Foto: Erakogu

8, MIDA KUULATA: taskuhäälingusoovitused Triin Mustjõgilt

Üks minu viimase aja meeldivamaid taskuhäälinguelamusi oli Triin Mustjõgi ja Ilomai Küttimi mahedahäälne kodudisainiteemaline vestlus Kaubamaja podcast’is. 

See pani mind mõtlema, miks ma ometi rohkem taskuhäälinguid ei kuula? Ma kahtlustan, et asi võib olla selles, et ma lihtsalt enam ei tea, millest nende taskuhäälingute puhul pihta hakata. Nii ma võtsin kätte ja palusingi endale appi ei kellegi muu kui Triinu enda! Ikka selleks, et ta rivistaks hea maitse esindajana parimad podcast’id, mida tal on õnnestunud kuulata. Triin, sõna on sinul!

Dressed | The History of Fashion

Mind hakkas peale Kaubamaja podcast’i külalise Piret Pupparti episoodi rohkem huvitama moe ajalugu. Jah, me kõik teame, mis riideid mis ajastul kanti, millised olid aksessuaarid jne. Mida oli okei kanda ja mida mitte. Soov oli moe ajaloost veelgi põnevamaid lugusid ja fakte teada saada. Niisiis otsisingi Spotifyst kohe üles moeajaloo podcast’i. April ja Cassidy veavad seda podcast’i erilise kergusega, kutsudes saatesse väga värvikaid ja moeteadjaid külalisi. Moelavadelt, Vogue’ist, kunstimuuseumitest, teatritest, gabareedest, filmirežissööri toolidelt jne. 

Kaubamaja podcast

Kindlasti soovitan kuulata ühe minu suure lemmiku, Kaubamaja podcast’i. Kaubamaja on oma taskuhäälingu külalisteks kutsunud fantastilisi inimesi. Ilomai Küttim, kes Kaubamaja podcast’i absoluutselt turvalises olemises veab, oskab rääkida kõigiga ja kõigest. Moest, toidust, aksessuaaridest, veinidest, muusikast, fotograafiast, kunstist, kodust. Kes veel ei ole Kaubamaja podcast’i avastanud, siis soovitan nüüd kiiresti see taskuhääling avada, sest sealt leiab selliseid nimesid nagu Roberta Einer, Sirje Runge, Piret Puppart, Äli Kargoja, Leslie Laasner, Kai Laidla jpt. 

Ma ei suuda siiani imestada, et ka minul õnnestus nende inimeste vahele ära „eksida”, ja olen selle võimaluse eest Kaubamajale siiralt tänulik. 

More Than One Thing By Athena Calderone

Maailmakuulsa Athena Calderone pordcast, millest olen ammutanud inspiratsiooni: Sisekujundus, loovjuhtimine, kokandus, mood, muusika, filmid, kodu, eneseareng. Athena Calderone podcast „More than one thing“ on kindlasti üks minu TOP3s olev taskuhääling. Olen vist peaaegu kõik episoodid läbi kuulanud. Tema @eyeswoon Instagrami-kontot olen jälginud väga pikka aega. Kui ta eelmise aasta keerulise kevade eel oma taskuhäälingu käima lükkas, võlus mind kohe tema kerge olemine ning äärmiselt hell ja õrn hääl. Tema tegemisi on olnud nii kirgastav ja inspireeriv jälgida. Olen isegi ühel tema veebikoolitusel osalenud. Ingellik kergus, elu nautimine kõiges ja kõigis, mis teda ümbritseb. Ma vist liigitaksin tema tegemised ühe katuse alla – elan hetkes, jagan, olen õnnelik ja tänulik.   

Athena vastas on stuudios istunud maailma staarid ja erilised inimesed, kellega Athena on elu jooksul kokku puutunud või lähedaseks sõbraks saanud. Ja episoodides tunned sa nende omavahelist erilist sidet. Tema vestluskaaslasteks on olnud rõivadisainerid, arhitektid, sisekujundajad, näitlejad, visionäärid, kirjanikud, ehtekunstnikud jt. Ta alustab oma vestluskaaslastega alati lugusid päris algusest, jättes alles ka kõik läbi käidud raskused ja elu „Ei”-d. Soovitan tema kanalile jõudes kuulata ka tema endaga tehtud episoode. Ma usun, et võin anda lubaduse, et selle podcast’i avastamist enda jaoks te kindlasti ei kahetse.

