Iittala ikoonid päästavad jõulud

Iittala ikoonid päästavad jõulud

Foto: Iittala

Disainibrändi Iittala esindajate sõnul on hea kingitus nii kvaliteetne, et see on väärtuslik ka järgmistele põlvkondadele ning just selliseid kingitusi kutsub Iittala saabuval jõuluajal valima ja kinkima. ​Toome välja mõned esemed Iittala tänavusest valikust, mis meie silmis iga Portaili lugeja (ja kirjutaja) õnnelikuks teha võiksid. 

Ikoon

Aalto vaas on üks maailma kõige kuulsamaid klaasesemeid ning ka ikooniline kingitus. Legendaarne Soome arhitekt ja disainer Alvar Aalto disainis oma esimese klaasist vaaside seeria 1936. aastal. Lainetest inspireeritud ning lihtsa, kuid orgaanilise kujuga vaas oli oma aja kohta revolutsiooniline looming. Muide, iga vaas Alvar Aalto kollektsioonis on endiselt klaasimeistrite poolt suuga puhutud Soomes asuvas Iittala klaasitehases. 

Silmapaistvad vormid

Alfredo Häberli 2001. aastal loodud Essence klaasiseeriast on kujunenud moodne klassika. Armastatud Essence klaaside äratuntav vorm on kaasaegne, minimalistlik ja õhukese äärega. Häberli disainitud klaase võib kasutada üksiku pokaali veini nautimiseks või ka uhkemaks õhtusöögiks. Olgu ka lisatud, et Essence on üks maailma enim tunnustatud klaasnõudesarju, mis on võitnud iF auhinna ja Les Découvertes auhinna.

Põhjamaade lauanõude disaini standard

1952. aastal disainis Soome ikooniline disainer Kaj Franck Teema sarja (algselt tuntud kui Kilta) ja algatas revolutsiooni lauanõude mõistmises. Kui sel ajal olid lauanõude komplektid pigem uhked ja mitmeosalised, siis Teema idee oli täiesti vastupidine: omada vähem, kuid multifunktsionaalseid, vormilt ja stiililt lihtsaid ning kvaliteetseid, kuid mõistliku hinnaga tooteid. Francki idee vormidest tulenes geomeetriast ning just geomeetrilised kujundid on need, millest Teema sari on inspireeritud.

Teema sarja põhilisteks tunnusjoonteks on kindlasti ka värvid ja kombineeritavus. Alates sarja loomisest on Iittala meistrid rüütanud seda erinevatesse toonidesse ning kõiki esemeid võib omavahel kombineerida vastavalt sündmusele, tujule ja meeldimisele.

Põhjamaa sulav jää

Inspireeritud sügavast armastusest põhjala looduse vastu, lõi disainer Tapio Wirkkala 1968. aastal Ultima Thule kollektsiooni. Sarja saatis kohene edu ning tänaseks on ikoonilises Ultima Thule kollektsioonis klaasid, taldikud, serveerimisnõud ning sisekujundusesemed. 2018. aastal tähistas Iittala selle nüüdseks ikoonilise sarja 50. aastapäeva, tutvustades seda esmakordselt värvilisena. Müstiline, kuid samas elegantne vihmasinine varjund näitab Soome maastiku rahulikkust. Erilisteks kingihetkedeks on erivärvis Ultima Thule tooteid võimalik soetada vaid 2019. aasta lõpuni.

Kastetilkade õrn ilu 

Oivo Toikka disainitud Kastehelmi seeria jõudis disainisõprade ette esmakordselt 1964. aastal. Alates 2010. aasta relansseerimisest on sellest saanud üks tuntumaid Iittala kollektsioone terves maailmas. Kastehelmi tähendab soome keeles kastetilka ning see viitab õrnadele mullidele klaasi pinnal. Kollektsioon on inspireeritud Soome loodusest ja hommikutest, mil kastetilgad murul helgivad kui pärlid hommikupäikese käes. 

 Luues atmosfääri

Jasper Morrisoni loodud Iittala värskeim kollektsioon Raami on juba võitnud südameid ning muutub suure tõenäosusega järgmiseks klassikuks. Lihtsa vormiga keraamilised-, puit- ja klaasesemed aitavad luua mõnusat atmosfääri hommikust õhtuni, olenemata sündmusest. 

Valkea – Põhjamaade disainile iseloomulik ese

Üks rahvusvaheliselt tuntumaid kaasaegseid Soome disainereid Harri Koskinen disainis Valkea teeküünlahoidja 2017. aastal. Valkea sobitub oma pehme profiiliga Põhjamaade sügisesse ja talve, kus inimesed naudivad pimedust koos tantsiskleva tulega, mis loob sooja ja nauditava atmosfääri siseruumides. Valkea sarja ilmestab lai värvivalik külmast sinisest sooja punase ja oranžini. Lihtsa vormiga küünlahoidja sobib interjööri üksikult ning ka mitmekesi koos. Kõik Valkea küünlahoidjad on valmistatud Soomes Iittala klaasitehases.

Lase ka teistel Iittala esemetel ennast inspireerida allolevas galeriis!

Galerii

Sarnased artiklid

Kommentaarid