5 soovitust mööbliriide hooldamiseks

Kui sul juhtub olema pere, kuhu kuuluvad ka lapsed ja lemmikloomad, tead sa kindlasti, kui tüütu ja keeruline on mööblilt erinevate plekkide ja loomakarvade eemaldamine. Kuna eri tekstiilid võivad vajada erinevaid tehnikaid, et saavutada taas puhas tulemus, siis on siin sulle viis nippi, mis aitavad mööbliriiet efektiivselt hooldada.

Mõtle ette

Mööblit valides mõtle eelnevalt läbi, kas mööbli määrdumise oht on suur – kas sinu kodus on lemmikloomi, kes armastavad näiteks mööblil lebada, või lapsi, kes võivad diivanil istudes kogemata midagi ümber ajada? Kas soovid diivanil lösutada iga päev või kasutad seda eelkõige vaid siis, kui on külalisi? Palju loeb ka asukoht – diivanit ei ole mõistlik paigutada otsese päikesevalguse kätte, mis soodustab materjali pleekimist. Kindlasti tasub vältida diivani asetamist radiaatori lähedale. Nahkmööbel vajab veel lisahoolduseks erinevaid vahasid, et materjal ei kuivaks ning püsiks kvaliteetne. Kõik need punktid tuleks enne mööbli ostu läbi mõelda.

Mööbli valimisel pööra tähelepanu materjalile ja disainile

Kui otsid koju uut diivanit, tugitooli või muid sisustuselemente, tasub kindlasti materjalile tähelepanu pöörata. Nahast või tiheda kiuga materjale on tunduvalt kergem puhastada ja hooldada. Lisaks ei võta need materjalid loomakarvu nii hästi külge ning ennetavad kassi või koerte küünte materjali külge kinni jäämist, mis võivad mööblile tekitada vigastusi või selle lausa ära lõhkuda. Paljudes kodudes on levinud sellised materjalid nagu puuvill ja lina, küll aga vajavad need sagedast hooldust. Looduslikud materjalid soosivad enda ümber niiskust, mispärast need ka määrduvad kiiresti. Kuigi näiteks villa on kergem hooldada, võib see nahka torkida ning ka allergiat põhjustada. 

Pehmet mööblit valides loeb suuresti ka täitematerjal – enamasti kasutatakse selleks vatti, mis määrdub kergesti. Selle asemel eelista segakanga sisuga mööblit, millelt on plekke tunduvalt kergem eemaldada. 

Kindlasti tasub valimisel pöörata tähelepanu ka värvidele – erinevad plekid tulevad kõige enam nähtavale heledatel, loomakarvad aga tumedatel pindadel. Seega, miks mitte eelistada näiteks erksamates toonides mööblit? Samuti on tunduvalt kergem puhastada sileda kui reljeefse pinnaga mööblit, kus on mustusele ja tolmule keerulisem ligi pääseda, mis on just oluline nurgadiivanite puhul. Kui otsid sobivat nurgadiivanit, tasub tutvuda valikuga siin.

Vajadusel kasuta kaitset

Katted on suurepärased vahendid, mis aitavad kaitsta diivanit määrdumise ja tolmu eest. Lisaks pakuvad need mitmekülgset lahendust just stilistilises mõttes – erinevad värvid ja disainilahendused aitavad muuta diivani välimust just nii, kuidas ise soovid. Müügil on ka erinevaid kaitsespreisid, mis tekitavad diivani pinnale kaitsva kihi, mis aitab mustuse ja loomakarvade kinnitumist ennetada. Eelista looduslikke, mitte keemilisi spreisid – kuigi viimased võivad olla efektiivsemad, tekitavad need mööblile tugeva lõhna, mispärast oleks mõistlik jätta tuba mõneks ajaks tuulduma ning kasutada spreid enne kodust lahkumist.

Korista regulaarselt

Selleks, et vältida tolmu ja mustuse liigset teket, tasub mööbel vähemalt kord nädalas tolmuimejaga üle käia. Kindlasti ära unusta tähelepanu pöörata patjade ja madratsite alustele ja vahedele. Mis veelgi olulisem, pööra tähelepanu ka sellele, missuguse otsikuga sa mööblit puhastad – põrandaotsik ja ilma otsikuta tolmu imemine võib teha mööblile liiga või levitada diivanile põrandalt tulnud mustust, mis lõpuks mööblit puhtaks ei teegi. Kattetekstiile oleks mõistlik pesta õrna pesu programmiga ilma tsentrifuugifunktsioonita. Kattetekstiili eluiga mõjutab ka sage pesemine – seepärast on oluline kattematerjale pesta hoolikalt, kuid samas mitte üleliia sageli, vaid siis, kui selleks tõesti vajadust on.

Plekkide tekkimisel eemalda need nii kiiresti kui võimalik

Kui näed, et tekstiilile on just plekk tekkinud, tuleks kindlasti kohe reageerida, kuna hiljem on riide sisse kuivanud plekke palju keerulisem eemaldada. Seepärast oleks mõistlik võtta appi valge lapp ning teha see kerges pesulahuses märjaks. Tekstiili hõõrudes ole ettevaatlik – liiga tugev surve võib tekstiililt värvi eemaldada. Mustus pühi servadest keskele kokku, et seda oleks kergem eemaldada. Kui pleki eemaldamine on keerulisem, lase sooja veega niiskeks tehtud lapil pleki peal olla vähemalt pool tundi ning siis proovi uuesti. Kui soovid, võid kasutada ka poest leitavaid pesuvahendeid, ent kui eelistad keemiavaba loodussõbralikku lähenemist, kasuta ainult vett.

Kui mööbel lubab intensiivsemat märgpesu, tasuks igal juhul võtta appi tekstiilipesur. See vahend pritsib pinnale vett ning seejärel imeb suure survega mustuse ja karvad enda sisse. Lisaks sellele aitab see efektiivselt eemaldada tolmu, mis on diivani materjali sisse läinud, ning puhastab ka pinna. See on ideaalne valik siis, kui tavalisest märgpesust jääb väheks.

Kui otsid oma koju uut diivanit, mida oleks kerge hooldada, tasub tutvuda valikuga Kaup24 veebipoes!

*Artikkel on valminud koostöös Kaup24.ee e-poega.

Sarnased artiklid

Kommentaarid