Päikesepõletuse vastu MUDAGA?

Päikesepõletuse vastu MUDAGA?

Foto: Vogue China

Suve saabudes – eriti arvestades, kui kaua me seda tänavu oodanud oleme – tekib meis paratamatult see sõnul seletamatu tõmme looduse ja päikese poole. Lisaks kipume suvehooajal unustama, et tegelikult oleme ikkagi põhjamaa inimesed ning meie nahk ei talu kuumi päikesekiiri nii hästi, kui tahaksime. Ja siis me saamegi päikesepõletuse.

Päikesepõletus on iseenesest organismi kaitsereaktsioon, keha märguanne meile, et lahkuksime päikese käest või kataksime oma keha riietega. Paraku aga see sellega ei lõpe – kui kord oleme juba põletada saanud, siis on päikesepõletus võrreldav tule või kuuma pinnaga kõrvetatud naha vigastusega. Lisaks on aga UV-kiirtel võime kahjustada naharakkude DNA-informatsiooni, mille tagajärjel võib organism hakata tootma vigase informatsiooniga rakke. Ei kõla just eriti hästi, ega?

Mõni aeg tagasi jõudis meieni annus kasulikku informatsiooni ei mujalt kui kodumaiselt looduskosmeetikabrändilt Sõsara, kes valgustas meid, et organismil aitab päikesepõletusest kiiremini taastuta – üllatus, üllatus – muda!

Nimelt soovitab Sõsara asutaja Piret Laasik kasutada võimalikult pea pärast põletuse tekkimist mere- või turbamuda. „Mudas sisalduvad humiinained ja -happed, suhteliselt hästi lahustuvad fulvohapped, steroolid ja paljud erinevaid mikroelemendid, mis kiirendavad päikesest kahjustatud piirkonnas vereringet,” räägib Piret. „Mudahoolitsusega kiireneb oluliselt toitainete ja hapniku juurdevool, mis on vajalik uute naharakkude tootmiseks.” Lisaks selgus, et mudahoolitsuse tegemine pärast päikesepõletust hoiab ära valulikkuse ja punetuse, kuid naha taastumine sõltub juba põletuse raskusastmest. „Muide, hoolitsus aitab muuta päevituse ebameeldivast punasest imeliselt kuldpruuniks,” lisab Piret.

Mudamaskide kasutamisel on aga oluline meeles pidada, et nii mere- kui turbamudal ei tohi lasta nahal ära kuivada. Kui see juhtub, siis hoolitsus hoopis kuivatab nahka toitmise ja niisutamise asemel ning muda eemaldamine on keeruline ja raske, sest see on muutunud vetthülgavaks. Nii soovitabki Piret mudamaski kasutamisel määrida nahale 3−5 mm paksuse kihi muda ning mõne aja möödudes tuleks mudaga kaetud piirkonda masseerida märgade kätega. Selleks, et nahka veel rohkem toita, võib hoolitsusest 30 minuti möödudes kanda nahale supilusikatäie nisuiduõli, milles on lahustatud 4 tilka eeterlikku lavendliõli.

Galerii

Sarnased artiklid

Kommentaarid