FOTOGRAFISKA avab lähiaastatel kolm uut muuseumi

Foto: Esther Haase

Loodetavasti mäletate, millist elevust pakkus kodumaistele fotokunstiaustajatele uudis, et Fotografiska avab oma järgmise muuseumi Tallinnas. Nüüd saavad samasugust rõõmu tunda nii Berliini, Shanghai kui ka Miami elanikud. 

Kolmest esimesena on põhjust rõõmustada Fotografiska Shanghai üle, mille avamine on planeeritud 2022. aasta sügisesse. Muuseum avatakse hiljuti uuenenud ja kiiresti areneva Suzhou Creeki piirkonna lähedal ühes neljast ajaloolisest laost, mis ehitati 20. sajandi alguses ühenduspunktiks rahvusvaheliste asulate ja Suzhou linna vahel. Need laod varustasid Shanghaid põhitoiduainete ja värskete toodetega, mis toodi kohale paatidega läbi sisemaa tiheda jõgede võrgustiku.

Fotografiska Berlin avatakse 2022. aasta talvel Mitte linnaosas asuvas hoones, mida varem tunti Kunsthaus Tachelesi nime all. Hoone päästis lammutamisest 1990. aastal kunstnike organisatsioon, kes võttis selle üle ja muutis paiga kogemuslikult mässumeelseks loominguliseks ja sõltumatuks mõtte- ja väljenduskeskuseks. Fotografiska hõlmab plaani järgi selles ajaloolises hoones kolme korruse jagu näitusepindu, samuti tulevad hoonesse restoran, bistrood, pagariäri, salong ja katusebaar. Muide, maja sees asuvaid seinu katavad täna 90ndatel tehtud ikoonilised grafitid, mille Fotografiska ka säilitab ja täiendab nendega hoone kunstilist väärtust äsja renoveeritud taristu kõrval.

2023. aastal avatakse Wynwoodist lääne pool asuvas värvikas ja kultuuriliselt mitmekesises Allapattah’ naabruses Fotografiska Miami. Muuseum rajatakse hoonesse, kus möödunud sajandi keskpaigas tegutses alguses uksetootja, seejärel oli seal turg ja toidukaupade väljajagamise koht. Miami muuseum saab endale nii välihoovi kui katuseaia ning kuna see hakkab asuma Superblue ja Rubelli muuseumi lähedal, siis aitab Fotografiska omakorda kaasa piirkonna kasvavale mainele kaasaegse kunstikeskusena.

Muide, seoses laienemisega Berliini, Miamisse ja Shanghaisse saab Fotografiska üheks maailma suurimaks erakunstimuuseumiks. Lisaks Stockholmile, kus avati esimene Fotografiska fotomuuseum, asuvad täna Fotografiska esindused Tallinnas ja New Yorgis.

Sarnased artiklid

Kommentaarid