Foto: Anna-Maria Vaskovskaja

Alonette, “Compass” ja unistus Joni Mitchellist

Sel nädalal ilmus kodumaise laulja Alonette’i debüütalbum “Compass”— kogumik, kus tema ühiskonda ja isiklikke tundmusi peegeldavad tekstid põimuvad nostalgiahõngulise, värviküllase helikeelega. Albumis on aimata ka 60ndate ja 70ndate klassikalise popmuusika mõjutusi.

Nime Alonette taga on Anett Tamm ning Portailil avanes meeldiv võimalus temaga muusikast ja inspiratsioonist vestelda.

Alustuseks, räägi meile, mis lugu on artistinimega Alonette?

Kogusin 2023. aasta sügisel hoogu ja julgust sooloprojekti käimalükkamiseks, et anda välja muusikat, millele polnud sel hetkel veel õiget väljundit ja mis oli liialt erinev esitamiseks minu muude väljakujunenud ansamblitega. Esialgne plaan oli sooloprojektiks võtta lihtsalt oma täisnimi, kuid tasapisi tekkis uuele muusikale selgem suund ja visioon. Seda uut loomingumaailma mõtteis marineerides torkas ühel õhtul pähe nimi Alonette, mis tundus koheselt õige.

Alonette on tagurpidi u-ga alouette ehk prantsuse keeles lõoke, laululind. Lisaks sisaldub Alonette’is väga sobivalt minu eesnimi Anett. Nimest võib välja lugeda ka üksindust tähendava sõna “alone”, mida tõlgendan pigem võimestava kui melanhoolsena, sest kuigi sooloprojekt arendab minus uutmoodi iseteadlikkust, on mu ümber sel teekonnal palju suurepäraseid muusikuid ja toetavaid inimesi.

Sul on valminud täispikk album. Kas sul on kindel meetod, kuidas sinu lood sünnivad – alustad sa alati meloodiaga, sõnadega või mõne kindla tundega?

Alonette’i lood on saanud alguse tuumikust ehk sõnumist, mille ümber olen ehitanud detailid. Esmalt ajendab mõni hinge kripeldav teema, tunne või olukord mind oma mõtteid sõnadesse seadma ja sünnib jutuke või luuletus. Sageli tekib sõnu kirjutades ka juba meloodia või rütm, mis sõnumit ja tunnet kannab ning tasapisi laulu struktuuri vormib. Seejärel võtan kätte kitarri või istun klaveri taha ja arendan välja harmoonilise ja arranžeeringulise terviku.

Varasemalt ma laulusõnadele nii suurt rõhku ei pööranud ja nad olid rohkem kaunistuse rollis, muusika ise tundus alati olulisem ja põnevam. Viimastel aastatel kirjutades ning eriti Alonette’ina on sõnad saanud lähtepunktiks, mis on andnud lauludele hoopis isiklikuma mõõtme.

Kas on mõni lugu sellel albumil, mis on sulle endale eriliselt südamelähedane? 

Kõik laulud albumil on minu jaoks südamelähedased, kuid teistest veidi tähendusrikkam on “Twist of Fate”, sest väga positiivse saatuse keerdkäiguna sai laulu avaldamisest kogu Alonette’i seiklus alguse.

Mis oli selle albumi loomise juures kõige suurem väljakutse ja mis pakkus kõige rohkem rahulolu?

Minu jaoks on alati suurimaks väljakutseks olnud avaldamiseelne ettevalmistusperiood, ka Alonette’i albumi puhul. Muusika ise on selleks hetkeks valmis ning loominguliselt on endast juba kõik justkui antud, kuid siis on vaja hakata nuputama, kuidas loodu parimal viisil teiste inimesteni viia. Avaldamist ette valmistades jõuab mulle ikka ja jälle kohale, et infost küllastunud maailmas haarab inimesi esmalt pakend, ning see heidutab mind sageli. Katsumus on viimane “pakendamise” etapp teha samuti enda jaoks loominguliseks ning jääda endale truuks, säilitada ehedus ning mitte ära kaotada sidet teose sügavama mõttega.

Rahuloluhetki, kus tundsin, et olen õiges kohas ja teen õiget asja, oli albumi loomise juures õnneks oluliselt rohkem. Kõige rikastavamad olid mängurõõmu ja vabadusetunnet täis hetked protsessis, mida kogesin kirjutades, muusikutega proovi tehes ning stuudios.

Millist sõnumit või tunnet tahad oma muusikaga kuulajateni tuua? Kas see on ajas ka muutunud?

Kindlasti on ajas küpsenud see, kuidas mõtestan kunsti tähtsust ja mõju ning oma rolli loomingulise inimesena ühiskonnas. Kunstil on võime panna inimesi sügavamalt mõtlema ja tundma ning ennast avama, mis võib viia parema mõistmiseni ja arvestavama suhtumiseni. Loodan samuti luua oma muusikaga õhkkonda, milles võib vabalt kõiki emotsioone läbi elada, kuid leida ka jõudu raskustega silmitsi seismiseks ja arenemiseks.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Anett Tamm (@alonette_)

Kui sa saaksid valida ükskõik millise artisti – elava või lahkunud –, kellega koos ühe loo teha, kes see oleks ja miks?