TÄITSA PEKKIS SAADE

Meie oma populaarne kodumaine podcast. Ma mäletan, et kui selle taskuhäälingu enda jaoks avastasin, siis oli minu esimene mõte: „Täitsa pekkis, mis podcast’i nimi!” Aga on hea ütlus: „Ära hinda raamatut kaane järgi ega inimest ainult välimuse põhjal.” Ja nii see läks. Jätsin enda jaoks podcast’i nime kõrvale ja avastasin väga ägeda kanali, kus on väga huvitavaid, inspireerivaid ja lahedaid vestlusi. Minuga vist kohe on nii, et mulle meeldivad sellised rahulikumad vestlused, kust leian palju häid mõtteid ja äratundmisi eluks ja elust. „Täitsa pekkis saade” pakub kõigile midagi. Olen sealt leidnud omad lemmikud ja mõned jäävad teistele kuulamiseks. Aga kiidan väga saatetegijaid – kõigile on tõesti midagi. Kui sa tahaksid alustada podcast’ide kuulamisega, siis soovitan alustamiseks just „Täitsa pekkis saadet”. Siit leiad suhteid, äri, enesearengut ja eneseabi, loovust, reisimist, muusikat, tervislikku eluviisi jne. 

THE OFFLINE PODCAST by Alison Rice

See on „naiste-podcast”, aga kuulajateks on oodatud kõik. Mikrofonide taga on teineteise vastas naised, kes räägivad kõigest. Edust, elust kodus, elust internetis, elust kaamera ees ja kaamera taga, karjääriredelil edasi pürgimisest ja sealt alla kukkumisest. Päris naised oma päris lugudega.

Alison Rice võõrustab peamiselt Instagrami-kontode taga olevaid naisi, õpetajaid ja ravitsejaid ausas vestluses reaalsest minast, identiteedist ja elust … Sellest podcast’ist leiab ka ühe minu lemmikdisaineri Anine Bingi episoodi. Soovitan väga tema lugu kuulata. See algab päris tema eduloo algusest. 

SECOND LIFE

Samuti üks väga inspireeriv podcast, mille saatejuht Hillary Kerr on stuudiosse kutsunud naisi, kes on teinud suuri ja julgeid karjäärimuudatusi. Riskid ja julgus. Juba tema @secondlifepod kontot vaadates saab igaks päevaks nii palju häid mõtteid. Mulle meeldib väga selles taskuhäälingus kuulata lugusid nende külalistega, kes on kuulsustega koos töötanud (kuulsuste all pean silmas näiteks Michelle Obamat, Kate Hudsonit, MUSE bändi jne). Natukene selline loori kergitamise feeling’uga podcast. Samuti absoluutselt inspireeriv igas mõttes, kui armastad edukate naiste lugusid. 

Sodajerker on Songwriting

Podcast kuulsate muusikute ja muusika loojatega üle maailma. Saatejuhid Simon ja Brian on nii cool’i jutuga. Podcast’ist käivad läbi nimed nagu Jon Bon Jovi, Ray LaMontagne, Katie Melua, Labrinth, Alicia Keys, Keith Urban, Paul McCartney. Ja oi, kui palju teisi ägedaid nimesid! Peale selle taskuhäälingu kuulamist lähed kohe konkreetse artisti lainele vähemalt nädalaks. 

Vikerraadio saade „Peresaade” 

Ei ole küll podcast, aga südamest soovitan. Vikerraadio „Peresaade” on samuti minu TOP3 kuulamiste nimekirjas, kui jalutamas käin. Jah, tegemist ei ole küll ametliku podcast’iga, aga tunnen, et kui ma selle saate siit nimekirjast välja jätan, siis on midagi minu valikute jagamisel valesti. Saatejuhid pereterapeudid Katrin Saali Saul ja Siiri Tõniste toovad kuulajateni koos saatekülalistega minu arvates peredele lausa kohustuslikuks kuulamiseks mõeldud lugusid. Väga kerge kuulamine, ometi olulistel ja teinekord rasketel või valusatel teemadel. Nende saated räägivad perest, paarisuhetest, sõprusest, naistest, ämmadest, tööst. Oh, kui ma esimese saate ära kuulasin, teadsin, et igast saatest saan midagi, mis teeb mind paremaks emaks, naiseks, sõbraks, kolleegiks täna või vormib tulevikus! Saade on eetris kord nädalas. 

Triin soovitab veel kuulamiseks taskuhäälinguid:

Vaimse tervise heaks;

Fotografiska podcast;

Eesti Eso podcast;

Turundajate Liidu podcast; 

Alkeemia podcast; 

EBS podcast Satelliit.

„Tegelikult on podcast’idega ikka nii, et igaüks leiab oma, ja väga raske on soovitusi anda. Aga loodan väga, et keegi leiab minu listist enda jaoks midagi – midagi uut ja põnevat,” ütleb Triin lõpetuseks. Ja selles me absoluutselt ei kahtlegi. Aitäh, Triin!

