Kas Eesti moemaastik jääbki nii… vaikseks?

Eve Hanson

Foto: Johann Kööp

Me aimasime, et see võib juhtuda. Ja see juhtuski – kollektsioone jäi vähemaks, mis tähendab, et fotosessioone jäi vähemaks, üritusi jäi vähemaks, pressiteateid jäi vähemaks. Kuid me ei tahaks siiski uskuda, et meie disainerid tegevusetult istuvad. Võtsime kätte ja uurisime Portaili seitsmelt lemmikult, mida nad praegu teevad ning miks Portail nendest mõnda aega kuulnud ei ole. 

Äli Kargoja, moemärk August:

„Viimane poolaasta on vaatamata keerulisele ajale siiski kevadsuvise kollektsiooni ettevalmistamise tähe all sujunud. Ühtegi hooaega August vahele ei jäta, küll aga olen vähendanud kollektsiooni suurust, ka tootmismaht on väga ettevaatlikult planeeritud. Nii et suvine sats tuleb lähinädalal, piiratud koguses kapselkollektsioonina. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by August (@studioaugust)

Välismesside ärajäämise tõttu ei ole tavapärast tootmise ja kollektsioonide planeerimise rallit olnud. See on kõvasti aega andnud, et korraks kõike suuremas plaanis vaadata ja analüüsida. Kasutajasõbralikumaks sai Augusti e-pood, läbimõeldumaks tootmistsükkel ja tänu vahepeal tekkinud sunnitud puhkusele tekkis minul disainerina ka uus hingamine loomingulises plaanis.”

Eve Hanson:

„Möödunud aasta möödus suure tuhinaga. Eelmise kevade hetkeline seisak hoogustas veebipoe müüki ja pani selle suuna arendamisele rohkem mõtlema. Samuti avasime juunis kesklinnas stuudio, mille avamisüritus jäigi kahjuks pidamata. Alates detsembrist asub Eve Hansoni stuudio-pood aga Telliskivi Loomelinnaku poetänaval. Olude sunnil on see praegu avatud vaid kokkuleppel, kuid loodame, et peagi saab seda taas igapäevaselt külastada ning ühel kenal päeval saame oma headele inimestele ka avamispeo teha.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eve Hanson (@evehansondesign)

Hetkel on valmimas Eve Hansoni moemärgi kevadkollektsioon, mis peaks pildile saama aprilli jooksul, et siis veebipoe vahendusel klientideni jõuda. Kollektsioonis on stiilsed trentšmantlid, mugavad kleidid ja erinevad püksid. Oodata on ka juba signatuuriks kujunenud prindiga T-särke ning kindlasti lisandub efektsemaid üksikeksemplare, mida vaid stuudio-poes leida võib!”

Kersti Pohlak, moemärk Ennos:

„Just möödunud nädalal pildistasime üles uued kevadsuvise kollektsiooni veebipoefotod ja jäädvustasime Pariisis Ennosele lühimoefilmi! Aga tõsi on see, et eelmise aastaga on palju muutunud ja muutub ka tulevikus. Nimelt tuleme nüüd kevadel välja uute toodetega, mis ei sõltu hooajast – kasutasime sama lähenemist ka möödunud aastal. Suvele lähenedes tulevad Ennose valikusse klassikaliselt pükskostüümid ning uudisena T-särgid ja teksapüksid. T-särgid on kõik piiratud kogustes, sest tegu on meil saadaval olnud kangajääkidest valminud toodetega ja neid saab soetada ainult Ennose e-poest. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ennos (@ennosstudio)

Ajal, mil kogu maailm seisis paigal ja tänagi ei tea keegi, mis tulevikust saab, mõistsime, et poolteist aastat ette ühe kollektsiooni valmistamise tendents hakkab vaikselt kaduma. Nii tahamegi täna luua hoopis otsese sideme oma kliendiga, tõsta tema teadlikkust disainist ja tootmisest – näiteks on meil nüüdsest e-poes ka ettetellimisvõimalus, mis vähendab nii ületootmist kui annab meile kohe tagasisidet, mida klient päriselt tahab.”

