Kolm põhjust, miks peab päikesekreemi kasutama iga päev

Ehkki suur hulk inimesi arvab, et päikesekaitsekreemi tuleks kasutada vaid siis, kui ees ootab pikk suvine päev rannaliival, kinnitavad erinevad uuringud, et just igapäevane päikesekaitsekreemi kasutamine aitab ära hoida paljusid ilu- kui ka hilisemaid tervisemuresid. Kogusime kokku kolm väga olulist põhjust, miks tuleks päikesekaitsekreemi kasutada iga päev, sõltumata ilmast ja hooajast.

Päikesekreem hoiab ära naha enneaegse vananemise

Nahk on inimese suurim organ ning kaitseb igapäevaselt teisi elundeid erinevate välistegurite eest. Pidev UV-kiirgusega kokkupuude põhjustab aga fotovananemist ehk naha enneaegset vananemist. Selle vastu aga eksivad kahjuks paljud eestlased ning kuna tagajärg ilmneb alles aastate pärast, ei julgeta esialgu midagi kahtlustadagi.

“Kõige olulisem viga, mille rõhutamist ma ei väsi iialgi – regulaarne päikesekaitsekreemi mittekasutamine! Selle puhul eksitakse nii erinevatel viisidel. Arvatakse, et Eestis on vaja ninaotsale kreemi panna vaid rannas olles, sest ainult seal päike mõjub,” ütles esteetilise meditsiin õde Elli Maria Mäesalu.

Seega, kui sa arvasidki, et naha vananemine on paratamatus, siis tegelikult saad sa naha vananemise ennetamiseks väga palju ära teha, seda juba kohe ja praegu – miks muidu ilmuvad esimesed kortsukesed reeglina just nendele kehapiirkondadele, mis kõige rohkem päikest saavad?

Kanna nahale vähemalt SPF 30 kaitsefaktoriga päikesekaitsekreemi, seda iga päev, sõltumata ilmast. Väga mugav on näiteks nahale kanda Eucerini Hyaluron-Filler päevakreemi, millele on tõhus SPF 30 kaitsefaktor juba lisatud.

Isegi üks päikesepõletus mitmekordistab nahavähi riski

Liigne kokkupuude UV-kiirgusega võib kahjustada ka naharakkude DNA-d ning see omakorda võib viia nahavähi tekkeni. On tehtud mitmeid teadusuuringuid, millest selgub, et nahavähi üht levinumat vormi ehk melanoomi annaks edukalt ära hoida, kui inimesed kaitseksid end päikese eest. Ligikaudu 80% nahavähi juhtumitest on põhjustatud just kahjulikust UV-kiirgusest – see on väga kurb ja tõsine fakt.

Veelgi enam: nimelt kolmekordistub nahavähki haigestumise risk isegi siis, kui päikesepõletus tekib nahale kord kahe aasta jooksul. Seetõttu on ülioluline kanda päikesekreemi endaga igapäevaselt kaasas ning seda iga 1,5 tunni tagant uuendada.

“Nahale jääb kõik meelde ning see väike viga, mis sai lapsepõlves tehtud, avaldub mõnikord alles paarkümmend aastat hiljem ehk siis, kui immuunsüsteem tasapisi nõrgemaks jääb,” nentis nahaarst Alina Brokk. Seega ei pruugi sa tehtud veast aru saada enne, kui on juba liiga hilja.

Jah, päike “võtab” ka pilvede tagant

Tõenäoliselt on sulle tuttav järgmine situatsioon: ärkad hommikul üles ning veendud õue vaadates, et täna päikest ei paista, vaid tuleb hoopis pilvine ilm. Paari tunni möödudes särab väljas aga lõõmav päike ning õhtul koju jõudes oled taaskord punetava naha võrra “rikkam”.

Ehkki inimesed arvavad sageli, et pilved kaitsevad päikese eest, ei takista need siiski inimsilmale nähtamatuid, kuid ohtlikke UV-kiiri – koguni 80% UV-kiirtest jõuab pilvedest olenemata maapinnale. See tähendab, et kuigi sa ei pruugi päikesepõletust tunda ega näha, on mõju nahale siiski olemas, seda ka pilvisel päeval.

„Inimsilmale nähtamatud UV-kiired kahjustavad nahka ning seepärast on väga oluline kasutada päikesekaitsekreemi, mis sisaldab kaitsefaktoreid nii UVA- kui ka UVB-kiirguse vastu. Nahk vajab kaitset aastaringselt, kõige rohkem aga muidugi kevadel ja suvel, mil päikese käes kõige rohkem viibitakse,” kinnitas laserraviarst Alexander Uskov.

Seega on ääretult oluline kasutada päikesekaitsekreemi, mis oleks nn laia spektriga – see tähendabki, et kreem kaitseb tõhusalt nii UVA- kui UVB-kiirguse vastu. Kuidas aga näeb välja päikesekaitse läbi UV-kaamera? Vaata lähemalt videost:

Veel sarnaseid artikleid


SAH
Foto: ROTATE

25 asja, mida me ostaks Kaubamaja allahindluselt SAH!

