Selgusid Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi nominendid

Foto: BRUNO 2020 nominent – joogiklaas Egg

23. aprillist kuni 6. juulini sai esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid. Eesti Disainiauhinnad 2020 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.

Tänavusele Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile esitati kokku 235 tööd. Suureks üllatajaks oli Teenusedisaini kategooria, kus paistis positiivselt silma teenusedisaini kaasamine äriarendusse terviklike teenusekontseptsioonide loomisel ja rakendamisel. Samuti võib täheldada tõusvat trendi teenusedisaini kasutamisel avalikus sektoris, sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonnas.

Geroli Peedu, Teenusedisaini žürii esimees, kommenteerib selleaastaseid Teenusedisaini kategooriasse pürgijaid järgmiselt: “Esitatud tööde suur hulk näitab, et teenusedisain on leidnud oma koha Eesti disainimaastikul ning viimastel aastatel on selle rakendmine edenenud jõudsalt, nii äriarenduses kui avaliku sektori innovatsioonis. Hea on ka tõdeda, et esmakordselt näeme eksperimendipõhiste disainimeetodite rakendamist avalikus sektoris, sooviga katsetada uutmoodi teenuse toimimist “live” keskkonnas – see võiks julgustada ka teisi teenuse-arendajaid rohkem ekperimenteerima ja agiilselt lähenema teenusearendusele,” lisab Peedu.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juhataja, Kai Lobjakase sõnul on tal eelkõige hea meel uute Disainiauhindade kategooriate üle (Disainimuutja, Aasta Disainitegu), mis annavad kinnitust Eesti disainivälja laienemisest ning avavad võimaluse disainis peituva potentsiaali rakendamisest kohalikus kontekstis senisest laiemalt rääkida ning seda juba täna olemasolevate, küll väheste kuid heade näidete varal. ‘‘Hea on näha koostööd avaliku sektoriga – selle fookuse kaudu saab disaini mõjuväli märkmisväärselt laieneda. Uued initsiatiivid, algatused ja eksperimendid, erinevate ekspertiiside kaasamisel kriitilise mõtlemise rakendamine ning seeläbi võimaluste loomine ja võimalike lahenduste katsetamine o n sama olulised kui suurepäraselt toimivad lahendused, ‘‘ rõhutab Lobjakas.

Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda Eesti Disainiauhinnad 2020 kodulehel: eestidisainiauhinnad.ee/uudised/eda-2020-nominendid.

Arvestades praeguseid turbulentseid aegu, siis sel aastal toimub Eesti Disainiauhinnad 2020 jagamine 18. septembril hübriidsündmusena, kus ühendatakse auhindade jagamiseks virtuaalne ja füüsiline ruum. Kes soovib, saab vaadata auhindade jagamist kodus diivanil, büroos või stuudios, aga Disainiöö raames on kõik huvilised oodatud ka 18. septembri õhtul Põhjala angaaridesse Eesti Disainiauhinnad 2020 ühisvaatamisele, kus on võimalik tutvuda ka BRUNO näitusega.

Eesti Disainiauhinnad 2020 kõiki võidutöid saab näha Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist 5. oktoobrini. Erinevalt varasematest aastatest, rändab näitus edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva. 14.-17. septembril toimuvad disaineritele ka erialased seminarid ja workshop’id, mida viivad läbi vastava valdkonna tipptasemel spetsialistid.

Sarnased artiklid

Kommentaarid