Iittala esitleb bumerangikujulist Aalto vaaside erikollektsiooni

Foto: Iittala

Oma 140. juubeliaasta puhul esitleb Iittala arhiivist pärit haruldaseima kujuga Aalto vaaside erikollektsiooni. Unikaalseid vaase valmistatakse limiteeritud koguses ning iga kollektsiooni liige on nummerdatud. Aalto vaaside erikollektsiooni kuulub ka täielikult ümbertöödeldud klaasist valmistatud erikollektsioon, mille iga ese on suuga puhutud ja puidust vormi abil kujundatud.

Alvar Aalto märgiline klaasesemete kollektsioon sündis 1936. aastal Iittala korraldatud disainikonkursi raames. Aasta hiljem sai seda tundma kogu maailm, kui kollektsiooni esitleti kuulsal Pariisi maailmanäitusel. Soome järvedest inspireeritud dünaamilise ja voolava disainikeelega vaasist sai seejärel koheselt täielik sensatsioon. Aaltol oli oskus luua midagi erilist, kuid seda samas nii vabas vormis, mis jätab igale inimesele võimaluse ise otsustada, kuidas seda vaasi kasutada. Ka mitmeid aastakümneid hiljem on tema kollektsioon jätkuvalt maailmas tuntud, eriti 160mm vaas, mida tuntakse Soome disaini ühe ikoonilisema esemena.

Tänavusel juubeliaastal tuleb Iittala välja erikollektsiooniga, mille sündi on inspireerinud arhiivist leitud üks haruldaseima kujuga Aalto vaasidest. 1937. aastal tootmises olnud disain on oma kujult veidi teravam ja kitsam kui klassikaline Aalto vaas, meenutades bumerangi. Tollest aastast on teadaolevalt vaid kolm erinevat disaini. Iittala 140. aastapäeva tähistamiseks ilmub limiteeritud erikollektsioonis aastanumbrile kohaselt kokku 2021 vaasi, millest igaüks on nummerdatud. Vaasid on saadaval neljas värvitoonis: vask, samblaroheline, tumehall ja läbipaistev. Iga ese on puhutud suuga ja kujundatud puidust vormi abil.

Ning veel! 2019. aasta kevadel sai Iittalast üks esimesi tööstuslikke tootjaid maailmas, kes valmistas tooteid täielikult enda tehase ülejääkide ümbertöötlemisel saadud klaasist. 2020. aastal sündis nendest esemetest jätkusuutlik erikollektsioon. Alanud aastal lisandub 100% ümbertöödeldud klaasikollektsiooni uus liige – 140 mm suuga puhutud ja puidust vormi abil loodud Aalto vaas. Puidust vorm annab klaasile iseloomuliku ebaühtlase, elava pinna. Kuigi kõik suuga puhutud esemed on juba oma olemuselt kordumatud, muudab taaskasutatud materjal need veelgi ainulaadsemaks: sõltuvalt ümbertöötlemisse jõudnud klaasijääkidest varieeruvad vaasid alates jahedast meresinise alatooniga värvist kuni rahustavate hallikate toonideni. Lisaks 140 mm vaasile leiab ümbertöödeldud klaasist ka muid Aalto kollektsiooni esemeid: 160 mm ja 120 mm Aalto vaas, Aalto küünlaalus ja Aalto kauss.

Olgu lisatud, et kõik Aalto vaasid valmivad endiselt Soomes, Iittalas asuvas tehases, kust ettevõtte lugu 140 aastat tagasi alguse sai.

Sarnased artiklid

Kommentaarid