Portailis oleme alati seda meelt, et hea stiil algab teadlikest valikutest. Ja mis võiks olla parem hetk inspiratsiooni jagamiseks kui praegu, mil Kaubamajas on käimas kauaoodatud allahindlus SAH!?

Võtsime ette põhjaliku tiiru Tallinna Kaubamajas ning keskendusime just põhjamaisele moele, mis on tuntud oma läbimõeldud lõigete, kvaliteetsete materjalide ja ajatu esteetika poolest. Valikust leiab nii mängulist värviküllust kui ka minimalistlikku selgust brändidelt nagu By Malene Birger, House of Dagmar, Stine Goya, Samsøe Samsøe, GANNI, Gestuz, Marimekko ja mitmed teised.

Meie toimetuse radarile jäi 25 moeleidu – rõivaid ja aksessuaare, mis töötavad hästi nii praegu kui ka tulevikus ning mille puhul ei ole soodushind sugugi ainus argument. Olgu eelistuseks põhjamaine konkreetsus, kiiksuga klassika, pehmed kudumid või pilkupüüdvad toonid – iga stiilitunnetusega moesõber leiab siit midagi.

Vaata meie kureeritud SAH! leide galeriist!

Veel sarnaseid artikleid


ilulemmikud
Foto: Portail.ee

Aljona parimad ILUAVASTUSED aastast 2025

It’s that time of the year…

Mulle väga meeldivad traditsioonid ning see artikkel on kindlasti üks neist. Uute toodete kaunilt sättimine Instagrami-pildile on üks asi, kuid hoopis teine on see, kui oled saanud ilutoodet korralikult proovida või ideaalis lausa tühjaks kasutada. Seega just sellised me täna ette võtamegi.

Kuigi 2025. aastal jäin suures plaanis truuks oma juba välja kujunenud ilulemmikutele, leidus siiski uustulijaid, mis üllatasid nii positiivselt, et nende väljajätmine sellest nimekirjast ei tulnud kõne allagi. Allolevalt leiad tooted, mida olen päriselt kasutanud ja millega olen nii rahule jäänud, et julgen neid soovitada ka siin. Nagu ikka, ei ole tegu reklaamartikliga – ja isegi kui mõni toode on minuni jõudnud pressikingitusena, räägib siin eelkõige selle toimivus, mitte päritolu.

Esimesena tooksin välja REFY Face Sculpt geel-kreemi hübriidi, mille soetasin peamiselt selle metallist rullikuga aplikaatori tõttu. Juba eos tundus see mulle ideaalse lahendusena, kuidas hommikuti näokreemi peale kanda, ning ei ole midagi öelda – lisaks sellele, et tegu on lihtsalt mõnusa niisutava kreemiga, jahutab see pealekandmise protseduur tõesti, vähendab turseid ning aitab näojooni visuaalselt tõsta juba pealekandmise ajal.

Chloé parfüüm “Le Parfum” läheb kategooriasse „ma ei teadnud, et seda vajan, kuni selle enda kasutusse sain“. Tõepoolest, ma ei olnud uue parfüümi otsingul, kuid see lilleline lõhn apelsiniõie nootide ning värske ja kaasaegse roosiga, millele lisanduvad tonkauba ja vanilje, on täpselt see, mis minu „parfüümigarderoobist“ puudu oli. Sügistalviseks hooajaks ideaalne!

Kui hüpata tagasi näohoolduse juurde, siis möödunud aastal tutvusin esmakordselt sellise brändiga nagu Zelens. Suutsin sellest vaimustuda juba oma esimesest näopuhastusest alates – täpsemalt Zelensi puhastusgeelist Shiso Balm Radiance –, sest nii siidiselt puhast ja pehmet näonahka ei pakkunud minu tavapärane puhastustoode kohe kindlasti. Rääkimata sellest, kui muretult saan sellega maha pestud ka õhtumeigid, mis on kõike muud kui kerged.

Siia nimekirja mahub kindlasti ka toode ilumärgilt, mis on mulle vägagi tuttav. Nimelt Helena Rubinsteini Replasty Profiller seerum, mis on „intensiivne kortsude korrektor ja naha elastsuse taastaja“. Seerum on mõeldud olema alternatiiviks ilusüstidele, sisaldades viie hüaluroonhappe Complex™-i ja võideldes viit tüüpi kortsudega. Mulle sellest tutvustusest juba piisas ning selle toote kasutamine on olnud tõesti väga meeldiv ja nähtavaid tulemusi toov teekond. Lisaks on ka selle pakend väga meeleolukas – imiteerides just nimelt ilusüstalt.

Lõpetuseks tooksin välja ka mõned meigitooted, millest on saanud minu igapäevased kaaslased – REFY Brow Sculpt kulmugeel ning Rootsi ilumärgi CAIA ja Taani moemärgi ROTATE ühistööna valminud niisutav huuleläige The Rotate Glaze. Samuti taasavastasin täpselt aasta lõppedes oma CHANELi tumepunase huulepulga Rouge Allure Velvet toonis 72 Mystérieuse, mille taaskandmist ei suuda ma juba ära oodata!

Veel sarnaseid artikleid

Kuva juurde artikleid