Foto: instagram.com/carolapojer

Mida lugeda pandeemia ajal? Puänt teab!

Mida on lubanud teha pea kõik inimesed, kes on ootamatult koju isolatsiooni jäänud? Lugeda ohtralt raamatuid! Aga milliseid? Pöördusime taas kord oma lemmikraamatupoe Püant poole, kes pani Portaili lugejate jaoks kokku 6 soovitust, mis just praegu lugemisvaramusse jõuda võiksid. 

Olgu mainitud, et antud hetkel on Puänt olude sunnil Telliskivi Loomelinnakus asuva kaupluse sulgenud, kuid raamatuid saab tellida endale postkasti või pakiautomaati raamatupoe veebilehelt https://puant.ee/raamatud-postkasti. Samuti – tõenäoliselt esimest korda Eestis – on Puändi raamatuvalikut võimalik tellida ka Bolti kullerteenusega.

Virginie Despentes „Vernon Subutex 1”

Kuidas eluga toime tulla, kui oled kaotanud kõik, millest oled hoolinud? Vernon Subutex, kunagise legendaarse plaadipoe Revolver pidaja, ei oska sellele hästi vastata ja ei tule ka selle olukorraga väga toime, aga kuidagi peab ju elu edasi minema. Kaotades lõpuks ka oma kodu, hakkab Vernon järjest ühendust võtma vanade sõpradega. Avaneb raju lugu plaadipoe aegadest ja inimestest, kes seal aega veeta armastasid. Intensiivne, valus ja üdini inimlik algus „Vernon Subutex”’i triloogiale. 

Dr. Seuss „Horton kuuleb kessesid”

Originaalis 1970. aastal ilmunud “Horton kuuleb kessesid” on ajatu lugu märkamisest ja hoolimisest. Elevant Horton avastab väikesel tolmukübemel terve linna kessesid, ent kogu ülejäänud džungli elanikkond ei usu teda. Horton on võtnud sihiks teistele tõestada, et seal tõesti kessed elavad ja seeläbi linn päästa. Lugu saadavad dr Seussi legendaarsed joonistused. Juurde soovitame vaadata ka tema joonisfilme, just neid algupäraseid. 

Naomi Alderman „The Power”

Naomi Alderman mängib ideega, kus naised ärkavad ühel päeval üles ja avastavad, et nende keha toodab elektrit, mida nad oma käte abil kasutada saavad. Niiviisi haaravad nad samm sammu haaval maailma enda võimu alla. Kõlab jaburalt? Ongi, ent lisaks sellele põimib Alderman oma raamatusse selle idee kõrval palju seiku, mis on maailma ajaloos tegelikult aset leidnud. Ainult, et seekord on jõupositsioonil naised. 

Tegu on feministliku ulmeromaaniga, mis mängib nihkes aja ja sündmustega üdini haaravalt. 

Mark Fisher „Kapitalistlik realism”

Praegu on ehk kõige õigem aeg mõtiskleda kapitalismi olemuse üle ja arutleda teemal, kas me üldse oleme võimelised teistmoodi toimima või vähemalt ette kujutama alternatiivi hetke seisule. Mark Fisher, kes oli Briti kultuuriteoreetik, muusikakriitik ja õppejõud, kirjutab väga haaravalt ühiskondlikest probleemidest, põimides oma mõttekäikudesse ohtralt viiteid popkultuurile.

Raamatut lugedes pikeneb kindlasti ka filmide nimekiri, mida tahaks (üle) vaadata.

Nuccio Ordine „Kasutu kasulikkusest”

Kas kasulikud on ainult need asjad ja teod, mida on võimalik rahasse ümber konverteerida? Julgeme selles kahelda ja tahaksime kõigisse süstida natuke rohkem initsiatiivi logeleda, laiselda, pilvi vaadata ja pidada sõpradega suvalisi vestlusi, mille algust ega lõppu pole võimalik ette ennustada.

Odine kirjutab: „Me ei teadvusta endale, et kirjandus ja humanitaarteadused, kultuur ja haridus on ideaalne lootevesi, milles saavad jõudsalt areneda demokraatia, vabaduse, õigluse, ilmalikkuse, võrdsuse, kritiseerimisõiguse, sallivuse, solidaarsuse ja ühise hüve ideed.”

Sally Rooney teosed

Kui on soov haarata millegi lihtsama järele, siis on selleks õige valik Sally Rooney, kes mängib ajaviiteromaani ja kaasaegse kirjanduse piiri peal. Kohati lakooniline stiil mõjub tema kirjutistes aga kuidagi värskelt ja tänapäevaselt ning sobib oma laadilt veidi nooremale millenniumipõlvkonnale.

Eesti keeles on ilmunud „Vestlused sõpradega” ja paljude lemmikraamatust „Normal People” on saamas uus Hulu/BBC Three seriaal, mis peaks ilmavalgust nägema veel sel aastal.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Kirjastus Puänt

Ilmunud on Ave Taaveti novellikogu “Kasukas”

Kirjastus Puänt annab teada anda, et ilmunud on Ave Taaveti uus novellikogu “Kasukas” – kirjaniku, karikaturisti ja filmitegija kolmas raamat, kus on kokku traageldatud huumor ja ühiskonnakriitika, igapäevaolme ning maagilis-müstline elutunnetus.

Aeg on kõnealuse raamatu lehekülgedel kihiline nagu kasukasalat – kaasaegse heaoluühiskonna varjudes luusib endiselt arhailine, folkloristlikule mõtlemisele omane maailm, kus toimetavad eesti rahvapärimusele tuttavad tegelaskujud – luupainajad, kratid ja libahundid. Tekstide vahele on põimitud Rein Muuluka fotod Eesti talumaastikest ning kodustest interjööridest, mis on üles pildistatud läbi 1920ndatest pärineva fototehnika läätse.

Raamatu esitlus toimub 14. märtsil Paavli Kultuurivabrikus sarja Paavli.LIT raames algusega kell 18.00. Lähianalüüsi kõssidest, elu hääbumisest maapiirkondades ja krüptoinvesteeringutest pakuvad Theodor Nurmekund, Rein Muuluka ja Ave Taavet. Õhtut juhib Kaisa Ling.

Uuri lisa puant.ee.

Veel sarnaseid artikleid


Foto: Eesti Disainerite Liit

Eesti disainiklassika – maimikutele!

Kes meist ei teaks “Vana Toomase” lampi, Tarbeklaasi vaase, Standardi mööblit, Polümeeri vahtkummist mänguasju või puidust täheklotse. Neid kõiki ühendab asjaolu, et tegemist on Eesti oma disainiga, mis on valminud keeruliste aegade kiuste. 

Värskelt ilmavalgust näinud “Eesti disainiklassika maimikutele” on hoolikalt valitud näidistega pildiraamat, mis tutvustab disainiklassikat pere kõige väiksematele, kes saavad raamatust õppida sõnu ja värve, veidi vanemad aga uurida asjade vormi ja funktsiooni. Vanavanematel on kindlasti lastele jutustada nostalgilisi lugusid oma lapsepõlvest.

Raamat on valminud 2023. aastal Kõrgema Kunstikooli Pallas lõputööna koostöös Eesti Disainerite Liidu ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumiga. Raamatu kunstnikuks on Kristin Vaher. 

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid