Foto: Evelyn Bencicova

Palju õnne, Fotografiska Tallinn!

Fotografiska Tallinn tähistab täna, 18. juunil oma teist sünnipäeva, mil näitused on avatud varahommikust südaööni. Kavas on kolm erituuri, mille läbiviijateks on fotograaf Toomas Volkmann, kunstnik ja lavastaja Ene-Liis Semper ja ERRi ajakirjanikud Kristo Elias ja Sander Loite. Lisaks on maja ees ja majas sees palju muusikat ja head toitu.

Fotografiska on kõike muud, kui tavaline muuseum. Kaheaastane Fotografiska on julge, kaasav, jätkusuutlik, mitmepalgeline, inspireeriv ja proaktiivne. See on kokkusaamispaik, mis jutustab oma külastajatele kõigest, mis ilus ja valus ning üllatuslik ja ebamugav. Piirideta pilguheit maailmakuulsale fotograafiale ei küsi varasemat kunstiharidust ja ei jäta kedagi külmaks. Fotografiska For Life sarja alt leiab muuseumi enda poolt initsieeritud näitused, mis on mõjutatud meid ümbritsevatest aktuaalsetest sündmusestest ja vajavad laiema publiku ette toomist. Värskeim näitus sarjast on “Valgevene tulevik naiste väega.”

Fotografiska seinad ei ole valged ja külastajad ei pea ringi käima sosistades. Näitusele saab kaasa võtta joogiklaasi või isegi hästikäituva neljajalgse tegelase ning näitused on avatud oluliselt kauem kui tööpäeva lõpuni, et oleks mõnus sõpradega tulla ka keset töönädalat ja kombineerida foto- ja toidukunsti.

Fotografiska juht Margit Aasmäe: “Fotografiska on kohtumispaik, kus saavad kokku maailmast huvituvad inimesed, (foto)kunst, hea toit, muusika, disain ja avatud mõtteviis. Oma tegevustes lähtume vastutustundlikest valikutest, et muuta maailma paremaks. Meie toidukultuur põhineb jätkusuutlikuse kontseptsioonil – kõik, mis õiest juureni või ninast sabani, leiab kasutust. Inspireerime inimesi tegema teadlikumaid valikuid ja seda kontseptsiooni hoiame läbi maja.”

“Pakume mitmekihilist ambitsioonikat näituste- ja kultuuriprogrammi eristudes seejuures kultuuriumaastikul oma ärimudelilt, sest põhineme erakapitalil. Viimane aasta on olnud meile väga keerukaks, ent hoiame nina endiselt vee peal. Me töötame selle nimel, et meie juurde oleks külastajal põhjust tulla igal nädalal. Tahtsime Fotografiskaga tuua maailma Tallinnale lähemale. Lisaks tippfotograafide näitustele tahame inspireerida olema kultuuriliselt ärksad, olgu see toidukultuuris või ühiskonnas oluliste teemade kaasarääkimises ja reageerimises. Me tahame näidata ka regionaalselt olulisi kunstnikke ja on heameel, et teisel sünnipäeval on majas meie kultuuriruumis olulise duo DeStudio näitus,“ lisas Aasmäe.

Selle suve näitused Fotografiska Tallinnas:

  • DeStudio “Pohmelus”;
  • Helene Schmitz “Mõeldes nagu mägi”;
  • Ellen von Unwerth “Pühendumus! 30 aastat naiste jäädvustamist”;
  • Kohvikus Iris Kivisalu “Sunshineland”.

Fotografiska Tallinn asub jätkuvalt Telliskivi Loomelinnakus, aadressil Telliskivi 60a/8.  

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tiina Adamson | Pressifoto.

Jazzkaar avaldas tasuta kontsertide päeva programmi

Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar tähistab tänavu 35. sünnipäeva ning jazzipidu algab pühapäeval, 21. aprillil tasuta kontsertide päevaga Telliskivi Loomelinnakus, mis on olnud festivali kodu juba kümme aastat. Päev pakub tegevust nii suurtele kui väikestele ning Loomelinnaku eri nurkades astuvad teiste seas publiku ette Marta Lotta Kukk & Analoog, Reti Niimann ja Mihkel Kuusk.

Tänavune tasuta kontsertide päev on pühendatud Telliskivi Loomelinnakule, kus Jazzkaar juba kümnendat aastat pesitseb. “Täna, kümme aastat pärast Jazzkaare esmakordset maandumist Telliskivi Loomelinnakus, on palju muutunud. Kinnisest tööstuslinnakust on saanud avatud ja kultuurist pungil linnaruum. Meil on ilmatuma hea meel, et Jazzkaar on olnud sel ajal meiega. Rõõm on näha, et festivali 35. sünnipäeva programm on sama värvikirev või koguni veelgi erksam,” tervitab saabuvat festivali Telliskivi Loomelinnaku juht Jaanus Juss.

Tasuta kontsertide päeva projektijuhi Anna Brit Vetsa sõnul on pühapäevane programm värske ja piisavalt eriilmeline, et igaüks sealt midagi huvitavat leiaks. “Ühe uuendusena tõime traditsioonilise hommikujooga asemel programmi sisse hoogsa treeningu, mida viib läbi “Terevisioonis” end inimeste südameisse loksutanud treener Enn Meiesaar,” tutvustab Vetsa. “Esinejaid on soolost bigbändini ning nädalane jazzipidu saab imeliste artistide saatel võimsa stardi.”

Programm algab pühapäeva hommikul hoogsalt JAIKis Jazzercise rühmatreeninguga, kus kell 10.00 saab treener Enn Meiesaarega live-muusika saatel kehad pikaks päevaks ette valmistada. Kell 11.00 ootavad Põhja Konna rõdul funk-muusikaga Marta Lotta Kukk & Analoog. Tiina Adamson & Eesti Ukuleleorkester demonstreerivad kell 12.00 Fotografiskas, kuidas luua väikeste instrumentidega suuri maailmu. Kell 13.00 kutsub ansambli Dagö kitarrist, helilooja ning arranžeerija Peeter Rebane jazzisõpru Velvetisse, kus saab kuulata mõnusat soolokava “ISE”. Tallinna Muusika- ja Balletikooli rütmimuusika õpilased seavad kell 13.30 end sisse Telliskivi õuealal ning nautida saab MUBA Bigband’i kontserti.

Algusega kell 14.00 toimub lausa kaks kontserti – Vaal Galeriis on võimalik imetleda nii head kunsti kui ka muusikat, esinevad Allan Kaljaste saksofonil ja Lota-Loviisa Rohtla kontrabassil. Viru Keskuses astub samal ajal lavale Reti Niimann trio. Velvetis vallutab kell 15.00 kosmilise omaloominguga lava noor näitleja ja laulukirjutaja Mihkel Kuusk. Tasuta kontsertide päeva muusikalisele programmile paneb punkti Tidi&bande kell 16.00 Fotografiskas.

Lisaks kontsertidele toimub veel palju põnevat: vinüülikogusse leiab täiendust Jazzkaare plaaditurult; põnevaid fakte Telliskivi piirkonna, ajaloo ja praeguste asukate kohta saab teada Loomelinnaku tuuril; riimitamise töötuba viib läbi räppar säm ning Edasi.org vestlusringis kohtuvad Kristjan Järvi, Kadri Voorand, Kristjan Port ja moderaator Brent Pere.

Pärast tasuta kontsertide programmi kõlab kell 18.00 JAIKis Jazzkaar 2024 avakontsert “Moral Paradox”. Esitusele tuleb noore helilooja ja laulja Bianca Rantala uudisteos, mis kirjutatud spetsiaalselt tänavuse festivali jaoks. Laval on koos autoriga Jukka Eskola, Valter Soosalu, orkester, vokaalansambel ja jazzbänd.

Tutvu kogu programmiga Jazzkaare kodulehel!

35. Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar toimub 21.–28. aprillini 2024 üle Eesti.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Claudia Lepik 2023. aasta Antoniuse moeetendusel. | Estonian Fashion Festival

Estonian Fashion Festival viib läbi moerevolutsiooni

Estonian Fashion Festivali meeskond koostas jätkusuutlikkuse strateegia, mis keskendub nii keskkonnahoidlikule festivali korraldusele kui ka tarbijate teadlikkuse tõstmisele, toetades samal ajal disainerite kestlikku ja vastutustundlikku loomeprotsessi.

Olles teadlikud moetööstuse märkimisväärsest keskkonna- ja sotsiaalsest mõjust, on Estonian Fashion Festivalile oluline tõsta kohaliku moemaastiku teadlikkuse taset, tuua päevakorrale olulised küsimused, pakkuda lahendusi ning seejuures korraldada festivali sündmused keskkonnahoidlikult. Festivali jätkusuutlikkuse strateegia tugineb neljale kestlikkuse sambale, millest lähtuvalt on kuni aastani 2026 seatud eesmärgid ning planeeritud tegevused ja mõõdikud, mida festivali meeskond regulaarselt hindab. Strateegia dokumendiga saab lähemalt tutvuda Estonian Fashion Festivali kodulehel. 

Festivali juhi Key Külaotsa sõnul on moesündmused üle Euroopa mõistnud oma vastutust ja võimalust kujundada ja edastada kestliku moe sõnumeid väga laiale publikule. Levinud praktika kohaselt saavad moelavadel üles astuda vaid disainerid, kes tegutsevad jätkusuutlike printsiipide järgi. Eestis on disaineritele sellise formaadi välja töötanud ainult Estonian Fashion Festival.

„Alates 2022. aasta lõpust, kui festival oli viis aastat tegutsenud, otsustasime pühenduda Eesti moe jätkusuutlikumaks muutmisele. Tänaseks oleme kaardistanud ja hinnanud üle kuuekümne disaineri jätkusuutlikkuse taset ja koolitustega oleme aidanud disainerite kestlikkuse arengule kaasa. Juba teist aastat korraldame Greenery seminari, et ka laiema avalikkuse teadlikkust tõsta,“ sõnas Key Külaots, lisades, et järgmisel aastal on plaan taotleda festivalile keskkonnahoidliku sündmuse sertifikaadi ja 2026. aastaks on eesmärgiks olla lähiregioonis oluline kaasarääkija jätkusuutliku moe arengus.

Käesoleva aasta festivalile pääsesid juba vaid need disainerid, kes jätkusuutlikkuse ankeedile vastates tõendasid, et on vastavuses kestlikkuse nõuetega sellistes valdkondades nagu näiteks tootmine, pakendamine, disain ja sotsiaalne vastutus. Festivali jätkusuutlikkuse juht Maria Kristiin Peterson hindas 2024. aaasta disainerite keskkonnahoidlikku taset keskmisest paremaks. ”Kiidusõnu tuleks enim välja tuua tootmisprotsesse ja strateegiaid puudutavates valikutes. Paljud festivalil osalevad disainereid toodavat tellimuspõhiselt ning kohalike käsitööliste abiga, või on rakendanud tootmisel teadlikult zero waste ehk nulljäätme meetodit. Märkimisväärne osa kandideerinutest on vägagi teadlik materjalide osas, mida kollektsioonides kasutatakse. Samuti on kollektsioone, kus kasutatakse seisma jäänud tootmisjääke ning siin-seal isegi tarbijajärgseid tekstiilijäätmeid. Laval saab näha disainrõivaid, mis pakuvad lahendusi näiteks autotööstuse ülejääkidele või panevad rõhku unikaalsele, kohalike taimedega trükitud kangastele ja mustritele. Aukohal on kindlasti ka kohalik lambavill,” avas Peterson käesoleva aasta festivalil osalevate disainerite kestlikkuse taset.

Seitsmendat aastat toimuv festival, mis tänavu kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, on muutnud noorusliku ja innovaatilise Tartu, Rohelise moe pealinnaks, kuhu igal aastal tuleb kokku rahvusvaheline jätkusuutliku moedisaini kogukond. Terve nädala vältel on külastajatel võimalik osa saada mitmekesisest programmist, mille tippsündmusteks on kolm erinäolist moeetendust: kunstisugemetega Mood-Performance-Tants, eri kehatüüpidele ja kantavale moele keskendunud Antoniuse moeetendus ning traditsioonilist käsitööd edendav OmaMood.

Lisaks kuulub festivali põhiprogrammi teist aastat toimuv Seminar Greenery, kus astuvad üles ringmajanduse ja disaini eksperdid, jätkusuutlikud disainerid ning keskkonnasäästlikkusele pühendunud organisatsioonid. Greenery peaesinejaks on raamatu „The World Is On Fire But We’re Still Buying Shoes“ autor Alec Leach, kes kirjutab moest, jätkusuutlikkusest ja rohepesust. Teda on kajastatud ajakirjades New York Times, GQ, Harper’s Bazaar ja Dazed ning ta on avaldanud arvamuslugusid ajakirjades Business of Fashion, i-D ja The Guardian.

Estonian Fashion Festival toimub 6.-9. juunini 2024 Tartus. Uuri lisa fashionfestival.ee. 

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid