Foto: Gran Caffè Gambrinus

Millest alustada Napoli avastamist?

Üle 20 aasta Tallinna ja Napoli vahel oma elu jaganud Evelin Ojamets esitles möödunud nädalal reisiraamatut „Napoli ei lase üksindust tunda“ – just sellest omanäolisest Itaalia linnast. Evelin, kes on kirjutanud Itaalia-teemalisi artikleid ning on Napolis kultuuri- ja toiduprogramme pakkuva ettevõtte Luminata üks asutajatest, jagas ka Portailiga, millest võiks Napoli avastamisel algust teha. Evelin, sõna on sinul!

Napoli on linn, mis ei jäta kedagi ükskõikseks, seda kas armastad või vihkad. Mõnele külastajale kasvab see iidne merelinn kohe südame külge, teine näeb aga eelkõige kaost, räämas hooneid ja prügi tänaval. Napoli on lihtsate asjade ja lihtsate inimeste linn, kus Vesuuvi varjus elamine on toonud kaasa carpe diem meelelaadi – iga päev on eriline, naudi seda, kuniks seda sulle on antud. Kuidas siis avastada linna seal esmakordselt viibides nii, et lahkuda Napolist heade mälestuste ja sooviga tagasigi tulla?

  • Napoli üks kaunimaid kohti on selle mereäärne, lungomare. Mergellina sadamasse ja kaugemalegi veel kulgev promenaad on ilus iga ilmaga, sest külastajale avanevad jalutades kaunid merevaated taamalt paistva Vesuuvi ja Capri panoraamiga. Soovija saab istet võtta väikeseks joogiks-suupisteks ühes paljudest sealsetest kohvikutest ja restoranidest ning külastada ajaloolist merekindlust Castel dell’Ovot.
  • Lungomarest kaugele ei jää ka Napoli peaväljak Piazza del Plebiscito ühes kuningapalee Palazzo Realega, mille külastamine võiks kindlasti linnaga tutvumise programmi kuuluda. Ja kui juba sealkandis olla, ei saa kuidagi jätta sisse astumata barokk-kohvik Gambrinusesse, mis oli ka, muuseas, Savoiade kuningakoja varustaja. Vana-Euroopa elegants, hunnitu sisekujundus ja võrratu kohv ning kondiitritooted teevad sellest taas ühe kohustusliku peatuse. 
  • Olles nüüd juba linnaga pisut harjunud, tasub minna avastama Hispaania kvartali võlu. Kitsad tänavad, mille ääres kõrguvad lõputuna tunduvad majad, rõdud pea kohal rippuva pesuga, sagiv vir-varr napollasi, turiste igast maailma nurgast, lapsekärusid, koeraga jalutajaid, mootorrattaid. Just see ehe napollik atmosfäär, mis lihtsalt kuulub selle linna juurde. Kvartali koduseid kohalikke roogi ja pizzat pakkuvad 50ndatel-60ndatel alguse saanud pererestoranid ning väikesed lihtsad veinibaarid ootavad lahkelt külalisi, väga sageli teenindajaks omanik ise, kes veiniklaasi kõrvale ka mõne toreda loo räägib.
  • Imelist kunsti, ajalugu ja arhitektuuri leidub Napolis nii palju, et isegi mina, kes ma üle kahekümne aasta olen linnaga seotud, leian alati midagi, mida (taas)avastada. Igaüks saab mõistagi valida vastavalt oma huvidele ja maitsele, aga soovitan kindlasti MANN arheoloogiamuuseumi, Vomeros paiknevat Capodimonte muuseumikompleksi, Sansevero kabelit Euroopa ühe kuulsaima marmorskulptuuriga „Looritatud Kristus/Il Cristo Velato“,  Santa Chiara kloostriõue majoolikaid ning Via Toledo kunstigaleriid Gallerie D’Italia, kus leiab vaatamisväärset Caravaggiost Warholini. Lisaks tasub tutvuda ka põnevate muraleste ehk seinamaalingutega, eriti leiab neid Sanità linnajaost ning Hispaania kvartalist.
  • Avasta Napoli maitseid! Jällegi soovitan väga Hispaania kvartalit või linna antiikkeskust, centro storicot maitserännakuteks, aga häid trattoriasid-pizzeriasid leidub üle linna praktiliselt kõikjal. Frititud tänavatoit, muidugi Napoli kuulus pizza, kohalikud Vesuuvi ja Campania maakonna veinid, polpette ehk lihapallid tomatikastmes ja raguuga pasta on vaid mõned Napoli köögi hinnatud lemmikud. 

Mis aga kõige olulisem – võta endale aega! Avasta Napolit kiht-kihilt, kiirustamata, mõnusaid toidu- ja joogipeatusi tehes. Ela rahulikult linna elurütmi sisse ning anna ka temale võimalus endaga tutvuda. Peagi märkad, et kaoses valitseb kord ning see ajalooline, väärikas ja ainult temale iseloomuliku võluga linn teab, kuidas olla külalislahke. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Kirjastus Puänt

Ilmunud on “Eesti novell 2025”

Kirjastusel Puänt on suur rõõm teatada, et ilmunud on “Eesti novell 2025” – armastatud raamatusarja kaheksas raamat. Hoolikalt kokku pandud kogumik, mille koostajad on sel aastal Maria Esko, Margit Lõhmus, Jan Kaus ja Paul Raud, annab värske ülevaate möödunud aasta parimast Eesti novelliloomingust, pakkudes rikkalikku avastamisrõõmu erineva maitsega lugejatele. 