Kui selline võimalus antaks, peaksin valima Joni Mitchelli, kes on elanud väga seiklusrikast ja loomingut täis elu. Tema muusika on vahetu, samas nii poeetiline, sageli ka ühiskonnakriitiline. Kordumatu ja liigutav on nii tema hääl, kitarrimäng kui ka laulukirjutamine. Temasuguse elutarga kunstnikuga oleks meeletult põnev mõtteid vahetada ja koos kirjutada.

Ning lõpetuseks. Millal ja kus saab sinu uut albumit kuulda?

Minu uus album “Compass” ilmus digitaalselt 10. märtsil ja on täna kuulatav kõigil streaming platvormidel. Elavas esituses saab albumi laule kuulda 19. märtsil Tallinnas, klubis Uus Laine. Laval liitub minuga bänd koosseisus Erki Pärnoja, Raun Juurikas, Marti Tärn ja Martin Petermann.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Liisi Koikson | SADU.

Haapsalu täitub nädalavahetusel jazziga

Eesti suve üks oodatuimaid jazzifestivale TAFF:fest toimub 18.-19. juulil Haapsalu linnuses, tuues kokku hinnatud kodumaised artistid ning ootamatud koosseisud. 

Festivali kunstiline juht, saksofonist Raivo Tafenau kutsub festivalile: “Tänases rahutus ja turbulentses maailmas pakub kesksuvine TAFF:fest pehmet ja turvalist maandumist Haapsalu linnuse hoovis. Nagu tavaliselt, on lavalaudadel enneolematud koosseisud, uus ja värske looming eesti muusika tipptegijatelt ning lisaks astuvad lavale muusikud Norrast, Taanist, Soomest, Lätist ja Leedust. Hea muusika festival, kus lihtsalt kõik on lummavalt kaunis ja suursugune.”

Mida tänavu kuulda saab? Rahel Talts esitleb koos oma Taani sõpradega uut albumit – ansamblis laulab ka mitmeid auhindu võitnud, sh Aasta Jazzmuusik 2024 tiitli pälvinud noor Eesti talent Karmen Rõivassepp. Siim Aimla 50. juubeliks tuleb jälle kokku Tafenau-Aimla kvintett, mis esitab ansambli omaloomingut. ELLIP oma bändiga esindab väga isikupärast klubi funki ning Trygve Seim toob taas lavale kava “Helsinki Songs”, kus mängib ka jazzpianist Kristjan Randalu. Jason Hunter paneb kokku Balti riikide muusikutest koosneva ansambli ning Liisi Koikson ja Marianne Leibur teevad kummarduse Joni Mitchellile, koos Raul Söödi veetava jazzansambliga. Alonette esindab jazzikultuuri noort ja progressiivset põlvkonda ning Eesti rahvuslik uhkus, pea 30 aastat tegutsenud Estonian Dream Big Band koos Marvi Vallastega saab auväärse võimaluse lõpetada festival.

Festivalipass on müügil siin ja Haapsalu kultuurikeskuse kassas. Lisainfo kodulehelt.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Rahel | Liina Notta.

Rahel andis välja enda esimese eestikeelse singli

Alternatiivpopi laulja-laulukirjutaja Rahel on välja andnud oma esimese eestikeelse singli “Kerge”. Justkui filmistseene kirjeldav 1990/2000ndate helimaastikest inspireeritud lugu on ood mängulisele suveromantikale.

Rahel ise kirjeldab uut lugu kui elustiili ja -filosoofiat, loo valmimine oli talle nime vääriliselt kerge ja pingevaba. “Minu esimene eestikeelne singel ja ma olen sellest täitsa elevil. Ma armastan selle loo tunnet ja saundi, sensuaalsust ja mängulisust,” sõnab laulja. “Lugu on ihalusest elada oma elu nii nagu oleksid pidevalt romatilises filmis – kus suvi ei lõpe, juuksed on meresoolased, kõik on kerge. Pidev roadtrip ja seiklused. Ühtlasi on selles loos pühendus inimestele, kellega koos viibimine on lihtne ja muretu. Neile, kes oskavad oma elu ilusaks ja muretuks elada ning nakatavad sellega ka teisi. Mõni inimene lihtsalt toob sinus selle kõige ehedama välja, nendega koos lööb maailm üleni särama ja tunned end elusana. “Kerge” on minu väike manifest end selliste inimestega ümbritseda ja seda ka ise olla. Viskame korra kõik mured nurka, paneme “Kerge” mängima ja elame natuke!”

Kuula Raheli uut lugu Spotifyst!

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid