KOLLEKTSIOON patsientide pesust ning haigla töötajate vormirõivastest? Jah!

KOLLEKTSIOON patsientide pesust ning haigla töötajate vormirõivastest? Jah!

Foto: Kertin Vasser

Tänavusel ERKI Moeshow’l jäi Portaili toimetusele positiivselt silma üsnagi omanäoline kollektsioon – selle esemed olid valmistatud haiglate voodilinadest, patsientide pesust ning haigla töötajate vormirõivastest. Kes selle peale tuli? Noor moelooja Edvard Hiietam. 

„Kogu töö algas sellega, et minu eesmärk oli teha kollektsioon jääkidest, mis olid mõeldud mahakandmisele,” tutvustab disainer. „Esmalt tuligi mõttesse võtta ühendust hotellide ja haiglatega, sest need on suured asutused ja antud kulu on neil üsnagi suur. Otsustasin siiski haiglate kasuks, sest saadavad materjalid olid intrigeerivamad ning andsid rohkem mängumaad.” 

Samuti paelus Edvardit meditsiinis kasutatavate ühekordsete materjalide taust, sest pikemas perspektiivis on need keskkonnale koormavad, sinna juurde ka äärmiselt tihe voodipesude pesemistsükkel, kuna keskmine patsient viibib haiglas umbes üks kuni kolm päeva, mille tulemusel võib üks komplekt voodipesu sattuda pesutsüklisse kuni 200 korda aastas. „Nii ei pea vastu ka töötajate rõivad ega patsientide pidžaamad, mis kulumise või rebenemise tõttu tekitavad linade kõrvale uusi jääkmaterjalide koguseid. Viimasele aitab kaasa ka kvaliteedi langus, sest varasemalt toodeti materjalid Eestis, nüüd aga kahjuks kolmandates riikides,” lisab disainer.

Kõigest sellest ajendatuna saigi loodava kollektsiooni nimeks „Emperors of Solitude” ning mitme eseme puhul mõjutasid ka suured haiglahooned nende vormide mängu. „Suureks pärliks osutus ka Narvas asuv haigla, mida tutvustas mulle juhendaja Piret Puppart,” jätkab Edvard. „Narva haigla tekitas tunde, justkui oleks tegemist paleega – hoonel on aristokraatlikku hõngu. Selle uus osa valmis 1913. aastal Romanovite dünastia 300. valitsemisaasta auks ja nii otsustasin tuua haigla välisarhitektuuri ka enda töösse, mida leidub lõikeliselt paaril komplektil. Samuti leiab kollektsioonist masintikandeid, mis on loodud traditsioonilise kodumasina sik-sak-piste abil – tikand ise sümboliseerib nii krooni, elujoone rütmi kui ka Narva haigla välissiluetti.” Muide, ka kollektsiooni pastelsete esemete toonid on inspireeritud just Narva haigla palatitest.

Miks me aga sellest kollektsioonist täna pikemalt räägime? Sellel on kaks põhjust. Esiteks, on meie valduses antud kollektsiooni fotod, mis on kohe kindlasti meie veergudel jagamist väärt – ning need leiab allolevast galeriist. 

Teiseks, on Edvardi kollektsioon pääsenud edasi I-D ja ARTSTHREAD’i rahvusvahelisel võistlusel Global Design Graduate Show 2020 (mis muideks toimub koostöös Gucciga) üle 4000 kandideerija seast teise hääletusvooru. Aplaus! Selleks, et Edvard pääseks ka edasi, saab anda oma hääle tema kollektsioonile „Emperors of Solitude” lingil: https://www.artsthread.com/events/gdgs2020/fashion-textile-accessories/%23/project/emperors-of-solitude/#/project/emperors-of-solitude

Hääletus kestab 14. septembrini. Hääletagem ja toetagem!

Galerii

Sarnased artiklid

Kommentaarid