Foto: Kampai

Toidufilmide festivali „Salajane kultuuriklubi“

Sel aastal 5. korda toimunud Toidufilmide festival lõpetab sünnipäeva-aasta uue üritustesarjaga, mis kombineerib nii kaasaegse kunsti, filmikunsti kui ka toidukunsti. Kolmapäeval, 22. novembril toimub Kai kunstikeskuse majas hubane klubiüritus mitmekülgseid elamusi hindavale publikule.

Üritustesari, mis kannab pealkirja „Salajane kultuuriklubi“, algab Kai kunstikeskuse projektijuhi Kärt Koppeli juhendatud näitusetuuriga viimaseid päevi avatud Islandi kunstniku Hrafnhildur Arnardóttiri ehk Shoplifteri näitusel “Hüpervõrk”. Islandilt pärit kaasaegse kunsti silmapaistva multitalendi esimene isikunäitus Eestis on spetsiaalselt Kai jaoks loodud monumentaalne ruumiinstallatsioon, mida on nimetatud ka juuksekatedraaliks. Värviküllasele visuaalsele elamusele on heli loonud Islandi muusik ja tereminimängija Hekla. “Viimaseid nädalaid avatud näitus on eriline kogemus ka iseseisvalt külastades, kuid aspektid nii kunstnikust, näituse saamisloost kui ka näituse kontseptsioonist annavad läbi räägitud lugude kindlasti sügavama mõõtme,” kommenteeris Kärt Koppel eesseisvat lühituuri.

„Hüpervõrgu“ näitusetuurile järgneb Kino Sõpruse Kai saalis sissejuhatus klubiüritusele ning vaatamisele tuleb režissööride Victoria Fistesi ja Masashi Nozaki auhinnatud lühidokumentaal „Tanagokoro: A Culinary Portrait“, mis tõlkes tähendab kulinaarset portreed peopesal. “Kai kinosaal on selliste eriformaatide jaoks täiuslik ruum, hubane, uus ja privaatne,” kirjeldas kino tegevjuht Ivar Murd suvel alguse saanud ideed Toidufilmide festival vanalinna kinosaalist erisündmuseks Kai kinosaali tuua. 

Toidufilmide festivali valitud lühifilm keskendub Jaapani kokale Yoshinori Ishii’le, kes oma oskuste, eetika ja sütitava kire abil käivitab Ühendkuningriigis kalarevolutsiooni ja paneb seeläbi kohalikud austama nii toorainet kui ka kvaliteeti. “Sünnipäeva-aasta viimaseks filmiampsuks valisime inspireeriva Jaapani tippkoka lühifilmi ning seda nii selle kvaliteetse sisu poolest, aega austava pikkuse kui ka tausta poolest – on sellele järgneva erimenüü loojadki Aasia maitseid au sisse tõstvad ja samal ajal ka sõna otseses mõttes toidunomaadid, nagu dokumentaalfilmi peategelane isegi,” lisas Toidufilmide festivali üks korraldajatest Taivi Koitla.

Õhtu kolmanda, sel korral toidukunstielamuse, on loonud Jaapani ja Lõuna-Korea maitsetele keskenduva Kampai by Kim Mikkola peakokk Karoliina Jaakkola, kes lühidokumentaalist inspireerituna on koostanud 2-käigulise erimenüü. “Filmist inspireerituna otsustasime luua lihtsa ja just kvaliteetseid tooraineid austava erimenüü. Lihtsad valikud toovad sageli keeruliste gastronoomiliste oskuste kõrval kõige paljastavamalt välja kokkade oskuse ja talendi,” sõnas Jaakkola.

22. novembri eriüritus toimub Kino Sõprus, Kai kunstikeskuse, Kampai by Kim Mikkola ja Toidufilmide festivaliga koostöös Kai kunstikeskuse hoones, aadressi Peetri 12, Tallinn. Filmile sissejuhatus toimub inglise keeles ning lühidokumentaal linastub samuti inglise keeles, eestikeelsete subtiitriteta. Piletimüük ja lisainfo www.toidufilmidefestival.ee. 

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Kaader filmist "Casablanca".

Tartuff kuulutas välja tänavused vabaõhufilmid

Kus siis veel kui mitte Tartuffil saab näha midagi nii eksootilist nagu Filipiinide filmikunst. Just sellest kaugest riigist pärit draama „Sunshine” toob suurele vabaõhuekraanile PÖFFi armastusfilmide festival, mis avatakse 4. augustil Tartu Raekoja platsil. 

