Üheks keskseks objektiks näitusel on ajakiri, mis koondab fotosid ja mõttekäike Laivi lähenemisest moele kui meid kõiki puudutavale fenomenile. Kunstnik adresseerib abstraktselt trendide tsüklilist ahelat, kordust ja kaduvust ja ihade osalust nii tarbimises kui argises olmes. Väljapanek on üheti nii minimalistlik kui infoküllane peegeldus Laivi identiteedist ja olemusest.
Näitus vaatleb sügavust tasapinnas. Kollaažides on kombineeritud kunstnikku kummitavaid mõttekilde, mis on justkui päeviku sissekanded, kuuldud või kogetud fragmentidega, mis lahkavad nii moe olemust kui inimkogemust laiemalt.
Lähtuvalt moe olemusest on Laivi loomingus temaatiliselt läbivateks märksõnadeks iha ja igatsus, tootmine, pakkumine ning sõltuvus, objektide ülistus ja nende väärtuse hindamine. Tema loomingut iseloomustab materjalipõhine ja eksperimenteeriv lähenemine tekstiilidele, mis laieneb rõivastelt ja aksessuaaridelt skulpturaalsete installatsioonide ja suuremõõtmeliste teosteni lõuendil.
Kes on Laivi?
Laivi Suurväli on vabakutseline kunstnik, kes väljendab end läbi moekunsti. Ta on omandanud bakalaureusekraadi moedisaini erialal Eesti Kunstiakadeemias ja magistrikraadi Helsingi Aalto Ülikoolis. Ta on end täiendanud resideerudes Londonis, Kopenhaagenis, Barcelonas ja Brüsselis. Alates 2014. aastast on ta osalenud kaasaegse kunsti grupinäitustel ning eksponeerinud loomingut mitmetel isiknäitustel. 2024. aastal on tal olnud isiknäitused „Mapping Paradise” ARS Kunstilinnaku projektiruumis ja „Infinite Present” kaasaegse kunsti keskuse WIELS galeriis Affiliate, Brüsselis. Tema uus seeria „Liquefying the Hard Core Identity” on hetkel eksponeeritud Viinis galeriis Improper Walls.
Näitus „Habras tervik“ jääb Draakoni galeriis avatuks kuni 26. oktoobrini.
Linnaruumi näitusel osalevad kunstnikud on Elo Vahtrik (EE), Eva Stenram (SE/GB), Giovanna Petrocchi (IT), Mare Tralla (EE), Mia Dudek (PL) ja Sigrid Viir (EE). Näituse kuraatorid on Kati Ots (EE) ja Trine Stephensen (NO).
„Kõik sai alguse asukohast – see pani paika ruumilise mastaabi ja ka teemad, millega tegeleda. Kaubamaja ristmik on visuaalselt ja ajalooliselt väga laetud paik, kus põimuvad eri ajastute kihid ja Tallinna identiteedi olulised sümbolid,“ sõnas kuraator Kati Ots. „Ühel pool on Kaubamaja, teisel pool Viru Keskus – kaks eri ajastu kaubandusarhitektuuri tähist. Endise Eesti Kunstiakadeemia krundile on kerkimas uus kõrghoone, Viru Keskuse terrassil seisab Hämarik ning ümberringi liigub lakkamatu inimvool, maa all ja peal. See on monumentaalne keskkond – mitte pelgalt mastaabi, vaid ka tähenduse ja visuaalse intensiivsuse poolest.“
Kuus kohaspetsiifilist teost paigutatakse Kaubamaja ristmiku ümbrusesse, kus need sekkuvad linnaruumi mitmel tasandil, hõivates pindu nii inimeste tavapärastes liikumiskohtades kui paikades, kuhu pilk tavaliselt ei satu. Sarnaselt on mitmekesine ka kunstnike valik.
„Valisime osalejate hulga teadlikult väiksema, et saaksime töötada põhjalikult ja kohaspetsiifiliselt. Kõik näitusetööd on loodud spetsiaalselt Kaubamaja ristmiku jaoks ning eri põlvkondadest ja rahvusest kunstnikud toovad näitusele enda isiklikud vaatenurgad ja suhestumise ruumiga,“ sõnas näituse kuraator Trine Stephensen.
„Näitus käsitleb fotograafiat meediumiüleselt – kõik teosed lähtuvad fotograafiast, kuid väljendusvorm ulatub installatsioonidest ja digitaalsetest kollaažidest kuni skulpturaalsete objektideni. Uurime, kuidas foto saab toimida mitte ainult visuaalse kujutisena, vaid ka skulpturaalse elemendina, mis loob ruumi ja sekkub selle kogemisse,“ lisas Stephensen.
Rahvusvaheline kaasaegse kunsti biennaal Tallinna Fotokuu toimub tänavu kaheksandat korda, kestes 5. septembrist 31. oktoobrini.
V&A lubab külastajatele unustamatut moekunsti elamust: näitusel saab näha enam kui 200 ikoonilist eset Schiaparelli moemaja arhiividest. Esindatud on rõivad, aksessuaarid, ehted, parfüümid, fotod, maalid, skulptuurid, mööbel ja palju muud.
Näituse keskne teema on moemaja sügav ja pikaajaline suhe kunstimaailmaga. Näitusel on esindatud tööd sellistelt nimedelt nagu Pablo Picasso ja Man Ray, aga ka kuulsad sürrealistlikud koostööd Salvador Dalíga. Lisaks saab näha ka tänapäevaseid tõlgendusi Schiaparelli visioonist, sealhulgas loometöid moemaja praeguselt loovjuhilt Daniel Roseberrylt.
Lisainformatsiooni näituse kohta leiab V&A koduleheküljelt.