Sedakorda sisaldab valik 15 lugu, milles kohtuvad nähtamatu mees, taevane elektrik, äärelinnatüdrukud ja logisevad elud ehk täiesti inimlikud tegelased ja mitmed ootamatud juhtumised, kus ei peljata väikesi tundeid ega suuri piinlikkusi. Tuntud autorid ja säravad uustulijad pakuvad lugejale 15 võimalust end leida või kaotada. Valikust leiab nii sajandivanuse novelli kui ka kõige uuemad Tuglase preemia võidulood. Hoolikalt valitud lood on nagu Eestimaa suvi – kõik on võimalik, aga midagi kindlat lubada ei saa.

2025. aasta novellid on kirjutanud: Aliis Aalmann, Ave Taavet, Brigitta Davidjants, Elo Viiding, Helena Aadli, Ilja Prozorov, Jan Kaus, Juhan Jaik, Mari-Liis Müürsepp, Mehis Heinsaar, Meiu Münt, Reeli Reinaus, Siim Nestor, Triinu Kree ja Urmas Vadi. Raamatu on kujundanud ja küljendanud Allan Appelberg.

Alates 2025. aastast annab „Eesti novell“ sarja välja kirjastus Puänt ning seda MTÜ Eesti jutt toel. Sarja asutaja Armin Kõomägi: “Loodan, et sari, mis on lugejate poolt seitsme esimese aasta jooksul väga hästi vastu võetud, jätkab värskete kureerijate juhtimisel tõusu uutesse kõrgustesse. Ja et ikka jätkuks nii lugejaid kui kirjutajaid nii põnevale žanrile nagu seda on novell.”

Kogumiku esitluspidu toimub 18. juunil kell 18.00 Paavli Kultuurivabrikus elustades üheks suveõhtuks legendaarse tutvumismängu “Reisile sinuga”. Õhtut juhib Maire Aunaste.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Peeter Pihel | Silver Mikiver.

Hiiumaa rannikul sünnib Eha

Vaikselt ja väärikalt on Eesti suuruselt teisel saarel, Hiiumaal, valmimas uus koht, mis kutsub aeglustama, kuulama ja taas endaga kohtuma. Metsade ja mere vahele peitunud rahvusvahelise haardega Eha avab oma uksed 2026. aasta suvel, pakkudes aastaringselt sügavat heaolu kogemust, mis ulatub kaugemale tavapärasest lõõgastuspaigast.

Alustuseks olgu öeldud, et Eha ei ole spaa ega pelgalt teenuste kogum. See on rahulik kutse olla kohal – päriselt ja kauem. Retriit võtab korraga vastu kuni 22 külalist, pakkudes vaid 8 hubast sviiti ja 3 metsamajakest, mis sulanduvad orgaaniliselt Hiiumaa loodusesse.

Eha ise põhineb kolmel kandval väärtusel – kestlikkus, hooajalisus ja kogukond. Just need väärtused on ka põhjuseks, miks toidu ja aia loovjuhiks on kutsutud Peeter Pihel, kelle tööle on omistatud rahvusvaheline Michelin Green Star. Pihel asub kureerima retriidi köögiaeda, looma aastaaegu arvestavaid menüüsid ning tooma kokku kohalike kasvatajate, korilaste ja käsitööliste võrgustikku. „Toit on Ehas midagi enamat kui toitmine,“ sõnab tippkokk. „See on suhe – maaga, aastaaegadega, iseendaga.“

Kuigi külalised saabuvad siia üle maailma, on Eha sügavalt Eestimaine. Selle loomisesse on panustanud oma ala tunnustatud enamasti Eesti spetsialistid:

  • Peaarhitekt: Tiit Trummal
  • Sisekujundus: Margit Argus ja Studio Argus
  • Metsamajade sisekujundus: Urmo ja Tüüne- Kristin Vaikla (Vaikla Stuudio)
  • Sisekujunduse kontseptsioon ja bränd: Hannes Unt
  • Arendus ja ehitus: Peeter Metsar
  • Strateegiline kontseptsioon: Heleri Rande ja James Hacon (Think Hospitality)
  • Toit ja aed: Peeter Pihel
  • Heaolu: Kai Laus
  • Maastiku arhitektuur: Kersti Lootos (Lootusprojekt OÜ)
  • Helilahendused: RGB
  • Valgustus: Silman
  • Veeb: Velvet

Kuid Eha eesmärgid ulatuvad kaugemale retriidi seintest. „Soovime, et Eha oleks väärtuslik panus Hiiumaa kogukonda,“ ütlevad retriidi asutajad Sonny Aswani ja Eva Maran. Selleks avatakse suvekuudel ka restoran ja aed, kuhu on oodatud kohalikud elanikud ning käsitöölised ja kasvatajad – koostööks, töötubadeks, loovuse jagamiseks. Aastaringselt tegutsedes toetab Eha kohalikke töökohti ja elatusallikaid ka madalhooajal, aidates hoida Hiiumaad erilisena.

Vaata esimesi Eha fotosid galeriist!

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid