Võngetest ja Eesti suvest Kadri Voorandiga

Foto: Pressifoto

Käesoleva nädala reedel ja laupäeval toimub 5. korda kultuurifestival Võnge, mille esinejate rivistusest leidsime ka kodumaise jazzitari Kadri Voorandi. Kuna aimasime, et Lääne-Virumaalt pärit artistile võib Altja kaluriküla keskmisest rohkem korda mina, siis sellest natuke Kadriga vestlesimegi. Ja muudest asjadest loomulikult ka.

Kadri, festival Võnge toimub tänavu Altjal. On sul selle kohaga ka kuidagi erilisem side?

Selle kohaga on mul väga tugev side. Pisikesest plikast peale olen seal käinud kontserte andmas ema juhitud Lahemaa Rahwamuusikute Ansambliga. Tähtsatele diplomaatidele, sh Taani kuningannale, ministritele ja muidugi paljudele teistele põnevatele Lahemaad külastavatele härradele ja daamidele olen mänginud Altja kiigeplatsil ja kõrtsitoas viiulit, laulnud ja tantsinud terve lapseea vältel. Kurikuulsa kiigega, mis tänaseks on asendatud pisut väiksema versiooniga, olen samuti esinemiste kõrvalt kiikunud alati, kui ilm vähegi kannatas ja ka sellel kiigel laulnud, kui seltskond või olud selle tingisid. Mida suurem hoog, seda ägedam!

Millises koosseisus Sa Võnke lavale astud ning mida võib publik sellelt etteastelt oodata? 

Võnkel astun üles minu jaoks Eesti parima akustilise kitarrimängija Andre Maakeriga, kelle soe ja mahe helipilt ning virtuoossus toovad ka prooviruumis kananaha ihule. Kindlasti ei saa me jätta mereäärses külas mängimata minu lugu „Kui need laiad meretuuled”. Minu meelest läheb see jutustus täpselt kokku sealse asukohaga – paadikuurid, kalurid, neiud, armastus. Samuti kõlab uuemaid hitte minu peatselt ilmuvalt plaadilt „In Duo with Mihkel Mälgand”. Kuid Andrega seob meid eelkõige laulupeo teema, just tema kitarri saatel oleme teinud soololaulu versioonid minu laulupeo tarbeks kirjutatud koorilauludest, mida kümned tuhanded noored ja vanad eesolevaks või eelmiseks laulupeoks on ette valmistanud. Plaanis on esitada neist kaks. 

Kes Võnke esinejatest Sulle endale kõike rohkem huvi pakub? Kelle esinemist ootad?

Kuulsin, et Miljardite kavas pidi olema meeldivaid üllatusi oodata! Kindlasti katsun neid kuulama jõuda. Samuti läheb mulle väga korda Arno Tamme muusika. Tegelikult tahaks kõike kuulata, jube mõnus kava on. 

Milline näeb välja jazzmuusiku suvi? Kas Sa suvel puhata ka saad või on kõik nädalavahetused esinemistega sisustatud?

Suure rõõmuga annan igal nädalal läbi terve suve ühe või teise kollektiiviga kontserte. Kuigi minu jaoks on see tempo isegi rahulik, võrreldes viimaste aastate projektipõhise eluga. Sellel suvel on teisiti see, et esitan valdavalt oma kollektiivide kavasid ja seda rütmi olen kaua oodanud, et proovida. Reisime nii „In duo with Mihkel Mälgand” koosseisuga kui ka Estonian Voicesega üle Eesti ja ka väljapoole.  

Too välja mõned põnevamad kohad, kus Sind veel sel suvel kuulata saab.

Peale Võnget torman kohe 15. juuniks Sõru Jazzile, kuhu jõuab ametlikult kohale lõpuks ka minu uus plaat „In duo with Mihkel Mälgand”, mis täna trükist valmis. Nii, et seda kontserti ootan ka väga just selle aspekti tõttu. Saladuskatte all võin ütelda, et loodan seda plaati kuulajatele pakkuda juba ka Võnkel. Poodidesse jõuab see paari nädala pärast. Duos Mihkliga astume üles veel näiteks Marburg Festivalil Saksamaal, Jazz Voices Festivalil Luxembourgis, aga Eestis näiteks Intsikurmu festivalil augustis. Nii, et kes kodumaal juunis kontserdist ilma jääb, saab augustis tulla meid Põlva kanti kuulama. Estonian Voicest saab kõvasti kuulata tantsupeol ja minu kooriteoseid laulupeol. Aga esinemisi on palju nii siin kui sealpool piiri, raske valida. Kes tahab kogu kontsertkaval silma peal hoida, võib seda teha minu kodulehekülge külastades http://www.kadrivoorand.com/concerts/.

Kolm asja, mida Sa enda heaks sel suvel teed? 

Leian maal mõnusaks raamatulugemiseks rohkem aega kui eelmisel suvel. Jalutan ja jooksen või sõidan jalgrattaga metsas ja mere piiril nagu ikka, võimalusel lõpetades suplusega mõnes rabajärves. Võtan ette palju mõnusaid saunamõtisklusi ja saunast vette jooksmisi. Mmmm, kui mõnusasti see kõik kõlab! Peab nüüd seda va graafikut veel korrigeerima. 

Parim asi Eesti suve juures? 

Tugevad lõhnad ja helimaastik, tomatid eesti vanaemade aedades, kadakaste saarte romantika…

Sarnased artiklid

Kommentaarid