Berliini filmifestivalil parima noortefilmi Kristallkaru võitnud linateos jutustab teismelisest iluvõimlejast, kes avastab enne olümpiamängude katsevõistlust, et on rase – riigis, kus abordid on keelatud. „Pole võimalik vaikida, kui sa kuuled kõiki neid hirmsaid lugusid,” on öelnud režissöör Antoinette Jadaone ise oma filmi kohta, mis põhineb intervjuudel rasedaks jäänud või selleks tehtud filipiini teismelistega, keda ei toeta sellises olukorras isegi nende oma vanemad, rääkimata seadusest. „„Sunshine” ei jäta kedagi ükskõikseks,” kirjutab Tartuffi programmijuht Edvinas Pukšta filmi saateks.

Kokku tuleb festivali ajaks Tartusse kerkivas Eesti suurimas vabaõhukinos tasuta näitamisele 12 filmi. Nende seas film, mis küsib, kuidas armastavad ja mida kardavad noored inimesed ühes maailma suurimas linnas Soulis, kus on üle 10 miljoni elaniku? Vastuse annab oma romantilises komöödias „Armastus suurlinnas” Lõuna-Korea režissöör E.oni. Tema film esilinastus eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil ja kogus Lõuna-Koreas ligemale miljon vaatajat.

Ühe pealtnäha ideaalse suhte mürgiseks muutumise anatoomiat käsitlevad oma romantilises komöödias Armastan sind igavesti” USA režissöörid Cazzie David ja Elisa Kalani. „Värske ja stambivaba,” on iseloomustanud seda maailma filmitööstuse juhtivaid väljaandeid Variety. 

Spordisõpru võiks rõõmustada Horvaatia režissööride Danilo Šerbedžija ja Ljubo Zdjelarevići film „Midagi enamat kui mina”, mis jutustab korvpallilegend Dražen Petrovićist, kelle pühendumine korvpallile oli nii suur, et sellest sai ühtaegu nii tema suurim armastus kui needus. Muide, oma elu viimase mängu mängis üheks Euroopa kõigi aegade andekaimaks korvpalluriks peetud mees 1993. aastal Eesti koondise vastu. 

Juba varem välja kuulutatud filmidest jõuavad Raekoja platsi vabaõhuekraanile Richard Linklateri „Uus laine”, mis ühtlasi avab festivali, ning armastusfilmide klassikat esindavad Charles Chaplini „Kullapalavik”, Michael Curtize „Casablanca”, Jacques Demy´ „Cherbourg´i vihmavarjud”, Claude Lelouchi „Mees ja naine”, David Lynchi „Loomu poolest metsikud”, Richard Linklateri „Enne päikesetõusu” ja Baz Luhrmanni „Romeo ja Julia”. 

Dokumentaal- ja lastefilmide programm linastub Tartu Elektriteatris.

Juba 20. korda toimuv Baltikumi suurim vabaõhufilmifestival Tartuff leiab aset 4.–9. augustini. Traditsiooniliselt on kõik seansid vaatajatele tasuta.

Vaata Tartuffi filmide kohta lisa tartuff.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Eliise Maar Jewellery

Eliise Maar Jewellery taas Tallinnas!

30. ja 31. juulil avaneb kõikidel huvilistel ja ehtegurmaanidel ainulaadne võimalus tutvuda rahvusvaheliselt tunnustatud ehtebrändiga Eliise Maar Jewellery – siinsamas Eestis. Pop-up üritus toimub Tallinnas restoranis GOBI, kus saab kohapeal uudistada, proovida ning soovi korral ka osta nii brändi uusi kui ka klassikaks saanud ehteid. Lisaks pakub brändi looja piiratud arvul personaalseid konsultatsioone.

Kes vajab meenutamist, siis Eliise Maar on Eestist pärit ehtekunstnik, kes kolis 2013. aastal Austraaliasse, kus rajas oma ehtemaailma – alguses väikese lauaga oma ühetoalise korteri nurgas. Täna on Eliise Maar Jewellery tuntud kogu Austraalias ning valitud kahel järjestikusel aastal (2024 ja 2025) riigi 15 parima ehtebrändi hulka.

Ehtebrändi Tallinna pop-up toimub 30. juulil kell 13.00–16.00 Rotermanni kvartalis, restoranis GOBI. Järgmisel päeval, 31. juulil, on võimalik kohtuda Eliisega personaalselt, broneerides tasuta konsultatsioon, et arutada näiteks erilahendusi või tulevasi koostöövõimalusi. Konsultatsioone on piiratud arv, seega tasub aeg varakult broneerida.

Lisainfo ja broneerimine siin. 

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid