Foto: facebook.com/tallinn.design.festival

Tänavuse Disainiöö peateemaks on “Vajaduspõhine disain”

14.-20. septembrini toimuv Disainiöö festival tähistab tänavu juubeliaastat, pakkudes mitmekülgset programmi kogu Tallinnas. Festivali peateemaks on „Vajaduspõhine disain / Design for Need“, keskendudes eelkõige toodetele, teenustele ja ideedele, mis on suunatud konkreetsete probleemide lahendamisele meie igapäevaelus või ühiskonnas laiemalt. Disainiöö põhikeskus saab olema miljööväärtuslikus asukohas – Kopli poolsaarel endises Põhjala kummitoodete vabriku angaarides.

„Seekordse Disainiöö festivali teemat valides lähtusime muutunud olukorrast maailmas, kus disain astub sammu tagasi välise glamuuri osas ning liigub lähemale kestvusele, keskkonnahoiule ning toodetele ja teenustele, mis on kõrge funktsionaalsusega – näiteks lahendavad ühiskonnas mingit probleemi, pakuvad lahendust kriisiolukordades, teevad inimeste elu ohutumaks või aitavad säästa meie aega. Esteetika ja hea vorm jäävad kindlasti oluliseks, kuid rohkem kui kunagi varem peab iga disaintoote loomine lähtuma inimeste reaalsetest vajadustest või sotsiaalsest tellimusest, vältimaks ebavajalikuga planeedi koormamist,“ tutvustas tänavust teemavalikut Disainiöö peakorraldaja, Eesti Disainerite Liidu (EDL) juht Ilona Gurjanova.

Disainiöö korraldamisel võetakse arvesse olukorda maailmas ja Eestis ning vastavalt kohandatakse sündmuste toimumise vormi, kuid hetkel on plaanis kasutusele võtta nii virtuaalsed lahendused kui ka sündmusi kohapeal korraldada, milleks Põhjala ruumikas ala head võimalused annab.

XV Disainiöö festival avatakse Eesti parimaid uudistooteid kajastava tootedisainiauhinna BRUNO 2020 nominentide tööde näitusega Põhjalas ning vaatemängulise Reet Ausi rõivakollektsiooni esitlusega.

Disaininädala kõige pidulikum sündmus on Eesti Disainiauhindade väljaandmine, mida EDL korraldab koostöös Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Eesti Kunstiakadeemia ja Teenusmajanduse Kojaga. Lisaks juba mainitud tootedisainiauhinnale BRUNO erinevates kategooriates, mille valib välja rahvusvaheline žürii, selguvad parimad ka  graafilise disaini, veebidisaini, teenusedisaini ja noore disaineri kategooriates.

Disainiöö nädal toob publikuni ka rahvusvahelise konverentsi, mis keskendub festivali põhiteemale ja mille teises osas koos Eesti Kunstiakadeemia ja EKA partnerülikoolidega käsitletakse tuleviku disainihariduse suundi. Huvitavate ettekannetega esinevad praktikud, teadlased ja õppejõud UAList (UK), Polimist (Itaalia), Koldgingust (Taani) ja Eesti Kunstiakadeemiast. Ülikoolid on tulnud kokku Erasmus projekti raames, et uuesti mõtestada ja parendada disainiharidus kliimamuutustest tingitud väljakutsete valguses. Reet Ausi juhtimsel viiakse läbi rahvusvaheliste osalejatega paneel Fashion Seeds, kus püütakse leida vastuseid disainihariduse jätkusuutlikumaks muutmiseks.

Tavapäraselt kuuluvad festivali programmi ka erinevad jututoad / Design Talks / nagu „Mina olen Disainer“ ning PechaKucha õhtu põnevate ettekannetega, Disainitänav ja Moepõik, kust saab soetada põnevaid disaintooteid, disainikoolide näitus ja satelliitide poolt korraldatavad näitused, töötoad, esitlused jm põnevat.

Tulemata ei jää ka disainietendus D.O.M „Disain on Moes“ ning väikestele disainihuvilistele suunatud lasteprogramm.

Valdav osa Disainiöö festivali programmist on osavõtmiseks tasuta, pileti või eelregisteerimisega ürituste puhul on vastav info välja toodud sündmuse info juures Disainiöö kodulehel. Disainiöö täispika ja veelgi täieneva programmi leiab disainioo.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Tartu Kunstimuuseum

Esimest korda toimub Open House Tartu 2024

Tänavu jõuab satelliidina Tartusse Tallinnas juba aastaid kanda kinnitanud sündmusformaat Open House. Ühel kevadisel nädalavahetusel, 20. ja 21. aprillil avavad huvilistele tasuta enda uksed ligi 30 erinevat Tartu asukohta. Open House Tartu on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Valitud kohad, olles kas arhitektuurselt, kultuuriliselt või ajalooliselt olulised, moodustavad programmi, mis hõlmab endas üle 300 tuuri ja enam kui 100 vabatahtliku panust. Huvilisi juhatavad vabatahtlikest giidid, tuurid on koostanud aga oma ala asjatundjad: arhitektid, ajaloolased, objektide haldajad, kuid ka elanikud. Eraldi alaprogramm on suunatud noortele.

