Skulptuursed vormid ja maagiliste omadustega vilt

Skulptuursed vormid ja maagiliste omadustega vilt

Foto: Liis Kalda

Long time no „me Instagramist nägime ja nüüd tahame teiega jagada” lugu. Aga nüüd jäid meile tõesti silma üks nimi ning vägagi meeldejäävad peakatted, nii et pidime välja uurima, millega tegu. 

Liis Kalda nimi on kodumaisel moemaastikul tegelikult juba mõnda aega olemas olnud. Kord kaunistavad temanimelised peakatted lavalaudadel esineja kostüümi, kord ilmuvad välja mõnes moeseerias. Kuid Liis ise on jäänud veel omamoodi müsteeriumiks, kelle kohta tahtsimegi rohkem teada saada. 

„Mind on alati köitnud ajalooga asjad, nii rõivamoes, arhitektuuris, visuaal- kui ka tarbekunstis. Seal on midagi salapärast ja mõistatuslikku. Neid ühendab ornamentide keel – detailid, mis korduvad laerosettidest kapinuppude, kingapannalde ja taldrikuteni,” alustab Liis. „Olen filmikunsti – võttepaikade- ja kostüümidisaini – taustaga ning kuigi sealt edasi õppisin ja tegelesin nii rätsepatöö kui ka tekstiilidisainiga, siis sümpaatia interjööri vastu ei kadunud kuhugi. Niipea, kui leidsin enda jaoks peakatted, said need maailmad kontsentreeritud kujul kokku – skulptuursed vormid ja detailid ning maagiliste omadustega tekstiil – vilt.”

Liis ütleb, et brändi kui sellise loomine on tema jaoks olnud loomulik protsess, kuid kindlasti ei ole tema kaubamärk veel valmis – hetkel käivad alles magistritöö kirjutamise ja tootearenduse protsessid. Kuid saame igati aru, miks huvi Liisi tegemiste vastu on suur juba praegu. „Kõik minu viltpeakatted valmivad käsitööna alustades kübaravormi ja selle detailide meisterdamisest ja omavahel kombineerimisest kuni vildi kuuma auruga voolimise, viimistlemise ja kaunistusdetailide õmblemiseni. Disaineri ja valmistajana muudab see mind kindlasti kannatlikumaks ja loomingulisemaks, sest materjal ei pruugi alati ühtmoodi käituda, samas kujunevad välja töövõtted, mis hõlmavad kõike varasemalt õpitut ja viivad tihti põnevate lahendusteni.” Liis soovib, et tema peakatted oleksid erilised ja lustlikud, kuid siiski igapäevaselt kantavad. „Seetõttu proovin ümbritsevast ammutatud inspiratsiooni panna esmapilgul tuttavlikesse vormidesse, andes justkui materjalist väljakasvava ornamendiga kübaratele uue dimensiooni.”

Kuigi Liis Kalda kui kaubamärgi veebipood ja edasimüüjad jäävad suure tõenäosusega järgmisse aastasse, siis hetkel näeb tema loomingut Instagrami vahendusel ning huvi korral saab ühendust võtta aadressil info@liiskalda.com.

Galerii

Sarnased artiklid

Kommentaarid