Fotografiskas avatakse ikoonilise moefotograafi Ellen von Unwerthi näitus

Foto: Ellen von Unwerth

Alates homsest ootab külastajaid ikoonilise fotograafi Ellen von Unwerthi näitus “Pühendumus! 30 aastat naiste jäädvustamist”. Näitus jääb avatuks 30. maini.

Ellen von Unwerth on tuntud saksa fotograaf, kelle fotosilma ees on 30 aasta pikkuse karjääri jooksul poseerinud lõppematu rongkäik staaridest. Kõige olulisem on mängulisus ning fantaasia ja reaalsuse vahelise piiri kustutamine. Nagu režissöör, von Unwerth loob paralleelmaailma, kus on kõik võimalik, jäädes sealjuures alati professionaalseks. Oma esimesed fotod jäädvustas ta enam kui 30 aastat tagasi modellina Aafrikas. Tänaseks on von Unwerth loonud hulgaliselt imetlusväärseid fotosid, üheksa fotoraamatut, pea lugematul hulgal ajakirjade esikaasi, mitmeid projekte filmirežissöörina ning lisaks välja andnud oma rahvusvaheliselt ilmuva ajakirja.

Ikooniline von Unwerth alustas modellina, kuid talle oli vastukarva range ning kontrolliv toon, millega modelle koheldi: “Seisa paigal, ära liiguta.” Seega alustas ta ise oma modellidest sõprade pildistamist, väikese ja lihtsakoelise poiss-sõbra kingitud kaameraga, nautides seda protsessi. Ei läinud kaua kuni von Unwerthi hakkasid fotograafina palkama moedisainerid nagu Katharine Hamnett, ta pildistas suure Guessi kampaania jaoks, avastas toona tundmatu modelli Claudia Schifferi ning oli esimene, kes tõi Vogue’i kaanele Kate Mossi. von Unwerth nimetab end feministiks ning näitab naisi alati tugevatena, mitte kunagi aga habraste rõhutud ohvritena. Ülejäänud on juba moeajalugu.

Näitus “Pühendumus! 30 aastat naiste jäädvustamist” koosneb seeriatest, mis peegeldavad erinevate emotsioonide väljendusviise: armastus, mäng, võim, sugu, iha, kirg ja draama. Väljapanek raputab vaataja maailmataju ja paneb teda uudishimulikult uurima, mis on üleval ja mis all, mis on meeldivalt seksikas ja mis tundub taunitav ning miks on neil nii lõbus? Ükskõik millist seitsmest emotsioonist tema fotod kujutavad, pildid on alati Ellen von Unwerthile omases elavas, energilises, sensuaalses ja sageli ka kerge huumorimaiguga. Lisaks fotodele on võimalik väljapanekul tutvuda ka kunstniku videoloominguga.

“Paljud olukorrad võidavad sellest, kui nendega veidi mängida. Ärge võtke kõike liiga tõsiselt. Selle asemel, et kontrollida, las elu tuleb ise teie juurde. Ma tahan oma fotodesse energiat ja liikumist, sest see ongi elu. Sa ei saa seda kontrollida. See üllatab sind alati, kui sa lased end üllatada, selle asemel, et kogemusi halbadeks või headeks sildistada,” kirjeldab oma loomingut Ellen von Unwerth.

Näitus “Pühendumus! 30 aastat naiste jäädvustamist” on Fotografiska Tallinnas avatud 19. veebruarist 30. maini.

Sarnased artiklid

Kommentaarid