Ülikoolilinn Tartule kohaselt viivad ekskursioonid Tartu Ülikooli peahoonesse ja raamatukokku, Eesti Üliõpilaste Seltsi majja, Rahvusarhiivi ning Uude ja Vanasse Anatoomikumi. Külastajad võivad avastada end erinevatest kõrgustest, kuna tuurid toimuvad ka A. Le Coq’i õlletehases, Lennuakadeemias ning Tartu Tähetornis. Erilisust lisavad külastused Tiigi seltsimajja, Alvar Aalto Villa Tammekannu ja Riigikohtusse.

“Arhitektuur on meie kultuuri vankumatu osa ning mis oleks parem võimalus Eesti arhitektuuri tutvustamiseks kui tänavune Euroopa kultuuripealinn Tartu,” sõnab Open House Tartu ja Tallinna produtsent Aleksander Tali. “Me tahame, et inimesed oleksid teadlikumad, millised arhitektuuriväärtused nende linnaruumi rikastavad – meie soov on inimeste tähelepanu juhtida nendele lugudele, mida eri paigad nii üldises linnapildis kui ka konkreetsemas arhitektuuris räägivad.”

Vaata kogu Open House Tartu programmi openhousetartu.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Elmet Treier

Värske välimusega Disainiöö avaldas selle aasta teema

16.-22. septembrini toimub Krulli kvartalis järjekorras juba üheksateistkümnes disainifestival Disainiöö, mille teemafookus on seekord linnade ja väikekohtade inimväärne disain „Make room for design! Empowering Spaces through Design.“ Lisaks esitleb Disainiöö ka värsket visuaali, mille autoriks on Erik Teemägi PUTKA disainiagentuurist. 

Disainiöö on siinse piirkonna üks suuremaid disainisündmusi, tuues igal aastal kohale üle kümne tuhande külastaja Eestist ja välisriikidest. Tegelikult annab Disainiöö teema end igal aastal justkui iseenesest kätte, lähtudes õhus olevatest muutustest ning olulistest suundadest maailma disainiskeenel. Kui eelmisel aastal valisime teemaks enne ChatGTP laialdasemat tulekut tehisintellekti, siis pigem ennetasime oma fookusega murrangulisi muutusi. Sel aastal kaugeneme tehnoloogiast, lähme selle asemel loodusesse ja põnevatesse linnakeskkonna nurkadesse, vaadates Disainiöö konverentsil ja näitustel, mille heaga saab disain panustada äärealadel ning hüljatud kohtades inimväärse elukeskkonna tekitamisel. Tõuke seekordseks teemaks andis koostöös kümne riigiga läbiviidav samasisuline projekt,“ tutvustas toimuma hakkavat lähemalt Eesti Disainerite Liidu president ja Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova.

Soovides anda oma panust Eesti graafilise disaini väärtustamisse, korraldas Disainiöö sellel aastal konkursi uhiuue visuaali loomiseks. Žürii koosseisus Ilona Gurjanova, Marko Kekišev, Kirke Tatar, Evelin Ojamets ja Kevin Loigu valis võitjaks disainiagentuuri PUTKA partneri ning graafilise disaineri Erik Teemägi töö, mille inspiratsiooniks on end kogu linnale laiali rulluv disainiöökangas. „Mulle meeldib minimalism ja universaalsus. Võtsin aluseks tekstiili- ja tootedisainis levinud seadme – trükivaltsi, millega on võimalik toota kilomeetrite kaupa disainitud kangast. Visuaalil on kujutatud Disainiöö logopallidest inspireeritud mustriga rulli: disain rullib ennast lahti, laotab ennast pinnale laiali. Disainiöökangas, mis täidab kogu (linna)ruumi,“ rääkis Erik Teemägi. Konkursi teist kohta jäid jagama Julia Valtanen ja Margareta Schönberg.

Disainiöö üks tähtsamaid sündmusi on peateemale pühendatud rahvusvaheline konverents, lisaks pärjatakse Eesti Disainiauhindade Galal BRUNO tootedisainiauhindadega Eesti innovaatilisemad uudistooted. Programmis on hulgaliselt erinevaid näitusi ja töötubasid, disainiväljapanekud Soomest ja Itaaliast, Eesti disainikoolide lõputööde näitus, ArtsThreadi (Suurbritannia) ülemaailmne disainierialade parimaid lõputöid koondav väljapanek, jätkusuutlikule rõivadisainile pühendatud etendus D_O_M, disainijutud ja PechaKucha välkloengud, nädalavahetuse disainiturg Disainitänav, SISUSTUS+ minimess sisustus- ja tööstustoodetele ning läbi satelliitide toimuvad avatud stuudiod, galeriid, ekskursioonid ja muud põnevad üritused üle terve linna. Väikesi külastajaid ootab Disainiöö lasteprogramm. Uuri lisa disainioo.ee.

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid