Disainiöö tuleb taas septembris

Foto: Tarmo Luisk "Vähem on Vähem"

20.-26. septembrini toimub juba kuueteistkümnendat korda traditsiooniks saanud Disainiöö festival. Baltimaade suurima disainiürituse peateemaks on seekord SOS disain, mis tutvustab disainerite poolt erinevates eluvaldkondades loodud lahendusi muutuste ja kriisiolukorraga toimetulekuks. Festivali põhiline toimumiskoht on Põhjala tehas, kuid läbi satelliitide tegevuse saab sellest osa üle kogu Tallinna.

„Disainiöö on teemavalikul alati lähtunud hetkel maailma disainimaastikul aktuaalsest, nii ka seekord. Meie selle aasta märksõnadeks, millele keskendub rahvusvaheliste esinejatega konverents ning enamik festivali arutelusid ja töötubasid, on erakorraline ehk SOS disain, millega otsitakse elupäästvaid ja -muutvaid lahendusi globaalsete kriisidega toimetulekuks. Samuti käsitleme sotsiaalset disaini, näidates erinevate riikide põnevaid kogukonnaprojekte kriiside haldamiseks. Probleeme, millele ühiselt lahendusi otsitakse, on palju, olgu nendeks näiteks tervishoid, vaesus, kliima soojenemine või majanduskriis, ning ootus disainivaldkonnale tulla ühiskonnale appi, on pandeemia ajal muutunud suuremaks kui kunagi varem,“ rääkis Ilona Gurjanova, Disainiöö peakorraldaja ja Eesti Disainerite Liidu juht.

XVI Disainiöö põhiteemale keskendub ka selle raames toimuv rahvusvaheline näitus SOS DESIGN, mis toob vaatajateni Suurbritannia ArtsThread konkursi parimad vastutustundliku disaini näited rohkem kui kümnest riigist. Eesti jätkusuutliku disaini paremikku ja teise elu saanud tooteid ning materjale tutvustab seevastu SECOND CHANCE väljapanek, mis sai sooja vastuvõtu osaliseks ka sellesuvisel Veneetsia disainibiennaalil meie riiki esindades.

Tavapäraselt kuuluvad festivali programmi erinevad jututoad nagu „Mina olen Disainer“ ning PechaKucha õhtu põnevate välkettekannetega. Uudsena ootab publikut juba Disainiöö avapäeval TRAVELLING TALKS, mis toimub Euroopa projekti Human Cities raames ja tutvustab kodanikualgatusest alguse saanud elukeskkonna ja kultuurielu muutusi ääremaadel. Oma sotsiaaldisaini kogemusi jagavad nii Buda mungad kui ka tuntud kultuuritegelased.

Avastamist jätkub Disainiöö raames veelgi. Valgusdisainerite algatusel valmiv „Tuleviku toonela“ annab mõtteainet tuleviku surnuaia kujundamiseks, samas kui Itaalia Disaini Päev toob Eestisse arhitekt Dario Donato, kes koostöös TalTechiga viib kuulajaskonna tulevikudisaini ja linnakeskkonna kujundamise radadele.

Tulemata ei jää ka aeglasele moele keskenduv omanäoline rõivadisainietendus D_O_M „Disain on Moes“ ning varasematel aastatel publiku lemmikuks kujunenud Eesti suurim disainiturg „Disainitänav ja Moepõik“ üle saja erineva väiketootja loominguga.

Disainiöö programmist leiab samuti plakatikunstinäituse INDIVIDUALITY 21, mis tutvustab rahvusvahelist graafilise disaini paremikku, ning noorte seas järjest populaarsust koguva disainikoolide näituse, mis annab hea ülevaate Eesti disainihariduse tasemest võrdluses välismaiste koolidega.

Lisaks toimub üle kogu Tallinna arvukalt festivali satelliitide poolt korraldatavaid näituseid, töötubasid, tooteesitlusi ja muud põnevat ning disainiteemalisi eriüritusi muuseumides.

Valdav osa Disainiöö festivali programmist on osavõtmiseks tasuta, pileti või eelregistreerimisega ürituste puhul on vastav info toodud sündmuse juures Disainiöö kodulehel. XVI Disainiöö täispika ja veelgi täieneva programmi leiab Disainiöö kodulehel.

Sarnased artiklid

Kommentaarid