Foto: Sadu-Triste Juurikas

Virtuaalne Estonian Fashion Festival

Seoses ülemaailmse COVID-19 viiruse laialdase levikuga, otsustas MTÜ Eesti Moe Festival korraldada selleaastane Estonian Fashion Festival otseülekande vahendusel. Uus kontseptsioon näeb ette ka YouTube videokeskkonna arendust ja otseülekande näitamist rahvusvahelisel areenil.

Estonian Fashion Festival 2020 oli planeeritud toimuma 9.-14. juunil Tartus. Esialgselt umbes 1500 inimesega planeeritud rahvusvaheline 5-päevane festival ei saa käesolevat eriolukorda arvestades senise kontseptsiooniga edasi minna. Seetõttu loodi Tartust üle-eestilist moekogukonda ühendavale festivalile uus kontseptsioon, mis näeb ette investeerimist videokeskkonda. Kavas on näidata kolme moeetendust otseülekande vahendusel 10.-12. juunil.

Festivali eestvedaja Elo Meieri sõnul pakub kontseptsioonimuutus alustavatele disaineritele isegi rohkemaid võimalusi. „Uus formaat võimaldab etendusi senisest palju loomingulisemalt korraldada ning jõuda ka oluliselt suurema publikuni. Lisaks loome kontseptsiooni osana põhjalikud galeriid ning videoklipid iga disaineri kollektsioonist. See loob disaineritele väga hea materjali, mille läbi enda kollektsiooni tutvustada pärast festivalil osalemist,“ toob Elo välja mitmeid plusse, mis aitavad disaineritel nende karjäärile kaasa.

Hetkel on Estonian Fashion Festival arendamas eksklusiivset YouTube videokeskkonda, mis võimaldab moedisaineritel senisest suurema detailsusega tutvustada enda loomingut, rääkida loomisprotsessist ning pöörata tähelepanu nüanssidele, mis seni jäid tähelepanuta. Videote eesmärk on toetada disainerite ekspordipotensiaali välismaal ning kandideerimist tuntud moeülikoolidesse.

Internetipõhise moekogukonna loomist toetab ka Tartu linn. „Estonian Fashion Festivali uus lähenemine sobib erakordselt hästi suunanäitajaks praegustes muutunud oludes, mil peame üheskoos otsima uusi lahendusi, kuidas loomemajandus ja kultuur saaksid püsima jääda ja edasi areneda,” rääkis Tartu Linna turundusjuht Helen Kalberg. Ta lisas, et uus kontseptsioon on suurepärases kooskõlas ka Tartu2024 juhtlausega “Ellujäämise kunstid”.

Arvestades, et paljud festivalist osa võtvad disainerid peavad hetkeseisuga töötama koduateljees ning materjalinäidiste saatmine on raskendatud, lükkas Estonian Fashion Festival 2020 edasi ka disainerite konkursi. Uus tähtaeg moeetendustele kandideerimiseks on 6. aprill kell 23:59. Materjalinäidised saab saata postiga aadressile Kalevi 15, Tartu, samuti saab kandideerimisavalduse saata fashionfestival.ee vahendusel. Konkursile on endiselt oodatud kõik vabakutselised moedisainerid ja moetudengid üle Eesti ning Baltikumist.

Rohkem infot: https://fashionfestival.ee/.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tartu Kunstimuuseum

Esimest korda toimub Open House Tartu 2024

Tänavu jõuab satelliidina Tartusse Tallinnas juba aastaid kanda kinnitanud sündmusformaat Open House. Ühel kevadisel nädalavahetusel, 20. ja 21. aprillil avavad huvilistele tasuta enda uksed ligi 30 erinevat Tartu asukohta. Open House Tartu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Valitud kohad, olles kas arhitektuurselt, kultuuriliselt või ajalooliselt olulised, moodustavad programmi, mis hõlmab endas üle 300 tuuri ja enam kui 100 vabatahtliku panust. Huvilisi juhatavad vabatahtlikest giidid, tuurid on koostanud aga oma ala asjatundjad: arhitektid, ajaloolased, objektide haldajad, kuid ka elanikud. Eraldi alaprogramm on suunatud noortele.

Ülikoolilinn Tartule kohaselt viivad ekskursioonid Tartu Ülikooli peahoonesse ja raamatukokku, Eesti Üliõpilaste Seltsi majja, Rahvusarhiivi ning Uude ja Vanasse Anatoomikumi. Külastajad võivad avastada end erinevatest kõrgustest, kuna tuurid toimuvad ka A. Le Coq’i õlletehases, Lennuakadeemias ning Tartu Tähetornis. Erilisust lisavad külastused Tiigi seltsimajja, Alvar Aalto Villa Tammekannu ja Riigikohtusse.

“Arhitektuur on meie kultuuri vankumatu osa ning mis oleks parem võimalus Eesti arhitektuuri tutvustamiseks kui tänavune Euroopa kultuuripealinn Tartu,” sõnab Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksander Tali. “Me tahame, et inimesed oleksid teadlikumad, millised arhitektuuriväärtused nende linnaruumi rikastavad – meie soov on inimeste tähelepanu juhtida nendele lugudele, mida eri paigad nii üldises linnapildis kui ka konkreetsemas arhitektuuris räägivad.”

Vaata kogu Open House Tartu programmi openhousetartu.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Elmet Treier

Värske välimusega Disainiöö avaldas selle aasta teema

16.-22. septembrini toimub Krulli kvartalis järjekorras juba üheksateistkümnes disainifestival Disainiöö, mille teemafookus on seekord linnade ja väikekohtade inimväärne disain „Make room for design! Empowering Spaces through Design.“ Lisaks esitleb Disainiöö ka värsket visuaali, mille autoriks on Erik Teemägi PUTKA disainiagentuurist. 

Disainiöö on siinse piirkonna üks suuremaid disainisündmusi, tuues igal aastal kohale üle kümne tuhande külastaja Eestist ja välisriikidest. Tegelikult annab Disainiöö teema end igal aastal justkui iseenesest kätte, lähtudes õhus olevatest muutustest ning olulistest suundadest maailma disainiskeenel. Kui eelmisel aastal valisime teemaks enne ChatGTP laialdasemat tulekut tehisintellekti, siis pigem ennetasime oma fookusega murrangulisi muutusi. Sel aastal kaugeneme tehnoloogiast, lähme selle asemel loodusesse ja põnevatesse linnakeskkonna nurkadesse, vaadates Disainiöö konverentsil ja näitustel, mille heaga saab disain panustada äärealadel ning hüljatud kohtades inimväärse elukeskkonna tekitamisel. Tõuke seekordseks teemaks andis koostöös kümne riigiga läbiviidav samasisuline projekt,“ tutvustas toimuma hakkavat lähemalt Eesti Disainerite Liidu president ja Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova.

Soovides anda oma panust Eesti graafilise disaini väärtustamisse, korraldas Disainiöö sellel aastal konkursi uhiuue visuaali loomiseks. Žürii koosseisus Ilona Gurjanova, Marko Kekišev, Kirke Tatar, Evelin Ojamets ja Kevin Loigu valis võitjaks disainiagentuuri PUTKA partneri ning graafilise disaineri Erik Teemägi töö, mille inspiratsiooniks on end kogu linnale laiali rulluv disainiöökangas. „Mulle meeldib minimalism ja universaalsus. Võtsin aluseks tekstiili- ja tootedisainis levinud seadme – trükivaltsi, millega on võimalik toota kilomeetrite kaupa disainitud kangast. Visuaalil on kujutatud Disainiöö logopallidest inspireeritud mustriga rulli: disain rullib ennast lahti, laotab ennast pinnale laiali. Disainiöökangas, mis täidab kogu (linna)ruumi,“ rääkis Erik Teemägi. Konkursi teist kohta jäid jagama Julia Valtanen ja Margareta Schönberg.

Disainiöö üks tähtsamaid sündmusi on peateemale pühendatud rahvusvaheline konverents, lisaks pärjatakse Eesti Disainiauhindade Galal BRUNO tootedisainiauhindadega Eesti innovaatilisemad uudistooted. Programmis on hulgaliselt erinevaid näitusi ja töötubasid, disainiväljapanekud Soomest ja Itaaliast, Eesti disainikoolide lõputööde näitus, ArtsThreadi (Suurbritannia) ülemaailmne disainierialade parimaid lõputöid koondav väljapanek, jätkusuutlikule rõivadisainile pühendatud etendus D_O_M, disainijutud ja PechaKucha välkloengud, nädalavahetuse disainiturg Disainitänav, SISUSTUS+ minimess sisustus- ja tööstustoodetele ning läbi satelliitide toimuvad avatud stuudiod, galeriid, ekskursioonid ja muud põnevad üritused üle terve linna. Väikesi külastajaid ootab Disainiöö lasteprogramm. Uuri lisa disainioo.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid