Metsikutest ja figuratiivsetest ehetest Marita Lumiga

Marita Lumi

Foto: Krõõt Tarkmeel

Kes kodumaise ehtekunstimaastikuga rohkem tuttavad, neile ei tohiks Marita Lumi nimi võõras olla. Samamoodi tema ehtemärk Luminée. Mõned kuud tagasi pälvis Marita Noore Ehte Fondi peastipendiumi ning see andis põhjuse ehtekunstnikuga natuke pikemalt vestelda nii tema ehetest kui ka ambitsioonidest. 

Marita, sina pälvisid tänavu sügisel Noore Ehte Fondi peastipendiumi. Mida see ühele noorele kunstnikule tähendab?

See on suur tunnustus, suur au! See tähendab, et tuleb hoida selg sirgu, nägu naerul! Olen ülimalt tänulik, sest see auhind tõi mulle nii palju positiivset tähelepanu ja ka palju tööd juurde. Ma ei tee ju ehtekunsti ainult enda jaoks, kuigi muidugi peavad loodavad teosed eelkõige mulle meeldima, aga ma eeldan, et mu hingestatud taiesed avaldavad mingit mõju, jutustavad oma loo, kaitsevad või õpetavad teisi. Kokkuvõttes on kogu see tähelepanu, kriitika ja järelmõju olnud ülimalt nauditav – kasvatades usku enesesse, inspireerides ja kindlasti jõudu juurde andes. Teisalt aga muutis see suur tunnustus mind ehk natuke enesekriitilisemaks, kuna nüüd on kõikide teravad pilgud minule suunatud ja ootused kindlasti kõrgemad.

Ehtekunstnik Kadri Mälk on öelnud, et sinu ehted on metsikud ja figuratiivsed. Kust see tulnud on?

Võib-olla sellest, et ma kujutan erinevaid narratiive ja tegelasi, nii karvaseid kui ka sulelisi. See sai alguse mitmest metsikust omakogemusest. Kord, kui merikotkas mu ninast vaid vähem kui meetri kaugusel haigrut taga ajas. Kui linnukesed juustesse pesa tahtsid teha. Kui ilves koduhoovis luusimas käis. Kui kits üle vasaku õla hüppas. Need on olnud maagilised elamused. Nagu uuestisünnid. 

Olen alati olnud suur valmide, muinasjuttude ja õpetlike loomalugude austaja. Usun, et kui kasutaksin vaid inimeste tegelaskujusid, siis läheksin justkui lukku, kuna ühel inimesel on omad kindlad omadused. Looma-allegooriad aga võimaldavad ehk emotsionaalsemalt ja värvikamalt jutustusi edasi anda.

Mida tähendab täna Eestis ehtekunstnik olla? Millised on selle teekonnavaliku head ja vead?

Ehk on ehtekunsti ääretuks luksuseks universumi kõige tugevamad ja aeglasemad, kuid püsivad mineraalid ja keemilised säravad elemendid. Juba 40 000 aastat tagasi tikiti religioosseid sõnumeid ja mõistatusi amulettidesse nii, nagu ka praegusel ajal tõstab ehtimine enesekindlust ja teadlikkust, mis laiemas plaanis muudab inimese universumi ees ilusamaks ja uhkemaks. Ehtekunsti on peidetud füüsika, keemia, matemaatika, müstika, muinasjutud, psühholoogia – see kajastab maailma vaimset ja füüsilist variatiivsust. 

Nii nagu ühiskonnas laiemalt, on muidugi ka Eesti letid täis made in China odavat toodangut, mis pole kvaliteetne, ning niisamuti on järsku igaüks ehtekunstnik, mis iseäranis pole küll halb, kuid sellest tulenevalt on näha ka pilaehete müügihulga kasvu, mida nimetatakse Eesti disainiks. Minu juurde on korduvalt tuldud jutuga, et palun paranda ära, aga sellise kehva materjali parandamine on kulukam, kui Aasiast uue tellimine. 

Annan ise ka ehtekursuseid sellel eesmärgil, et inimesed saaksid aru, kuhu kaob aeg ja kust tekib tolm. Et kursuse läbinud oskaksid elus edaspidi paremini oma ehtevalikuid jälgida ja mõtestada.

Kui ambitsioonikas ehtekunstnik sa oled? Kui kaugele ja kõrgele sa oma loominguga jõuda plaanid?

Kõrgele, kaugele, järjekindlalt ja töiselt. Tahaksin teha pigem vähem, kuid keerulisemaid ja suurema töömahuga tellimusehteid, vormikaid kontseptsiooniga super blinger ehteid, mis oleksid kaetud sadade tuhandete kividega, mis oleksid unikaalse disainiga; et täpsuse ja kvaliteediga kasvaksid sama tuntuks kui Chopard.

Kuidas sa tahad, et sinu looming inimestele meelde jääks?

Et ehted oma materjalivaliku ja mineraalidega sobiksid kandjale valatult, mitte vaid pidupäevaks, vaid ka argipäevaks, sest iga päev on pidupäev. Tahame ju iga päev ilusad välja näha. Et minu loodud ehted sahtlisse ei jääks ning neid saaks pärandada – annan neile oma eluaegse garantii. 

Keda sa ise kodumaistest ehtekunstnikest ja disaineritest kõige enam austad? 

Austan kõiki oma kolleege, igaühel on oma käekiri ja lähenemine. Kindlasti on minu õppejõud olnud kõige suuremateks mõjutajateks. Mul oli au osaleda Kadri Mälki, Tanel Veenre, Rein Metsa, Kärt Summataveti, Rolf Pacheli, Ellen Tamme ja teiste ehteloengutes. Samuti asub täna minu jagatud stuudio vanalinnas Hobusepea 2 iidses ehtetehases, kus ka praegu tegutseb üle 70 ehtekunstniku, vanimad neist töötanud lausa 60 aastat. Kõik on väga kihvtid natuurid ja karakterid, kolleegid, kuid eelkõige sõbrad!

Aga kelle ehteid kõige enam kannad?

Kannan kõige rohkem oma ehteid, tahan neid peale loomist testida ja tunnetada. Samas on mul ka väike teiste ehtekunstnike, sõprade, kolleegide loomingu varasalv, mida pidupäevadel kannan. Ja üks reliikvia, vanaema pärandatud 1750. aastal loodud emailitud filigraan-käevõru. 

Marita Lumi loominguga saab lähemalt tutvuda aadressil www.luminee.ee. 

Sarnased artiklid

Kommentaarid