Näitusel “Lemmikud” on väga lai ampluaa teoseid erinevatest koduloomadest, alustades Gerrard Gethings’i humoorikatest ja värvikatest portreedest pealkirjaga “Kas sa sarnaned oma kassiga?”, kus kunstnik uurib sarnasusi kasside ja nende omanike vahel, kuni Martin Usborne’i poeetilise seeria “Kus jahikoerad puhkavad” ehk Hispaania maastike taustal hüljatud jahikoeri kujutavate kaunite diptühhonideni. Dolly Faibyshevi teosed “Näituse parimad” näitavad täiuseni sätitud loomi Westminsteri koeranäituselt, kus esmatähtis on imidž, prestiiž ja reeglitele vastav käitumine. Lisaks koertele ja kassidele on näitusel esindatud veel papagoid, kilpkonnad, kalad, hamstrid ja tuhkrud. Näitusel osalejavaid fotograafe ühendab suur armastus oma lemmikute vastu.
Fotografiska näituste juht Maarja Loorents ütleb, et tegu on esimese nii mahuka grupinäitusega Fotografiska Tallinnas – esindatud on 25 erineva fotokunstniku tööd ühel näitusel erinevatest maailma paikadest, nagu näiteks Ameerikast, Suurbritanniast, Soomest, Islandilt, Jordaaniast, Taimaalt, jne. Näitusel on ka video, kus Eestist pärit kunstnik Krõõt Juurak koos Alex Bailey’ga räägib lemmikloomadele esinemisest. “See on meeleolukas ja väga siiras näitus, mis ei jäta kedagi külmaks,“ lisab Loorents.
Näitus ise jääb avatuks 12. juunini.
Linnaruumi näitusel osalevad kunstnikud on Elo Vahtrik (EE), Eva Stenram (SE/GB), Giovanna Petrocchi (IT), Mare Tralla (EE), Mia Dudek (PL) ja Sigrid Viir (EE). Näituse kuraatorid on Kati Ots (EE) ja Trine Stephensen (NO).
„Kõik sai alguse asukohast – see pani paika ruumilise mastaabi ja ka teemad, millega tegeleda. Kaubamaja ristmik on visuaalselt ja ajalooliselt väga laetud paik, kus põimuvad eri ajastute kihid ja Tallinna identiteedi olulised sümbolid,“ sõnas kuraator Kati Ots. „Ühel pool on Kaubamaja, teisel pool Viru Keskus – kaks eri ajastu kaubandusarhitektuuri tähist. Endise Eesti Kunstiakadeemia krundile on kerkimas uus kõrghoone, Viru Keskuse terrassil seisab Hämarik ning ümberringi liigub lakkamatu inimvool, maa all ja peal. See on monumentaalne keskkond – mitte pelgalt mastaabi, vaid ka tähenduse ja visuaalse intensiivsuse poolest.“
Kuus kohaspetsiifilist teost paigutatakse Kaubamaja ristmiku ümbrusesse, kus need sekkuvad linnaruumi mitmel tasandil, hõivates pindu nii inimeste tavapärastes liikumiskohtades kui paikades, kuhu pilk tavaliselt ei satu. Sarnaselt on mitmekesine ka kunstnike valik.
„Valisime osalejate hulga teadlikult väiksema, et saaksime töötada põhjalikult ja kohaspetsiifiliselt. Kõik näitusetööd on loodud spetsiaalselt Kaubamaja ristmiku jaoks ning eri põlvkondadest ja rahvusest kunstnikud toovad näitusele enda isiklikud vaatenurgad ja suhestumise ruumiga,“ sõnas näituse kuraator Trine Stephensen.
„Näitus käsitleb fotograafiat meediumiüleselt – kõik teosed lähtuvad fotograafiast, kuid väljendusvorm ulatub installatsioonidest ja digitaalsetest kollaažidest kuni skulpturaalsete objektideni. Uurime, kuidas foto saab toimida mitte ainult visuaalse kujutisena, vaid ka skulpturaalse elemendina, mis loob ruumi ja sekkub selle kogemisse,“ lisas Stephensen.
Rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub tänavu kaheksandat korda, kestes 5. septembrist 31. oktoobrini.
V&A lubab külastajatele unustamatut moekunsti elamust: näitusel saab näha enam kui 200 ikoonilist eset Schiaparelli moemaja arhiividest. Esindatud on rõivad, aksessuaarid, ehted, parfüümid, fotod, maalid, skulptuurid, mööbel ja palju muud.
Näituse keskne teema on moemaja sügav ja pikaajaline suhe kunstimaailmaga. Näitusel on esindatud tööd sellistelt nimedelt nagu Pablo Picasso ja Man Ray, aga ka kuulsad sürrealistlikud koostööd Salvador Dalíga. Lisaks saab näha ka tänapäevaseid tõlgendusi Schiaparelli visioonist, sealhulgas loometöid moemaja praeguselt loovjuhilt Daniel Roseberrylt.
Lisainformatsiooni näituse kohta leiab V&A koduleheküljelt.