Kes ehk mäletab, siis mõned head aastad tagasi andis Caroline de Maigret koos kolme sõbrannaga välja raamatu „How to be Parisian wherever you are“ („Kuidas olla pariisitar, ükskõik kus sa ka oled“), millest kujunes kiiresti tõeline hitt, sest kes siis ei tahaks pariislannade moodi olla. Ühel hetkel sai raamat endale ka järje, siis küll kahe sõbranna – Caroline de Maigret’ ja eelmiseski raamatus kaasa teinud Sophie Masi – töö ja vaeva tulemusena. Raamat sai nimeks „Older, but better, but older“ ning kohe-kohe on tänu Piret Reinsonile nägemas ilmavalgust ka selle eestikeelne tõlge.
Raamat „Mida vanemaks, seda paremaks. Aga ikkagi vanemaks” – nagu nimestki mõista – keskendub elule, mis järgneb 30. sünnipäevale ja 40. sünnipäevale ja isegi kaugemale ning loomulikult kõikidele neile „üllatustele“, mis naisi siis paratamatult tabavad. Olgu teemaks suhted, välimus, tervis, lapsed, mood – iga lugeja leiab raamatust midagi iseendale. Ja see kõik on esitletud mõnusalt eneseiroonilises võtmes ning teos on täis naerutavat energiat. Samuti on südantsoojendav tõdeda ja kogeda, et meil kõigil on üsna sarnased hirmud, rõõmud ja soovid, ükskõik, millist elu ja kus me ka elame.
Seega, olge mureta, peale selle meeleoluka raamatu lugemist tundub older variant tõesti ainult paremana. Selle tõestamiseks tooksin meeleldi teosest välja mõned nopped, mis esiteks panevad parajalt muigama ning teiseks tekitavad vägagi edukalt uskumuse, et viisijupinagi kõlav „Me kõik jääme vanaks“ ei ole kohe kindlasti kõige hullem, mis meiega juhtuda saab…
1. „Vanus on oluline ainult siis, kui oled juust.“ Luis Buñuel
2. Mõistad, et ajad pole enam endised, kui hommikul ärgates tunned end suurepäraselt, aga kõik teised ütlevad, et näed väsinud välja.
3. Statistiliselt elad suurema tõenäosusega vanaks koos lähimate sõpradega kui mehega, kellega täna voodit jagad. Niisiis pead oma lähikondsete eest hoolitsema, isegi siis, kui nad sind aeg-ajalt oma suure suu ja sõnni kangekaelsusega hulluks ajavad.
4. Hea uudis on see, et paar prille võib olla täpselt sama seksikas kui paar jalgu.
5. Sa ei oleks elu sees arvanud, et ütled: „Oled ikka täitsa kindel, et me oleme sama vanad? Ta tundub nii palju vanem.“
6. Õpi ära tundma riideid, mis sulle sobivad. Need kuluvad halbadel päevadel marjaks ära.
7. Emake loodus on bitch ja tõenäoliselt ka naistevihkaja.
13. novembril eesti keeles ilmuvat raamatut „Mida vanemaks, seda paremaks. Aga ikkagi vanemaks“ saab juba täna ette tellida – soodushinnaga – aadressil menuk.ee.
Sedakorda sisaldab valik 15 lugu, milles kohtuvad nähtamatu mees, taevane elektrik, äärelinnatüdrukud ja logisevad elud ehk täiesti inimlikud tegelased ja mitmed ootamatud juhtumised, kus ei peljata väikesi tundeid ega suuri piinlikkusi. Tuntud autorid ja säravad uustulijad pakuvad lugejale 15 võimalust end leida või kaotada. Valikust leiab nii sajandivanuse novelli kui ka kõige uuemad Tuglase preemia võidulood. Hoolikalt valitud lood on nagu Eestimaa suvi – kõik on võimalik, aga midagi kindlat lubada ei saa.
2025. aasta novellid on kirjutanud: Aliis Aalmann, Ave Taavet, Brigitta Davidjants, Elo Viiding, Helena Aadli, Ilja Prozorov, Jan Kaus, Juhan Jaik, Mari-Liis Müürsepp, Mehis Heinsaar, Meiu Münt, Reeli Reinaus, Siim Nestor, Triinu Kree ja Urmas Vadi. Raamatu on kujundanud ja küljendanud Allan Appelberg.
Alates 2025. aastast annab „Eesti novell“ sarja välja kirjastus Puänt ning seda MTÜ Eesti jutt toel. Sarja asutaja Armin Kõomägi: “Loodan, et sari, mis on lugejate poolt seitsme esimese aasta jooksul väga hästi vastu võetud, jätkab värskete kureerijate juhtimisel tõusu uutesse kõrgustesse. Ja et ikka jätkuks nii lugejaid kui kirjutajaid nii põnevale žanrile nagu seda on novell.”
Kogumiku esitluspidu toimub 18. juunil kell 18.00 Paavli Kultuurivabrikus elustades üheks suveõhtuks legendaarse tutvumismängu “Reisile sinuga”. Õhtut juhib Maire Aunaste.
Nüüd on LOEWE välja andmas visuaalset suurteost, mis heidab pilgu Jonathan Andersoni kümnele loomeaastale moemaja loomingulise juhina. Märgilise pealkirjaga “Crafted World: Jonathan Anderson’s LOEWE” on tegemist suureformaadilise trükisega, mis teeb kummarduse Andersoni mõju ja innovatsioonile läbi LOEWE viimase kümnendi.
636-leheküljeline teos koondab endas nii Andersoni olulisemaid moekollektsioone, stsenograafiaid ja kampaaniaid kui ka poeinterjööre ja haruldasi kaadreid telgitagustest. Raamat algab Zadie Smithi eessõnaga ning sisaldab põhjalikku vestlust Andersoni ja stilist Benjamin Bruno vahel, samuti dialooge LOEWE sõprade ja koostööpartneritega.
“Crafted World: Jonathan Anderson’s LOEWE” ilmub spetsiaalses LOEWE märgiga karbis ja on juba praegu ettetellitav, ametlikult jõuab see müügile 27. märtsil. Uuri lisa LOEWE veebilehelt.