Veel sarnaseid artikleid


Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna võitis leedulanna

Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna konkursi Grand Prix ja kaasneva 2000-eurose preemia võitis sel aastal rahvusvahelise žürii otsusel Leedu kunstnik Agata Orlovska. Noore maalikunstniku preemia 1000-eurose auhinnarahaga pälvis lätlanna Katrina Laura Biksone. Publikupreemia 500 eurot pälvis Kõrgema Kunstikooli Pallas lõpetanud fotograaf Andrea Margó Rotenberg. 

Peapreemia laureaat, kevadel Vilniuse kunstiakadeemia lõpetanud Agata Orlovska esitas konkursile kolm segatehnikas tööd: Because It’s Worse When You Get Home, Preserve My Language Forever, Butterfly Efect + Lapis Lazuli. Varasemalt on Orlovska osalenud grupinäitustel, pälvinud mitmeid tunnustusi, samuti on ta Leedus välja antava Young Painter Prize selle-aastane finalist.

Foto: Andrea Margó Rotenberg

Publikupreemiaga pärjatud Andrea Margó Rotenberg uuris konkursile esitatud lõputöös “AI&I” tehisaru kasutamise võimalusi fotoloomingus. Rotenbergi teos koosneb kahest topeltsäritatud fotode paarist, üks fotodest on tehtud autori poolt ning teine MidJourney AI pildigeneraatori abil, kasutades mõlemas seerias samu algfaile. Seeriates kasutatud pildid on tehtud Lasnamäel, Tallinnas ja Lõuna-Eestis. Rotenberg selgitab: ”Täielikult minu poolt Photoshopi abil kokku sulandatud fotod tunduvad sürrealistlikud ja näivad peaaegu võimatute olukordadena, kuid neid vaadates saab vaataja ikkagi aru, mis on pildil kujutatud. Tehisintellektiga loodud seeria andis fotodest hoopis teistsuguse versiooni, mis nägi välja nagu võiks tegemist olla päris fotodega mõnest uuest kohast.” Ainsa miinusena toob autor välja selle, et AI loodud fotodel on läinud kaotsi palju originaaldetaile.

Noore maalikunstniku preemia koos 1000-eurose auhinnarahaga pälvis kevadel Läti kunstiakadeemia bakalaureuse õpingud lõpetanud Katrina Laura Biksone, kes esitas konkursile kolmest maalist koosneva seeria. Varasemalt on Biksone loomingut esitletud mitmetel grupinäitustel Lätis ja Saksamaal.

Valikut konkursi auhinnatud töödest saab järgmisel aastal näha Tallinnas ArtDepoos galeriis toimuval näitusel.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Sveta Baar

Sveta Baar sulgeb uksed

Sveta Baar alustas vintage-poe ja baarina ning arenes aastatega armastatud klubiks ja kontserdipaigaks, üheks olulisemaks magnetiks tänaseks nii kohalike kui turistide seas ülipopulaarses Telliskivi asumis. 

Sveta on olnud kohtumiskoht erinevatele kogukondadele ning panustanud oluliselt eri rahvustest inimeste lõimumisse. Sveta Baarist on sirgunud väärtust loov kultuurikiht, uusi korraldajaid ja peosarju. Lugematu arv üritusi ja kontserte tõi laiema tunnustuse ka rahvusvaheliselt ning sellega ka Liveurope liikmelisuse ning asta kontserdipaiga tiitlit Eesti Muusikaettevõtluse auhindadel. 1. jaanuaril 2024 saab aga Sveta Baari aeg läbi.

“Täname külastajaid, töötajaid ja kõiki, kes on olnud ühel või teisel moel seotud,” teeb üks eestvedajatest Luke Teetsov-Faulkner kummarduse. “Kahjuks – olles otsekohene ja aus – ei ole meil tänases majanduspoliitilises olukorras võimalik jätkata ning me lihtsalt ei suuda võidelda rohkem. Oleme olnud alati missioonipõhised ning proovinud teha head asja. Toetanud kohalikke ja kogukonda, olnud põhimõttekindlad, kaasavad  ja ausad. Need kuus aastat Balti Jaama alal olid äärmiselt huvitavad ja inspireerivad – Sveta on olnud kindlasti rohkem, kui lihtsalt üks baar. Paneme praegu uksed kinni, aga Sveta hing jääb elama edasi ning kes teab, mis tulevik toob. Praegu aga tahame tänada kõiki, kes meiega kõik need aastat olnud ja teinud. Suur aitäh teile!”

Teetsov-Faulkneri sõnul on sulgemise põhjus kombinatsioon erinevatest teguritest. COVID-19 kriis, energia- ja majanduskriisid, piirangud ja seadused, sõda, gentrifikatsioon, kõrgemad hinnad absoluutselt kõigele. “Sveta Baari sulgemine on osalt küll vaid ühe koha lugu, kuid räägib üldisest tendentsist,” lisavad eestvedajad.

Sveta Baari viimase kuu programm avalikustatakse Sveta sotsiaalmeediakanalites.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid