Foto: Sami Siva

Telliskivis avatakse Levila ja Annika Haasi fotonäitused Ukrainast

Tänasest, 8. märtsist on Telliskivi Loomelinnaku õuealal asuvas Kolme puu galeriis avatud kaks Ukraina olevikule ja minevikule, ilule ja valule pühendatud fotonäitust. Näitus “Ukraina. 24. veebruar 2022 – …” on pidevalt täienev fotoreportaaž olukordadest, millega hetkel Ukrainas viibiv Levila ajakirjanike meeskond kokku puutub. Ukraina sõda peegeldavate fotodega on kõrvutatud fotograaf Annika Haasi mälestused 21 aasta tagusest Ukrainast.

24. veebruaril algas Venemaa ulatusliku sissetungiga sõda Ukrainas. Mõni päev hiljem startisid Ukraina suunas kolm Levila ajakirjanikku – endine missioonisõdur ja dokumentalist Erik Tikan, toimetaja Mari Mets ning India päritolu Kanada fotograaf Sami Siva, et jäädvustada sõjakeerisesse sattunud inimeste lugusid. “Levila on oma teekonnal Ukrainasse kokku puutunud üllatava inimlikkuse ja ebainimlikku hävitustööga. Meie meeskond on näinud nii väsimust põgenevate perede silmis kui otsustavust sõtta minevate meeste nägudel ning proovinud seda kõike tuleviku jaoks dokumenteerida,” ütleb Levila asutaja Daniel Vaarik.

Annika Haasi näitus “Ukrainas nagu eelmises elus” on jäädvustatud 21 aastat tagasi, 2001. aasta reisil Ukrainasse, Kiievi ja Volõõnia piirkonda ning Karpaatide mäestikku. Näituse fotod viivad reisile külalislahkesse, looduskaunisse, vabasse riiki, mis täna on räsitud sõjast ja teadmatusest.

Näitused jäävad Telliskivi Loomelinnaku Kolme puu galeriis avatuks teadmata ajaks. Loe pikemalt Levila reportaaže Ukrainast aadressil www.levila.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Eva Stenram

Kaubamaja ristmik muutub kaasaegse kunsti platvormiks

Tallinna Fotokuu raames toimub 5. septembrist kuni 31. oktoobrini rahvusvaheline linnaruumi näitus kuuel pinnal Kaubamaja ristmiku ümbruses. Üleküllastatud linnakeskkonnas otsib näitus viise, kuidas pakkuda möödujatele kunsti kaudu pausihetki ning avada uusi vaatenurki harjumuspärasele linnakeskkonnale.

Linnaruumi näitusel osalevad kunstnikud on Elo Vahtrik (EE), Eva Stenram (SE/GB), Giovanna Petrocchi (IT), Mare Tralla (EE), Mia Dudek (PL) ja Sigrid Viir (EE). Näituse kuraatorid on Kati Ots (EE) ja Trine Stephensen (NO).

„Kõik sai alguse asukohast – see pani paika ruumilise mastaabi ja ka teemad, millega tegeleda. Kaubamaja ristmik on visuaalselt ja ajalooliselt väga laetud paik, kus põimuvad eri ajastute kihid ja Tallinna identiteedi olulised sümbolid,“ sõnas kuraator Kati Ots. „Ühel pool on Kaubamaja, teisel pool Viru Keskus – kaks eri ajastu kaubandusarhitektuuri tähist. Endise Eesti Kunstiakadeemia krundile on kerkimas uus kõrghoone, Viru Keskuse terrassil seisab Hämarik ning ümberringi liigub lakkamatu inimvool, maa all ja peal. See on monumentaalne keskkond – mitte pelgalt mastaabi, vaid ka tähenduse ja visuaalse intensiivsuse poolest.“

Kuus kohaspetsiifilist teost paigutatakse Kaubamaja ristmiku ümbrusesse, kus need sekkuvad linnaruumi mitmel tasandil, hõivates pindu nii inimeste tavapärastes liikumiskohtades kui paikades, kuhu pilk tavaliselt ei satu. Sarnaselt on mitmekesine ka kunstnike valik.

„Valisime osalejate hulga teadlikult väiksema, et saaksime töötada põhjalikult ja kohaspetsiifiliselt. Kõik näitusetööd on loodud spetsiaalselt Kaubamaja ristmiku jaoks ning eri põlvkondadest ja rahvusest kunstnikud toovad näitusele enda isiklikud vaatenurgad ja suhestumise ruumiga,“ sõnas näituse kuraator Trine Stephensen.

„Näitus käsitleb fotograafiat meediumiüleselt – kõik teosed lähtuvad fotograafiast, kuid väljendusvorm ulatub installatsioonidest ja digitaalsetest kollaažidest kuni skulpturaalsete objektideni. Uurime, kuidas foto saab toimida mitte ainult visuaalse kujutisena, vaid ka skulpturaalse elemendina, mis loob ruumi ja sekkub selle kogemisse,“ lisas Stephensen.

Rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub tänavu kaheksandat korda, kestes 5. septembrist 31. oktoobrini.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Schiaparelli

Schiaparelli vallutab Londoni V&A muuseumi

„Rasketel aegadel on mood alati pöörane,“ ütles kunagi moepioneer Elsa Schiaparelli. See tsitaat saab uue elu 2026. aasta märtsis, mil Londoni Victoria ja Alberti muuseum avab uksed näitusele “Schiaparelli: Fashion Becomes Art” – esimesele suurele Schiaparelli väljapanekule Ühendkuningriigis.

V&A lubab külastajatele unustamatut moekunsti elamust: näitusel saab näha enam kui 200 ikoonilist eset Schiaparelli moemaja arhiividest. Esindatud on rõivad, aksessuaarid, ehted, parfüümid, fotod, maalid, skulptuurid, mööbel ja palju muud. 

Näituse keskne teema on moemaja sügav ja pikaajaline suhe kunstimaailmaga. Näitusel on esindatud tööd sellistelt nimedelt nagu Pablo Picasso ja Man Ray, aga ka kuulsad sürrealistlikud koostööd Salvador Dalíga. Lisaks saab näha ka tänapäevaseid tõlgendusi Schiaparelli visioonist, sealhulgas loometöid moemaja praeguselt loovjuhilt Daniel Roseberrylt.

Lisainformatsiooni näituse kohta leiab V&A koduleheküljelt.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid