Ehtekunstnik Sigrid Kuusk: „Ehted loovad heaolu ja lisavad enesekindlust”

Sigrid Kuuse “ALGA” seeria

Foto: Julia Shaskina

Käesoleval aastal pälvis Noore Ehte Fondi stipendiumi nii erinevate kollektsioonide kui ka mitmete näitustega silma paistnud ehtekunstnik Sigrid Kuusk. Uurisime andekalt meistrilt, kuidas ta ehete loomise juurde jõudis ning miks ehteid üldse vaja on.

Sigrid, kas sa mäletad oma esimesi kokkupuuteid ehetega?

Mäletan, et käisin juba väga noorena ikka ja jälle ema ja vanaema ehteid sahtlites luuramas. Proovisin neid harva, aga süvenesin alati detailidesse ja tihtilugu olin lummatud ehete särast.

Kelleks sa lapsena saada tahtsid?

Ema on mulle vahel meelde tuletanud, et soovisin lapsena emmeks saada. Õnneks näiteks kosmonaudiks saamise unistusega võrreldes on see pigem teostatav. 

Üldiselt aga olen alati olnud loominguline ja visuaalne – sellest teises suunas ameteid otsinud ei ole. Keskkooli lõpetamise puhul sain oma esimese digipeegelkaamera, mis avas mu jaoks täiesti uue maailma. Siis hakkasin sõbrannadega pildistamas käima, sain fantaasia vabaks lasta. See periood kitsendas mu edasisi erialavalikuid korralikult.

Miks sinust sai ehtekunstnik?

Läksin Kõrgemasse Kunstikooli Pallas, kus omandasin fotograafia eriala. Töötasin ja kasvasin selle erialaga koos 6 aastat. Samal ajal võtsin mõningaid ehete meisterdamise töötubasid. Juba siis tõmbas see mind väga.

Seejärel ootas mind ees aga elukohavahetus teise linna – Tallinnasse. Mõneti elumuutuse pehmendamiseks ja mõneti märkamatute/mõõdetamatute asjaolude tõttu kandideerisin ühes kolimisega ka Eesti Kunstiakadeemiasse. Usk sissesaamisesse oli muidugi õhkõrn. Tagantjärele vaadates on punktide ühendamine muidugi lihtsam – kõik on aja jooksul kuidagi vaikselt kokku jooksmas ja oma teed leidmas? Esimene tund Kunstiakadeemias tekitas muidugi selle maagilise vaimustatud äratundmise, et ma olen õiges kohas.

Kes on olnud su parimad õpetajad?

Piret Hirv, Eve-Margus Villems, Miikael Danieljants, Jens A. Clausen, Kristo Pachel.

Aga suurimad eeskujud?

Kirglikud ja enda erialasse 101%-liselt pühendunud inimesed, kelle hing särab!

Millest ehte loomine alguse saab?

Ideest või mõttevälgatusest, mis teeb kõik seest ärevaks, ja sellele järgnevad materjalidega katsetamised, vormi otsingud.

Millised on su eelistatuimad materjalid?

Täna jõuan ikka ja jälle tagasi särani – erinevad pool- ja vääriskivid, väärismetallid ja tuleb tunnistada, et ka plast. Kui viimasesse austusega suhtuda, siis usun, et tegu on tänuväärse materjaliga.

Ehtekunstnik Sigrid Kuusk (vasakul)

Foto: Sigrid Kuusk

Kellele sa ehteid lood?

Algab kõik ikkagi endale loomisest: milliseid ehteid ma ise kannaksin või mis materjalid kõnetavad eeskätt mind… ning kui keegi mu ehted leiab ja endale soovib ja selle „õige” ära tunneb, on see ülisuur boonus! 

Valmistad nii unikaal- kui ka seeriaehteid. Kuidas need protsessid sinu jaoks erinevad?

Seeriaehete loomisel mõtlen rohkem nende kaalule ja sellele, kuidas saaks toote võimalikult taskukohase hinnaga luua. Eksklusiivehete puhul luban endal pisut vabamalt võtta ning ei lase esialgu ka suurusel ideid segada.

Kelle ehteid sa ise kannad (lisaks muidugi enda omadele)?

Viimasel ajal on kuidagi nii läinud, et kannan üldse ehteid väga vähe. Ainus igapäevane ehe on sõrmus, mis ma õele ja endale tegin, ning väljas käies kannan enda loomingut. Aga näiteks bränd, mida ma tohutult fännan, on Taanist pärit Monies. Ning loomulikult meeldiks mulle omada üha enam oma sõbrannade loodud ehteid!

Miks ehteid vaja on?

Ehted loovad heaolu, lisavad enesekindlust ja on mingis mõttes osa ka kuuluvustundest. Väike detail, mis paneb lausele punkti ja tordile kirsi.

Mille järgi peaksid inimesed endale ehteid valima?

Ikka selle õige esmase emotsiooni põhjal, mis silmad särama paneb. Mida sa kujutad ette end kandmas kuskil üritustel ja ka igapäevaselt, mille esteetika sind kõnetab.

Kas eestlased oskavad kodumaist ehtekunsti hinnata?

Olen enda seeriaehetega ju kõigest paar aastat turul olnud, aga vastuvõtt klientide poolt on olnud nii rõõmustav ja südantsoojendav. Ikka usaldatakse autoriehteid ja pöördutakse nende poole üha rohkem. Jõuluturud on ju ehe näide – kui palju meid nendel väljas on ja kliendid jõuavad kõigini. Seda on suur rõõm näha! Tundub ka, et kliendid mõistavad käsitööna valminud ehete hinda üha paremini.

Kui oluline on sinu jaoks Noore Ehte Fondi auhinna pälvimine?

Olen väga tänulik selle tunnustuse ja tähelepanu eest! Motiveerib uljalt edasi askeldama.

Mis su järgmised eesmärgid ja unistused on?

Ennekõike on eesmärk ja unistus, et saaksin ehtekunsti ja ka fotograafiaga edasi tegeleda. Luua püsiv töökoht nii endale kui ka loodetavasti mõnedele teistelegi.

SOHO by Sigrid Kuusk

Foto: Sigrid Kuusk

Eesti ehtekunsti noorte annete toetamiseks loodud Noore Ehte Fond tähistab tänavu 11. tegevusaastat. Noor Ehe on erakapitalil põhinev eraalgatuslik ettevõtmine, mille eesmärk on toetada ja tunnustada oma loometee alguses olevaid noori ehtekunstnikke.

Sarnased artiklid

Kommentaarid