Kai uusim näitus lahkab tarbimiskultuuri unistuste elu

Foto: Mari Volens

Kai kunstikeskuses on 28. novembrini avatud Gabriele Beveridge’i ja Marge Monko duonäitus “Suur teeskleja”. Esimest korda koos töötava kahe naiskunstniku näitus on inspireeritud tarbimiskultuurist ning 20. sajandi reklaammaterjalidest ja -vitriinidest. 

Londonis elav Gabriele Beveridge on spetsiaalselt Kai näituse jaoks loonud uued skulpturaalsed teosed, kus on kasutatud kaupluse sisustust, käsitsi puhutud klaasobjekte, sünteetilisi juuksepikendusi ja poemannekeenide osi. Marge Monko esitleb fotoseeriat vaateakendest ning uut filmi, mis on inspireeritud sukkade sümboolsest, kultuurilisest ja esteetilisest tähendusest ajaloos. Video koreograafia, mida esitavad neli tantsijat, on ammutatud 1970–80ndate aastate sukatoodete reklaamidest ja ajalooepisoodidest nagu nailonsukkade defitsiidist II maailmasõja päevil.

Paralleelselt Londonis ja Tallinnas töötanud, kuid enne näituse ettevalmistust teineteisele tundmatud kunstnikud saavad kokku Kais, luues visuaalselt lummava ja kontseptuaalselt terava dialoogi. Näituse jaoks on valminud ka lühifilm kunstnikest, kus Gabriele Beveridge ja Marge Monko räägivad oma loomingust.

Hongkongis sündinud Gabriele Beveridge elab ja töötab Londonis. Kunstnikuna mõtestab Beveridge ümber kommertsiaalsete fotode ja objektide väärtust. Beveridge’i isikunäitused on toimunud FreeHouse’is (London, 2020), Bradley Ertaskiranis (Montreal, 2019), Seventeen galeriis (London, 2018), Chewday’si galeriis (London, 2016) ning MOTis (Brüssel, 2015).

Marge Monko elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias ning töötab seal alates 2017. aastast fotograafia osakonnas professorina. Tema kunstnikupraktika on seotud ajalooliste visuaalidega ning mõjutatud psühhoanalüüsi, feminismi ja visuaalkultuuri teooriatest. Monko isikunäitused on toimunud Folkwangi muuseumis (Essen, 2019) ja mumokis (Viin, 2013). Tema teoseid on esitletud Riia rahvusvahelisel kaasaegse kunsti biennaalil RIBOCA1 (Riia, 2018), 9. Manifesta biennaalil (Genk, 2012) ja COSAR HMT galeriis (Düsseldorf, 2021).

Näitus “Suur teeskleja” on Kai kunstikeskuses avatud kuni 28. novembrini. Näitus kuulub 6. Tallinna Fotokuu biennaali satelliitprogrammi. Kai kunstikeskus asub Tallinnas Noblessneri sadamalinnakus, aadressil Peetri 12. Uuri lisa kai.center. 

Sarnased artiklid

Kommentaarid