Foto: Silvia Pärmann

Oksana Tandit paneb heategevuslikule oksjonile kolm unikaalset disainrõivast

Eesti üks omanäolisema käekirjaga moeloojaid, Ukraina juurtega Oksana Tandit, esitleb 1. detsembril vabadusmuuseumis Vabamu oma aastalõpu kapselkollektsiooni „Võit“, mis on pühendatud Ukraina võidulootusele. Kollektsioon kannab heategevuslikku mõtet, millesse saab oma panuse anda juba enne etendust oksjonil osaledes.

„Kollektsioon on valge, kuldne ja helge ning pühendatud lootusele, et Ukraina võit peagi saabub. Minu kui disaineri jaoks on mood keel, millega tuua lootust, väljendada oma sügavamaid südamesoove ja unistusi ning anda oma panus Ukraina vabaduse ja rahu heaks. Kõik me saame aidata, olgu panus väike või suur,“ räägib Oksana Tandit.

Esitlusele eelneval nädalal, 25. novembrist 1. detsembrini, toimub disaineri ametlikul Facebooki leheküljel heategevuslik oksjon, kus kolm ainulaadset disainrõivast värskelt valminud kollektsioonist, millel igaühel alghinnaks tuhat eurot, lähevad enampakkumisele. Saadud tulu annetab Oksana tervikuna MTÜ-le Slava Ukraini, kes muretseb Ukrainasse saatmiseks sooje tekke ja muud karmiks talveks vajalikku, et sealsed inimesed külmaperioodi üle elaksid.

Oksjonil osalemiseks saab kommenteerida kolme endale enim meeldiva rõiva foto all, nimetades hinna, millega on soov seda endale soetada. Mõistagi peab pakkumine ületama alghinna ning võitjaks tunnistatakse kõrgeim pakkumine. Lisaks tuleb disainer vastu ka selles osas, et kuigi rõivad on originaalis tehtud suurusele 38, siis teeb ta vajadusel täpselt samasugused võitjatele sobivates mõõtudes. Kui keegi aga eelistab oksjonil osaleda anonüümselt, siis on ka see võimalik – soovija saab oma pakkumise edastada disainerile kas otse või tema Facebooki lehe privaatsõnumitesse ning see võetakse arvesse.

1. detsembril esitlusele tulev kollektsioon ise on ajatult elegantne, aastalõpule ning võiduteemale sobivalt helgelt valge ja kuldne. Samas, leiab sellest ka ruudukangaid ja pruune karamellitoone. Rõivaste disainis näeme Oksanale iseloomulikku detailide rõhutamise oskust, kõrgekvaliteetseid villkangaid ning rangejoonelisi efektsete nööpide ning kõrgete kraedega trench-pintsakuid kohtumas volangide, naiseliku siidi, kuldse naha ja glitteriga. Kollektsiooni esitlusele järgnevalt läheb see müüki Oksana Tanditi esindussalongi Tornimäel.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Mia Tohver.

Eesti moekunstnike uus põlvkond toob lavale „Finiśage“

Augusti lõpp toob Eesti moearmastajate ette visuaalse ja vaimse maiuspala. 25. augustil jõuab Sakala 3 Teatrimaja lavale viie Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna lõpetaja moeetendus “Finiśage” – ambitsioonikas ja kontseptuaalselt terviklik moesündmus, mis ühendab süvitsi mineva uurimistöö, oskusliku käsitööd ausse toova teostuse ning kõrgetasemelise lavastuse. 

Finiśage” sündis vajadusest tekitada Eesti moemaastikule platvorm, kus autorimoe ideed ja teostus saavad mööndusteta avalduda. Kui ERKI Moeshow annab ruumi tudengite katsetustele ja Tallinna moenädal keskendub pigem kommertsbrändide turunduslikele eesmärkidele, siis kontseptuaalselt süvitsi minevaid lavastuslikke esitlusi näeb Eestis vähe.

Seda tühimikku asuvad oma hübriidetendusega täitma viis värskelt diplomeeritud moekunstnikku – Ron Verlin, Maria Roosiaas, Jaagup Kaiv, Kristiina Tali ja Hanna Tiina Pekk. Lavale jõuavad kunstilise väärtusega seisukohavõtud – teosed, mis kõnetavad nii oma ideede kui vormiga. Näeme, kuidas rõivas kannab nii mälu, mässu, palvet kui ka piinavalt ausaid küsimusi inimkogemuse kohta. Kunstnikud aitab lavale peaprodutsent Marie Soosaar.

