„Loojangukumas hajuvad valgusvihud“ loodi spetsiaalselt 2023. aasta novembris New Yorgis toimunud Performa biennaali tarbeks ning võeti seal ovatsioonide saatel vastu. „New Yorgis kiirelt välja müüdud etendus sai kriitikutelt ülistavaid arvustusi,“ kommenteeris Kai kunstikeskuse programmijuht ja Performa Balti praktikaprogrammi algataja Karin Laansoo. „Muuhulgas kirjeldati Financial Times’is seda kui „hingematvalt kauni atmosfääriga“ etendust ning on erakordne, et Euroopa esietendus toimub just Eestis.“ räägib Laanso, lisades, et teoks saab see tänu edukale koostööle maailmatasemel kunstiinstitutsioonidega — Performa New Yorgis ja Kiasma Helsingis.
Rahvusvaheliselt tähelepanu pälvinud Helsingis elav kunstnik ja koreograaf Anna Maria Häkkinen on tuntud füüsilise liikumise, skulptuurikompositsiooni ja kujutava kunsti ühildamise poolest. Häkkinen väärtustab minimalistlikku liikumiskeelt uurides selle kaudu inimlikult olulisi teemasid nagu ülevus, alandlikkus, vabanemine ja autonoomsus. Tantsulavastus „Loojangukumas hajuvad valgusvihud“ otsib tasakaalu ettearvamatu liikumise ja orgaanilise helikunsti vahel ning viitab päikeseloojangu õrnale kumale – kajale, mis jääb kõlama nii looduses kui ka inimsuhetes. Elektroonilise tantsumuusika fragmendid, päikeseloojangule häälestatud instrumentaalmeloodiad ja lummav kaasaegne koreograafia võivad tekitada publiku jaoks transsi esile kutsuva seisundi.
Eestis vaid ühel korral etenduvas tantsuteoses astub üles 11-liikmeline uue põlvkonna Helsingi ja New Yorgi talentidest tantsutrupp originaalkoosseisus: cove barton, jay beardsley, Johan Högsten, Magpie, Raimond Pinto, Esete Sutinen, Isa Spector, Emmi Venna, Kate Williams, Anna Therése Witenberg ja Angel Zinovieff. Laval on ka harfimängija, helilooja ja etenduse helikunstnik Keliel (Eliel Tammiharju). Etenduse koreograaf on Anna Maria Häkkinen, dramaturg Emil Santtu Uuttu, tantsukunstnik Emmi Venna. Valgus– ja ruuminõustaja on Erno Aaltonen ja tehnik Kristiina Tinnu Tang. New Yorgis toimunud etenduse produtsendi assistent oli Performa Balti kunstiprofessionaalide praktikakoha võitja Eestist: Kerly Ritval.
„Loojangukumas hajuvad valgusvihud“ Euroopa esi- ja ainuetendus toimub Eestis 26. veebruaril Kai kunstikeskuses kell 19.00. Lisainfo: www.kai.center
Järgmise aasta juunis toimuv Estonian Fashion Festival leiab aset juba üheksandat korda ning toob kokku kolm erinäolist etendust – Antoniuse Moeetendus, Mood-Performance-Tants ja OmaMood. Need etendused annavad disaineritele võimaluse näidata moelavadel nii eksperimentaalseid kui igapäevaselt kantavaid kollektsioone kui ka pärandist ja käsitöötraditsioonidest inspireeritud disaine.
EFF ootab kandideerima disainereid, kes kasutavad oma töös kestlikke moepraktikaid nagu näiteks taaskasutus, eetilised tootmisviisid või uuenduslikud materjalilahendused. Festivali juht Key Külaots rääkis, et tänaseks on EFFi lavadel oma loomingut tutvustanud 255 disainerit. „See on muljetavaldav kogus disainereid, kes on oma töösse põiminud jätkusuutliku mõtteviisi ja aidanud sedasi tõsta Eesti moekunsti kvaliteeti,“ rääkis Külaots. „Kuna disainerite tase ja teadlikkus kasvavad iga aastaga, saame ka meie tõsta nõuete lati pisut kõrgemale.”
Külaots lisab, et EFF on osalevatele disaineritele enamat kui võimalus näidata oma loomingut – see on arenguprogramm, mis pakub koolitusi, mentorlust ja ekspertide tagasisidet. Lisaks tunnustatakse festivali lõpus silmapaistvaid moeloojaid ka auhindadega ning parim neist saab võimaluse näidata oma jätkusuutlikku kollektsiooni Berliini Moenädala raames.
Moefestival on olnud hüppelauaks mitmele tunnustatud disainerile – teiste seas on tuule tiibadesse saanud näiteks Karl-Kristoph Rebane, Cärol Ott ja Hannes Rüütel. Hiljutisel moefestivalil osalenud disainer Alice Pärtelpoeg tõdes, et kogemus aitas kaasa ta professionaalsele arengule ning lisaks sai ta kinnitust oma tulevikusuuna osas. “Estonian Fashion Festival on hea platvorm alustavatele disaineritele – see aitab tõsta kindlasti nähtavust, luua väärtuslikke kontakte ning annab hoogu oma ideede elluviimiseks,” rääkis Pärtelpoeg.
Moedisainerid saavad esitada kandidatuuri EFFi kodulehel kuni 9. veebruarini 2026. Lisaks on kõik huvilised oodatud ka 20. novembril veebis toimuvale infotundi. Rohkem infot leiab lehelt fashionfestival.ee.
Kokku on 7. novembril avatava festivali põhiprogrammis seitse, Just Filmi kavas kolm ja PÖFF Shortsi kavas kuus võistlusprogrammi ning publiku ette jõuab 111 maailma- ja 31 rahvusvahelist esilinastust.
Lisaks saab näha maailma kõige tuntumate festivalide auhinnatöid ja Oscari-soosikuid Chloé Zhao „Hamnetist” Kaouther Ben Hania „Hind Rajabi hääleni” – just viimane, 5-aastase palestiina tüdruku hukkumise lugu Gaza sõjas pakkus tänavusel Veneetsia festivalil kõige rohkem kõneainet.
17 filmi PÖFFi kavast on esitatud parima mitteingliskeelse filmi Oscarile. 13 filmi kuulub Euroopa filmiakadeemia aasta parimate filmide eelvalikusse.
Fookus on tänavu pühendatud Katalooniale ja ajendatud selles Hispaania regioonis valmivate filmide üha kasvavast rahvusvahelisest mainest. Ekraanile jõuab 29 pikka ja 4 lühifilmi klassikast kõige värskemate töödeni välja.
Luubi all on ka Austria filmikunst – kummardusena sealse filmi järjepidevusele ja mitmekesisusele.
Eriprogrammidest on kavas veel „Seistes koos Ukrainaga”, „Vana kuld. Klassika ärkab ellu”, „Öised värinad”, „Screen Internationali kriitikute valik” ja „TV Beats”, eraldi programmid on pühendatud ka keskkonna- ja spordifilmidele ning Jessica Hausnerile ja Juozas Budraitisele.
Eesti režissööride pikkadest filmidest jõuavad maailmaesilinastuseni Eeva Mägi „Mo Papa”, Vladimir Loginovi „Ööäär”, Indrek Spungini „Õnn on elada me maal”, Katrina Lehismäe „Kadunud tähed”, Volia Chajkouskaya „Süsteemist väljas” ja Andres Luidre „Lõpuni välja”.
Kahe ja poole nädala jooksul toimub Tallinnas ja Tartus kokku 876 seanssi.
PÖFF toimub 7.–23. novembrini. Tutvu PÖFFi programmiga siin.