Mare Kelpman, moemärk Kelpman Textile:

„Ka keerulisel ajal tuleb leida motivatsiooni ning püüda mitte kaotada töörõõmu. Samuti tunnet, et oleme vajalikud. Aeg on olnud igati soodne, et hinnata senist tegevust, vajadusel ka ümber hinnata. Meid on aidanud mitmed planeerimise muutmised ja uued püstitatud eesmärgid.

Kevadeks aitas hoida toonust jätkusuutlik projekt, milleks oli just paras aeg – Green Project 21, mille taga oli soov kasutada oma disainitud ja kootud unikaalseid kangaid viimse meetrini. Selles projektis oleme lisaks kangajääkidele kasutanud ära kõik lõikejäägid, mõnedki jakid ja vestid on mitmest kangast kokku kombineeritud. Kangad on kootud aastatel 2014–2019 ning oleme neid jääke säilitanud just selliseks projektiks. Nüüd oligi sobiv aeg luua neist väike kollektsioon, mille iga ese on tõeliselt ainulaadne!”

Liisa Soolepp:

„Möödunud aasta astus tempo mõttes üsna ühte jalga minu isikliku elu orbiidil toimuvaga. Sain veebruari keskel emaks ning paari nädala pärast oli ka kogu ümbritsev maailm sunnitud tavapäraseid käike aeglustama. Nüüd – teise lapse peatse sündimise eel – tunnen taas vajadust rahulikumalt võtta. Tegelen pigem inspiratsiooni kogumisega ja uute projektide ettevalmistamisega, teen erinevaid katsetusi tulevaste mudelite tarbeks.

Kuna ma oma tegevuses pole kunagi rangelt hooaegadest kinni pidanud ja kogu töö ongi pigem olnud omas rütmis, siis nii suurt erinevust tegelikult eilse ja tänase vahel ei tähelda. Möödunud aasta suunas mind igal tasandil veel rohkem otsima lahendusi, kuidas tehes vähem teha tegelikult fokusseeritumalt ja rohkem.”

Kriss Soonik-Käärmann, moemärk Kriss Soonik:

„Vaatamata kõigele oli eelmine aasta Kriss Sooniku brändile väga hea – meie hommikumantlitest kujunesid aasta müügihitid. See trend jätkub tegelikult ka praegu, mil inimesed peavad palju aega kodus veetma.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kriss Soonik (@krisssoonik)

Samal ajal oleme palju tööd just telgitagustes teinud ja töötame helge tuleviku nimel. Oleme paljusid oma süsteeme muutnud – neid, mida oleks juba ammu tahtnud teha ning milleks hetkekliima andis hea aluse ja julguse. Näiteks keskendume praegu peamiselt oma lõpptarbijale Kriss Sooniku kodulehe kaudu www.kriss-soonik.com. Me ei lansseeri suuri kollektsioone korraga, vaid toome kogu aeg midagi uut ja värsket välja. Äsja lisasimegi oma kodulehele pastelsed bestsellerid – Wings hommikumantli ja dressipluusi värskes münditoonis. Peagi toome välja uue froteekollektsiooni, milles on eriti mugav aega veeta nii kodus kui rannas.”

Kätlin Kikkas, moemärk KÄT:

„Meie KÄTiga olime liikumas nii või naa aeglasema disaini ja muudatuste poole. Praegune olukord maailmas on minu jaoks olnud isegi abistavaks lükkeks, et mõelda rohkem läbi, mida klient või mina ise oma riidekapis vajan ning millised ootused on kangale. Täit kollektsiooni me hetkel tõepoolest ei tee, kuid see ei tähenda käed rüpes istumist! Vastupidi – KÄTi veebipoest võib leida iga kuu midagi uut. Mõni vana tuttav uuendatud detailidega või täiesti uus disain, mis sobitub imeliselt varasemate KÄTi kollektsioonidega. Ja kui lõpuks kõik need tooted üksteise kõrvale panna, ongi olemas täiesti aus kollektsioon. Tuleb lihtsalt meie tegemistel silma peal hoida, sest kogused on pigem väikesed ning uusi mugavaid disaine on kevadeks-suveks oodata palju!”

Järeldus? Ei, kodumaine moemaastik ei jää vaikseks – absoluutselt mitte. See võib olla küll muutunud, kuid meile tundub, et ainult paremuse suunas. Aitäh, disainerid, et kaasa mõtlesite!

Sarnased artiklid

Kommentaarid