Kriss Soonik: 7 omapärast fakti Jaapani pesumoest

Foto: Sandra Palm

Kuna meie lugu „Lilli Jahilo: 13 üllatavat fakti araabia moodsa naise kohta” saatis meeletu edu (sest olgem ausad, see on parajalt põnev teema), siis otsustasime jätkata maailma eri kultuuride tutvustamisega just moe ning disaini võtmes.

Seekord tuli meile appi meie oma pesudisainer Kriss Soonik, kellele ei ole Jaapani turg sugugi võõras ning kelle disainpesu on jaapanlannade seas suure menu osaliseks saanud. Kriss pani kokku 7 põnevat fakti jaapanlannade omapäradest, millest nii mõnigi võib olla korraga põhjuseks ja tagajärjeks, et just Krissi looming on seal nii populaarseks saanud. Kriss, sõna on sinul!

Pastellid, pastellid ja pastellid

Jaapanlannade vaieldamatu lemmikvärv on roosa. Lisaks meeldivad neile kindlasti beež, helekollane, helesinine, helelilla ehk kõik mis meeldivalt pastelne. Must on muidugi klassika ja selleta ei saa üheski maailma otsas hakkama, kuid Jaapanis on must pigem vanemale ja väljapeetumale naisele. Pastellid on aga masside seas eelistatumad ning nooremate tüdrukute lemmikud.

Ma küll proovin igal hooajal Jaapani turule midagi julgemat pakkuda, kuid alati see ei õnnestu. Näiteks valmistasime üks kord pesu ilusas lillas toonis, kuid me ei suutnud seda üldse müüa, isegi kui see toon sobis proovijale suurepäraselt. Alguses ei saanud me aru, miks see nii on. Hiljem saime teada, et Jaapanis kannavad jumalad lillat ning naised ei taha näidata, et nad peavad end jumalannadega võrdväärseteks – nad peavad olema alati astme võrra madalamal.

Kawaii

Sõna kawaii ehk nunnu kasutatakse kõige kohta, mis on lahe, moekas ja seksikas! See oli üks esimesi jaapanikeelseid sõnu, mille selgeks õppisin, kui ühel kohtumisel hakkasid meie pesuga tutvudes kõik naised pärast pikka pausi järsku üksteise järel „kawaii” ütlema. Ja siis uuesti. Ja nii kohtumiselt kohtumisele. Nüüd ma tean, et jaapanlaste jaoks on korraga häbelikkus ja nunnudus seksikas. Selline meie arusaamist mööda julge seksikus ongi nende jaoks rohkem lääne maailma teema. Aga asjad on Jaapanis muutumas ning iseseisva, julge naise kontseptsioon on saamas aina trendikamaks. Näiteks paar aastat tagasi ei postitanud ükski tütarlaps endast sotsiaalmeediasse pesu väel fotosid, täna on nad tunduvamalt julgemad.

Mehed ei kingi naistele pesu!

Kõikide nende aastate jooksul, kui oleme Tōkyōs üritusi korraldanud, olen näinud kokku ehk kümmet meest. Nad ei käi taolistel pesuüritustel ega kingi ka naistele pesu. See on täielikult naiste teema. Naised ostavad endale ise pesu ning kuna nad hindavad kvaliteeti ja disainertoodangut, siis hind ei ole nende jaoks oluline.

Underwear as outerwear…

…on nende jaoks väga arusaadav kontseptsioon. Stiliseerida tripid seeliku peale või pitsist öösärk jaki alla või särgi peale – see tuleb neil väga loomulikult välja. Samas, peaaegu kunagi ei paljastata seejuures liiga palju. Riideid kannavad nad kihiti ning pigem on see tripp lihtsalt üks detail, nagu näiteks ehted või meik.

Nad armastavad disainereid!

Eriti just läänemaailmast. Esimesed kogemused Tōkyō üritustega olid minu jaoks väga koomilised. Tōkyōs tahavad kõik nii ehk naa sinuga kogu aeg pilti teha, aga kui selgub, et oled disainer – siis veel eriti! Nad peaaegu värisevad, kui saavad sinuga paar sõna vahetada. Disainerid on nende silmis superstaari staatusega. Esimestel kordadel ma küll proovisin neile selgeks teha, et Euroopas ei ole asjad üldsegi nii ning selline ülistamine ei ole üldse vajalik, ent ühel hetkel otsustasin nende unistusi enam mitte purustada ja nautida hetke nende „superstaarina”.

Nad kasvavad hullustest välja

Kui ma alati kujutasin ette, et kõik Jaapani naised oleksid nagu tänavamoeraamatust „Fruits” välja hüpanud, oli tegelikult minu kõige suuremaks üllatuseks see, kui normaalsed nad on. Kuna inimesi on palju, on Tōkyō tänavamood muidugi väga kirev ja eklektiline, aga enamjaolt jäävad nende eneseväljendused keskkooli aega. Kui alustad karjääriga, siis pannakse sind kohe „musta kostüümi karpi” ning hiljem on end sealt väga raske välja rebida. Kui meil oli hüpikpood Isetani kaubamajas, pidid kõik meie müüjad, kaasa arvatud mina, kandma musta kostüümi. Nägime isegi, kuidas ühel tüdrukul, kellel olid sel ajal ülilahedad hallid juuksed (ja kes sobis meie brändiga väga hästi kokku), kästi need mustaks värvida, muidu ei oleks teda enam tagasi tööle lastud.

Instagram on elu!

Hetkel on Instagram ka Jaapanis kõige populaarsem sotsiaalmeediakanal. Väga huvitav on see, kuidas pea igal tüdrukul on vähemalt 10 000 jälgijat. Neile meeldib postitada pilte oma ostudest, riietest jne. Ning kui peaksid sattuma Pariisi ja seal ühe koogikese sööma, siis hakkab see pilt levima nagu kulutuli. Jaapanlannad armastavad Pariisi ja magusat!

Kriss Sooniku pesukollektsioonid on saadaval veebipoes www.kriss-soonik.com, butiigis Ulakas Kaunitar ja Kaubamaja pesuosakonnas, samuti Kriss Soonik Loungerie showroom’is aadressil Paavli 5.

Kriss Soonik Loungerie tegemistel saab silma peal hoida nii brändi Facebooki kui ka Instagrami lehekülgedel.

Sarnased artiklid

Kommentaarid