Etenduse pealkirja omanäoline kirjapilt on tuletatud sõnadest finale, finiš ja finissage. Finale on moeetenduse lõppvaatus, mille käigus saab veel viimast korda tähistada ja tunnustada esitletud töid. Sel hetkel toimub justkui kollektsiooni uuestisünd, kus tehtud töö moodustab lõpuks ühtse terviku ning kollektsiooniloome pikk maratonidistants taandub kiirele sprindile. Võidujooksu finišijoonel pärjatakse tublimad medalitega, kuid selle joone ületamine on enamat kui autasu. Finišijoone ületamine on treeningu, visaduse ja rohkete väljakutsete kulminatsioon.

„Roni, Maria, Jaagupi, Kristiina ja Hanna power´is on tunda kuulsa Antwerp Six’i hõngu! Võrdlus kuulsate belglastega pole tehtud kergekäeliselt – grupi olulisus seisnes nende kompromissitus kontseptuaalses keeles ja kollektiivses vaimus, mis viis Belgia moe rahvusvahelisele tasemele. Ka meie kõnealune viisik on hämmastavalt ühtse vereringega ning töötab läbimõeldud narratiividega luues järjepanu kinematograafilisi esitlusi. „Finiśage“ on formaat, mida ootan kannatamatult,“ lausus Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna juhataja Piret Puppart.

„Finiśage“ tiim – Hanna Tiina Pekk, Kristiina Tali, Maria Roosiaas, Jaagup Kaiv ja Ron Verlin. Foto: Mia Tohver.

Pupparti vaimustust jagab moeekspert ja EKA lektor Ester Kannelmäe. „Viisik tõestab, et noore Eesti moekunsti tase astub ühte sammu maailma nimekate moeülikoolide lõpetajate omaga. Nende looming on viimistletud ja teadlik. Eestis on sõpruskonnad varemgi moepilti kujundanud – eriti 90ndatel ja 2000ndate alguses – oli viimane aeg, et taoline ühtse visiooniga kooslus uuesti esile kerkiks. “Finiśage” on nende professionaalse teekonna esimene avalik samm ja  publikul on võimalus olla selle märkimisväärse hetke tunnistajaks,” innustab Kannelmäe.

Etenduse lavastus sünnib koostöös Ene-Liis Semperiga – kunstnikuga, kelle eksperimenteeriv, kompromissitu ja tähenduslikult mitmekihiline looming ning lavatööd on mõjutanud teatripilti kogu Euroopas. Semperi käekirja kaasamine loob moeetenduse, mis on ühtlasi ka dramaturgiline ja ruumikunstiline kogemus.

“Finiśage” toimub 25. augustil Sakala 3 Teatrimajas Tallinnas. Piletid tulevad 25. juulist müüki Fientasse. Etenduse ettevalmistusi ja kunstnike lõpuspurdi kulgemist saab jälgida Instagrami-kontol @moeetendus.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Johanna Eenma

Anna Kaneelina on Kriss Sooniku uue kollektsiooni muusa

Äsja jõudis lõpule moebrändi Kriss Soonik viis nädalat kestnud disainiprojekt “Design Challenge”. Projekti raames võttis Kriss oma sotsiaalmeedia jälgijad kaasa disaini teekonnale – alates esimestest visanditest kuni fotode tegemiseni. Kogu väljakutse eesmärk oli lattu jäänud kangastest luua uusi ägedaid disaine ja seda limiteeritud koguses.

“Nagu igal kevadel, vaatasin ka sel aastal meie imeilusaid laos seisvaid kangaid,” alustab Kriss. “Mõned kangad on üle jäänud eelmistest kollektsioonidest, mõned tellitud näidiste tegemiseks, kuid ei ole jõudnud kunagi põhikollektsiooni. Sel kevadel otsustasin, et nüüd on õige aeg nendega midagi ette võtta. Täna proovime kõik kangad viimase väikse tükini ära kasutada, kuid brändi algusaastatel jäi meil rohkem laojääke. Sellest kujunes väike n-ö taaskasutuse projekt – midagi veidi teistsugust meie tavapärasest loomingust.”

Kõnealuse kollektsiooni muusaks valis Kriss Anna Kaneelina. “Ma olen imetlenud Annat pikki aastaid. Teinud seda eemalt, sest mul ei olnud julgust teda meile modelliks paluda. Lõpuks võtsin julguse kokku ja võin kinnitada, et ta on täpselt nii fantastiline naine nagu eemalt tundub,” lisab Kriss.

Tutvu kõnealuse kollektsiooniga galeriis!

Kõik kollektsiooni tooted on käsitsi nummerdatud ning saadaval eksklusiivselt Kriss Sooniku kodulehel www.kriss-soonik.com ja Tallinna stuudiopoes aadressil Paavli 5/2, 2. korrus.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid