Gavrilin videprojektsiooni “Morning. I’m going to lose my mind” (“Hommik. Ma kaotan mõistuse”) eest.

Peaauhinna laureaat pälvib rahalise auhinna summas 2000 eurot, maalipreemia auhinnafond on 1000 eurot ning publiku lemmik pälvib 500 eurose rahalise preemia. Konkursi rahvusvahelisse žüriisse kuulusid 2021. aastal Anne Klontz (USA/Sweden Konstfack), Katerina Gregors (Kreeka Kaasaegse Kunsti Muuseum), Simonas Kuliešis (Vilniuse Kunstiakadeemia), Andris Vitolinš (Läti Kunstiakadeemia), Andra Orn (NOAR.eu), Pire Sova (Eesti Kunstiakadeemia), Harri Monni (Helsinki Uniarts).

Aastal 2016 algatatud Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhind on ainulaadne rahvusvaheline konkurss, mille eesmärk on toetada noori talente nende kunstniku teekonna alguses ja pakkuda nii kunstihuvilistele kui ka professionaalidele paremat võimalust noorte talentide avastamiseks. Konkurss koondab kokku nelja kunstiülikooli (Eesti Kunstiakadeemia, Läti Kunstiakadeemia, Vilniuse Kunstiakadeemia ja Helsingi Kunstiülikool Uniarts) bakalaureuse- ja magistriõppe lõpetajate lõputööd NBYAA.eu keskkonda, tutvustab lõpunäitusi ning toob rahvusvahelist tähelepanu karjääri alustavatele koolilõpetajatele.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Eesti Kunstiakadeemia eksperimentaalvormide seeria “HULL HALL”. | Riina Varol

Eesti Kunstiakadeemia tõusis suure hüppega maailma tippülikoolide nimistus

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) on käesolevast nädalast 150 maailma parima kunsti- ja disaini kõrgkooli hulgas QS hindamissüsteemi alusel, kuhu pääsevad võistlema oma valdkonna parimad kõrgharidusasutused. Olles juba eelnevatel aastatel pääsenud tugeva 200 sekka, astub Eesti Kunstiakadeemia sel korral terve suurusjärgu võrra kõrgemale, maailma 150 hinnatuima kõrgkooli sekka, kunsti ja disaini valdkonnas.

Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm tunnustab kogukonda, töötajaid ja tudengeid tubli töö eest: “Peame Eesti Kunstiakadeemia peamiseks ülesandeks pakkuda rahvusvaheliselt kõrgel tasemel arhitektuuri-, disaini-, kunsti-, ja kunstikultuurialast kõrgharidust, millega panustame Eesti kultuuriruumi ja parema elukeskkonna kujundamisesse. Eesti ainsa avalik-õigusliku kunstiülikooli rektorina on mul hea meel tõdeda, et EKAt tunnustatakse maailma tasemel nii kõrgelt.”

Haridusuuringute ettevõte Quacquarelli Symonds (QS) avalikustas 10. aprillil 2024. aastal „QS World University Rankings by Subject 2024“ edetabeli, mis reastab maailma ülikoole 51 akadeemilises valdkonnas. EKA lähematest partnerülikoolidest on edetabeli kõrgetele kohtadele pääsenud Rhode Island School of Design USAs, Aalto ülikool Soomes, Londoni Royal College of Art ja The Glasgow School of Art Suurbritannias, Royal Melbourne Institute Austraalias ning Konstfack Rootsis.

QS poolt globaalsete partneritega läbi viidud uuringud aitavad esile tõsta institutsioone, kes teevad koostööd rahvusvaheliste partneritega, et anda väärtust ülemaailmsele teaduspangale. Selle aasta edetabeli koostamiseks analüüsis QS meeskond 4989 institutsiooni mainet ja uurimistulemusi.

EKA akadeemilise maine indeks, mis on QS World University Rankings®-is ja QS Subject Rankingsis keskse tähtsusega, hindab ülikoolide ülemaailmseid tulemusi. Mõõdik vastab rahvusvaheliste teadlaste arusaamadele, tegemaks kindlaks kõrgkoolid, mis näitavad akadeemilist tipptaset. Nende kollektiivsed teadmised heidavad valgust teadustöö kvaliteedile, strateegilisele partnerlusele, innovatsioonile ning nende ülikoolide laiemale hariduslikule ja ühiskondlikule mõjule. Uuringus mängivad suurt rolli ka teadustööde tsiteeritavus, vaadeldakse EKAs tehtava teaduse mõju ja kvaliteeti, tuginedes viieaastasele avaldamisele ja kuueaastasele tsiteerimisaknale.

Värske QS ülikoolide nimistu ja lisateavet indikaatorite kohta leiab siit.

Veel sarnaseid artikleid


Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna võitis leedulanna

Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna konkursi Grand Prix ja kaasneva 2000-eurose preemia võitis sel aastal rahvusvahelise žürii otsusel Leedu kunstnik Agata Orlovska. Noore maalikunstniku preemia 1000-eurose auhinnarahaga pälvis lätlanna Katrina Laura Biksone. Publikupreemia 500 eurot pälvis Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetanud fotograaf Andrea Margó Rotenberg. 

Peapreemia laureaat, kevadel Vilniuse kunstiakadeemia lõpetanud Agata Orlovska esitas konkursile kolm segatehnikas tööd: Because It’s Worse When You Get Home, Preserve My Language Forever, Butterfly Efect + Lapis Lazuli. Varasemalt on Orlovska osalenud grupinäitustel, pälvinud mitmeid tunnustusi, samuti on ta Leedus välja antava Young Painter Prize selle-aastane finalist.

Foto: Andrea Margó Rotenberg

Publikupreemiaga pärjatud Andrea Margó Rotenberg uuris konkursile esitatud lõputöös “AI&I” tehisaru kasutamise võimalusi fotoloomingus. Rotenbergi teos koosneb kahest topeltsäritatud fotode paarist, üks fotodest on tehtud autori poolt ning teine MidJourney AI pildigeneraatori abil, kasutades mõlemas seerias samu algfaile. Seeriates kasutatud pildid on tehtud Lasnamäel, Tallinnas ja Lõuna-Eestis. Rotenberg selgitab: ”Täielikult minu poolt Photoshopi abil kokku sulandatud fotod tunduvad sürrealistlikud ja näivad peaaegu võimatute olukordadena, kuid neid vaadates saab vaataja ikkagi aru, mis on pildil kujutatud. Tehisintellektiga loodud seeria andis fotodest hoopis teistsuguse versiooni, mis nägi välja nagu võiks tegemist olla päris fotodega mõnest uuest kohast.” Ainsa miinusena toob autor välja selle, et AI loodud fotodel on läinud kaotsi palju originaaldetaile.

Noore maalikunstniku preemia koos 1000-eurose auhinnarahaga pälvis kevadel Läti kunstiakadeemia bakalaureuse õpingud lõpetanud Katrina Laura Biksone, kes esitas konkursile kolmest maalist koosneva seeria. Varasemalt on Biksone loomingut esitletud mitmetel grupinäitustel Lätis ja Saksamaal.

Valikut konkursi auhinnatud töödest saab järgmisel aastal näha Tallinnas ArtDepoos galeriis toimuval näitusel.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid