Mida tähendab „jätkusuutlikum” Copenhagen Fashion Week?

Cecilie Bahnsen

Foto: hypebae.com

Möödunud nädalal kogunes moemaailma koorekiht Kopenhaagenisse, sest käimas oli järjekordne Copenhagen Fashion Week. Lisaks sellele, et esitleti skandinaavia paremikdisainerite tänavusi sügistalviseid moekollektsioone, esitles Copenhagen Fashion Week kui üritus ise üht vägagi positiivset kõneainet tekitanud plaani.  

Nimelt panid moenädala korraldajad esimest korda kokku jätkusuutlikkuse tegevusplaani, mida moenädalal ka laiemale publikule esitleti ning mille kõige kõlavamaks eesmärgiks sai olla aastaks 2022 zero-waste põhimõttel toimuv moeüritus. Mida see null-prügi-eesmärgi poole pürgimine tegelikult aga tähendab? 

Lihtsamatest asjadest alustades – Copenhagen Fashion Week keelab oma üritustel ühekordsete plastesemete kasutamise ja jutt ei käi ainult joogitopsidest või plastkõrtest. Keelatakse ka näiteks plastist riidepuud ja ühekordsed kilest riidekotid, millega riideid tavaliselt moemajast moeetendustele transporditakse. 

Mõneti keerulisemaks, kuid kindlasti omaette tunnustust väärivaks, teeb aga moedisainerite elu see, et alates 2023. aastast saavad oma kollektsioone Kopenhaageni moenädalal näidata ainult need moemärgid, kes kasutavad oma kollektsioonides vähemalt 50% ulatuses organic, upcycled või recycled päritolu materjale. Samuti, kes ei põleta ega hävita muul ebaeetilisel moel oma rõivajääke ning kasutavad igapäevaselt oma esemete transportimiseks ainult jätkusuutlikke pakendeid (kõige lihtsam näide – näiteks brändi veebipoe tellimuste puhul). Lõpetuseks peavad ka lavastatud moeetendus ning ametlik üritus selle ümber järgima zero-waste põhimõtet. Lähemalt saab antud plaani kohta lugeda täiesti avalikult moenädala kodulehelt.

See ei ole kindlasti esimene kord, kus rahvusvaheline moenädal on keskkonna teemal sõna võtnud – oleme kirjutanud meiegi sellest, kui Londoni moenädal keelas oma lavadel karusnaha ning Los Angeleses toimus esimene Vegan Fashion Week. Ometi tundub, et Copenhagen Fashion Week on selles vallas ikkagi suurim suunanäitaja ning meiegi ei looda muud, kui et seda suunda hakkavad jälgima ka teised, Pariisi moenädalast meie enda omani siin Tallinnas. 

Sarnased artiklid

Kommentaarid