diptyque’ist – faktide ja emotsioonidega

Foto: Portail.ee

diptyque on parfüümimärk, millest oleme oma veergudel ikka ja jälle juttu teinud – meile sümpatiseerib, mida see bränd teeb ja on olnud rõõm aastate vältel jälgida selle parfüümimaja loomingulist teekonda. diptyque ei ole aga ainult parfüümid. diptyque’is kohtuvad ajalugu, esteetika ja kultuur, kohtuvad kontrastid, luule ja geomeetria. Miks me sellest räägime? Sest just tänavu tähistab see nišibrändist välja kasvanud globaalne parfüümimaanide lemmik 60. aastapäeva.

Manage silme ette… 60ndate alguse Pariis: Saint-Germain’i kvartal pulbitseb džässiklubide hommikuni kestva muusika ja kunstiliste etteastete rütmis. Inimesed arutlevad maailmaasjade üle ning tantsivad ja laulavad hubases õhkkonnas, mis on ühtaegu elav ja elegantne… Orphéon oli üks neist rõõmsast elevusest tulvil baaridest, kus meeldis kohtuda lähedal asuva diptyque’i butiigi kolmel asutajal – inglasest kunstnikul ning prantslasest teatrijuhil ja sisedisaineril. Tänapäeval muudab baari surematuks samanimeline lõhnaportree – diptyque’i parfüüm Orphéon, mis avaldab austust tollasele ajastule ja loomingulisele sõprusele.

See meenutus on ideaalne näide sellest, kuidas igal diptyque’i parfüümil on oma lugu. See võib rääkida mõnest persoonist, võib olla konkreetsest asukohast, meelelaadist, meenutusest… Kes diptyque’i ovaalpudelitega lähemat tutvust teinud, suudab kindlasti vaimusilmas ette kujutada, mida on lõhna loojad tahtnud edasi öelda lõhnadega nagu Philosykos ja Fleur de Peau. Kes süveneb veelgi, näeb seal taga legende Kreeka mütoloogiast, kord keerulisi armusuhteid, kord paitavat päikesetõusu… Nii ongi diptyque’i ovaal kui värav diptyque’i universumisse ning parfüümimaja loomingulise vabaduse sümbol, inspireerides selle hüpnootilisi motiive. Olgu siinkohal lisatud, et mainitud diptyque’i Philosykos on täna parfüümimaja kuulsaim parfüüm ja väidetavalt maailma tuntuim viigipuust inspireeritud lõhn.

Le Grand Tour – aromaatne teekond Pariisist Kyōtoni

Tänavuse väärika, 60. aastapäeva tähistamiseks on diptyque loonud ka erikollektsiooni, mis on inspireeritud 17. ja 18. sajandi kõrgklassi meeste legendaarsest kultuursest ringreisist – reisidest läbi Pariisi ja Veneetsia, läbi Miliese küla Kreekas Byblose ja Kyōtoni. Ning mis olekski parem aeg kui nüüd neid peatuskohti üheskoos väisata. 

Teekonna esimene vahepeatus on Pariis ja Seine’i vasak kallas, sest just siit sai alguse diptyque’i lugu. Seda vahepeatust tähistab küünal, millel on kujutatud jalutuskäiku Pariisis. Kõndides piki Seine’i jõge, mille kaisid ääristavad leinapajud ja kastanipuud, möödume antiigikauplustest ning unustame end raamatulettidel olevate vanade raamatute lehekülgedesse… Küünla Paris lõhnasüdames manavad lihvitud puidu noodid ning päevinäinud raamatute ja tänavakivide vürtsikad vanilliaktsendid esile Pariisi atmosfääri, kus kunst kohtub ajalooga. Küünlal on ka must puidust kaas, mis on inspireeritud diptyque’i endiste küünlaaluste disainist. Etiketil kujutatud kompassiroos sümboliseerib aga ringreisi alguspunkti. See on inspireeritud Pariisi Jumalaema kiriku hoovi graveeritud kompassiroosist, mis tähistab nullkilomeetrit ehk punkti, millest algavad kõik Prantsusmaa teed.

Teekonna teine vahepeatus on Veneetsias, mida diptyque’i asutajad hästi tundsid. Kunsti ja kultuuri hindavate ränduritena külastasid nad seda linna mitu korda. La Serenissimat külastanud inimestele on kindlasti hästi teada ka saar, mida nimetatakse Veneetsia juurviljaaiaks. Selles laguuni õrnadest tuultest hellitatud paigas saavad taimed lopsakalt kasvada ning hommikuti seguneb siinne niiske mulla lõhn köögiviljade ja maitsetaimede kirgaste taimsete nootidega. Venise lõhnakoostises meenutavadki neid puhtaid hetki mandariin ning rohelise paprika, basiiliku ja tomati aromaatsed noodid. Venise tualettvee komplekt sisaldab aga kolme reisisuuruses lõhnapudelit ning puuvillast kotti, mis on kaunistatud diptyque’i ajaloolise mustriga.

Teekonna kolmas vahepeatus on Kreekas asuv Miliese küla, kus diptyque’i asutajatel oli kombeks suvemaja üürida. Pelioni mäe jalamil paiknevasse Miliese külla jõudmiseks tuli liikuda mööda mägiteid. Nii meenutabki Miliese lõhnastatud ovaal lõhnade keeles radu, mis viivad rannikult Pelioni mäeni. Selles seguneb ahtalehise käokulla vürtsikas lõhn jaheda Vahemere tuulega, soojenedes seejärel päikese käes peesitavate viigipuude all. Lõhna vürtsikate ja puiduste nootide soe, aga ka jahe virvarr meenutab Kreeka südamesse viiva teekonna kontrastsust ja küllust.

Selle teekonna neljas vahepeatus on Kyōto. Rafineeritud ja poeetiline Jaapani esteetika on diptyque’i parfüümimaja varemgi inspireerinud. Kyoto tualettvee loomisel keskenduti ikebanale ehk kunstivormile, mis kirjeldab „lillede olemise viisi“ ja seab loodust esivanemate koodide järgi. Olgu öeldud, et esimene ikebana kool asutati 15. sajandil just Kyōto linnas. Kyoto lõhna koostis on aga valmistatud ikebana kolme sümboolse samba alusel: roos sümboliseerib inimest, peedi ja vetiveeria duo maad ning viiruk taevast. Puidune ja lilleline Kyoto lõhn on rafineeritud ja graatsiline nagu roosidest ja okstest moodustatud ikebana kompositsioon. Muide, Furoshiki traditsioonist inspireerituna on Kyoto lõhna pudel mähitud kangasse, millele on trükitud diptyque’i asutajate loodud Sarayi muster.

diptyque’i 60. aastapäeva teekonna viies ja viimane vahepeatus on Byblos, kus diptyque’i asutajad peatusid Liibanoni reisi ajal. Siin ääristavad väikesed kohvikud tuhandeaastase sadama juures asuva vana turuplatsi alleesid. Kohvikutes serveeritakse kanget kohvi, mille aroom seguneb käsitööna valminud iidsete puidust lettide lõhnaga. Lähedal paikneb igivana Foiniikia sadam, kus kunagi lossiti vürtside ja väärispuidu laadungeid. Nagu võite juba arvata rõhutavad Byblose lõhna koostise südames olevat röstitud kohvi akordi reibas värske kardemon ja Atlase seeder. See aistingute ja lõhnamuljete jada ilmestab täiuslikult lummava ajaloo- ja kunstipärandiga Byblosi atmosfääri. Byblose-nimeline küünal on valatud kohviaurust inspireeritud marmorjasse savinõusse.

Kui see ei ole väärikas viis tähistada kuut aastakümmet lummavalt lõhnastatud diptyque’i maailmas, siis ei tea meiegi, mis seda olla võiks. 

diptyque’i tooteid, kaasa arvatud uut Le Grand Tour kollektsiooni, saab Eestis soetada eksklusiivselt Crème de la Crème butiigist ja Crème de la Crème veebipoest. 

*Artikkel on valminud koostöös Crème de la Crème butiigiga.

Sarnased artiklid

Kommentaarid